Európska sieť rýchlonabíjania nemá problém s kapacitou. Až na približne štyri týždne v roku, keď ho má.
Medzi 6. júlom a 2. augustom bolo vyťaženie DC stojanov v Nórsku, Švédsku, Fínsku, Francúzsku a Švajčiarsku o 53% vyššie než na jar. Presne toto číslo budú všetci citovať. Lepší príbeh je však o tom, kam tento nárast dopadol — na nabíjačky, ktoré zvyšných jedenásť mesiacov zívajú poloprázdne.
Radšej si to pozriete? Tu je 4-minútová verzia.
Aký extrémny bol júl?
Je to hrubá, no poctivá metrika: podiel dostupných stojanominút, počas ktorých sa reálne dodávala energia. V máji panel dosahoval 10.8%. Medzi 6. júlom a 2. augustom to bolo 16.5%.
Na papieri nie je žiadny z týchto trhov ani zďaleka pri hranici kapacity. Počas štyroch týždňov sa však všetky správali, akoby boli.
Švajčiarsko je odľahlý prípad, ako sa patrí. Švajčiarske prázdniny sú rozložené podľa kantónov a veľká časť júlovej dopravy krajinou len prechádza, namiesto toho, aby sa v nej začínala — krajina je koridor, nie východiskový bod. Fínsko pôsobí pokojne len preto, že jeho jún už nafúklo juhannus. V porovnaní s májom narástlo o 44%, úplne v súlade so susedmi.A Nemecko?
Päť krajín tvorí hlavný panel preto, že práve týchto päť sledujeme nepretržite od 1. mája. Zvyšok Európy sa do našich dátových tokov dostal počas jari, takže májová základňa by tam merala naše pripájanie dát, nie jazdy kohokoľvek.
Ak okno skrátime na porovnanie júna s júlom, panel sa zhruba zdvojnásobí na približne 40 000 stojanov — vrátane Nemecka.
Nemecký júl bol reálny, ale umiernený — približne s polovičným výkyvom oproti Švédsku, Nórsku či Francúzsku a z oveľa vyššej bežnej základne. Nemecké školské prázdniny sa v jednotlivých spolkových krajinách tiahnu od konca júna do polovice septembra, čím sa špička rozleje cez celý kvartál namiesto toho, aby sa sústredila do troch týždňov. Ukazuje sa, že odstupňovaný kalendár je aj infraštruktúrna stratégia.
| Krajina | Jún | 6. júl – 2. august | Zmena | Stojany |
|---|---|---|---|---|
| Švédsko | 11.0% | 15.9% | +45% | 4 584 |
| Francúzsko | 12.7% | 18.2% | +43% | 10 428 |
| Nórsko | 11.3% | 15.8% | +39% | 5 567 |
| Nemecko | 17.6% | 21.5% | +22% | 11 755 |
| Švajčiarsko | 7.5% | 8.8% | +17% | 2 161 |
| Fínsko | 13.5% | 13.9% | +3% | 3 009 |
Španielsko, Taliansko a Portugalsko dostanú rovnaké spracovanie v septembri, keď sa skončí ich august. Tam žije druhá polovica tohto príbehu.
Jeden kontinent, tri prázdninové kalendáre
Severná Európa patrí júlu. Juh čaká na august. Týždenné dáta v tom nie sú nijako nenápadné.

Fínsko dosiahlo vrchol najskôr a vyprchalo najrýchlejšie, čo zodpovedá sezóne koncentrovanej do konca júna. Švajčiarsko prinieslo najplochejšiu krivku z piatich — mierny rast zo 6.5% na plató okolo 9.6%, bez dominantného týždňa.
Týždeň po týždni, kompletné dáta:
Júl vyrovnáva mapu
Intuícia hovorí, že dovolenková doprava zvýhodňuje stanice na diaľniciach, mimo miest a pri jedle. Polovica z toho sedí.
Vzali sme 2 968 staníc s čistými jarnými a letnými dátami a spojili ich s lokačným modelom, ktorý poháňa každú stránku stanice — hustota POI, blízkosť konkurencie, cestná premávka. Potom sme ich zoradili od konca sveta až po centrum mesta a pýtali sa, ako bola každá skupina vyťažená na jar a v júli.
Zľava doprava: tyrkysová je jar, jantárová júl a údaj nad každým jantárovým stĺpcom ukazuje, o koľko táto skupina narástla. Izolované stanice začínali najďalej vzadu — pri priemernom vyťažení 9.5% oproti 12.6% v lokalitách v centre mesta — a skončili na rovnakej úrovni. Každá skupina zakončila júl medzi 14.5% a 16.0%.
To je celé zistenie v jednej vete: júl nezdvihne rušné miesta, ale prázdne miesta, až kým sa mapa nevyrovná. Najizolovanejšia pätina získala v mediáne 66%. Najhustejšie zastavaná pätina získala 22%. Tie isté krajiny, tie isté týždne, trojnásobný nárast.
Hustota konkurencie hovorí to isté z opačnej strany. Stanice s dvoma alebo menej konkurenčnými DC lokalitami v okruhu 5 km získali v mediáne 65%. Stanice s 24 alebo viac získali 13%. Izolácia bola jednoznačne najlepším prediktorom dobrého júla.
Jedlo nie. Vzdialenosť k najbližšej reštaurácii alebo kaviarni má s júlovým nárastom prakticky nulovú koreláciu a medián vo všetkých piatich kvintiloch blízkosti jedla sa drží v úzkom pásme medzi 37% a 43%. Vybavenosť je dôležitá pre dobu pobytu a opakované návštevy. Nerozhodla však o tom, kto vyhral leto.
Jedna nuansa stojí za zmienku: skóre cestnej premávky koreluje s júlovým nárastom negatívne, hoci len slabo. Lokality s vysokou premávkou sú častejšie na mestských tepnách a mestské tepny mali pokojný júl. Dovolenkový dopyt nesleduje objem dopravy. Sleduje smer cesty.
Áno, boli tam rady
Tento štvortýždňový vzorec sme spracovali pre máj a potom opäť pre júl naprieč 6 484 spárovanými viacstojanovými DC lokalitami. V máji ich malo špičku nad 80% 20. V júli ich bolo 145. Počet lokalít so špičkou nad 60% vzrástol z 219 na 904.
| Máj 2026 | 6. júl – 2. august | Zmena | |
|---|---|---|---|
| Lokality s maximom ≥ 80% | 20 | 145 | 7.3× |
| Lokality s maximom ≥ 60% | 219 | 904 | 4.1× |
| Podiel lokalít ≥ 80% | 0.3% | 2.2% | +1.9 b. b. |
Na mape má tento tlak jasný tvar. Nižšie sú všetky stanice rýchleho nabíjania v jedenástich krajinách, kde sa jún a júl dajú čisto porovnať — celkovo 17 909 — zafarbené podľa toho, ako sa zmenilo ich vyťaženie. Teplé farby znamenajú vyššiu prevádzku, tyrkysová pokojnejšiu, veľkosť bodu zodpovedá počtu stojísk. Posúvajte a približujte: každý bod predstavuje jednu stanicu.
V júli bolo vyťaženejších 77.4% staníc než v júni a teplé farby nie sú rozložené rovnomerne. Sústreďujú sa pozdĺž nórskych horských a fjordových trás — koridor Gudbrandsdalen a prechody cez Hardangerviddu sa viac než zdvojnásobili — na švédskom západnom pobreží smerom k nórskym hraniciam, na francúzskych atlantických, cévenneských a stredomorských trasách aj na alpských priesmykoch.
Tyrkysová ukazuje druhú polovicu príbehu. Najchladnejšou oblasťou na mape je pás východne od Osla, kde 380 stojísk kleslo o 11%. Nasleduje Štokholm s poklesom −6% a −10% v jeho dvoch najhustejších oblastiach a Helsinki, kde 709 stojísk kleslo o 9%. Každé z týchto miest je hlavné mesto. Mestá neboli v júli rušnejšie. Vyprázdnili sa.
Lokalita IONITY v Dombåse na E6 vedúcej cez nórske hory ukazuje na jedinom obrázku, ako vyzerá nasýtené leto. Šesť stojísk s výkonom 350 kW a týždenná krivka stúpajúca na 75–85% každý deň v týždni, nielen cez víkendy.

| Stanica | Prevádzkovateľ | Stojiská | Májové maximum | Júlové maximum | Hodiny ≥ 80% |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanum (SE) | Tesla | 14 | 75.3% | 92.4% | 35 |
| Aire de Dracé (FR) | Fastned | 8 | 60.2% | 94.1% | 24 |
| Uddevalla Herrestads Torp (SE) | Tesla | 8 | 75.1% | 90.1% | 24 |
| Relais de la Ferté (FR) | TotalEnergies | 8 | 68.0% | 92.2% | 21 |
| Aire d'Ambrussum Nord (FR) | Fastned | 8 | 78.6% | 92.8% | 19 |
| Aire de Villers-Bretonneux (FR) | Fastned | 7 | 68.7% | 94.1% | 18 |
| Roissy-en-France CDG (FR) | Electra | 11 | 76.8% | 88.3% | 18 |
| Strömstad (SE) | Tesla | 20 | 82.1% | 88.0% | 17 |
| IONITY Dombås (NO) | IONITY | 6 | 67.7% | 84.9% | 11 |
Víťazi a porazení
Relatívny nárast v rámci severského súboru rozdeľuje trh jasne na dve časti.
Siete na prázdninových trasách ostatným výrazne odskočili. EDRI, IONITY, Tesla a Kople pridali k svojmu jarnému vyťaženiu každá 68% až 81%. Siete postavené okolo miest, čerpacích staníc a maloobchodu sa sotva pohli: Uno-X Mobility získala 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.
Existujú dva veľmi odlišné spôsoby, ako vyhrať júl, a graf vyššie ich nedokáže rozlíšiť.
IONITY a Tesla vyhrali zámerne. Obe budovali pozdĺž koridorov, ktoré nesú prázdninovú dopravu, a do júla vstupovali už vyťažené — s jarným vyťažením 11.6%, respektíve 13.0%. Ich leto je výsledkom cielenej stratégiе trás.
Kople s +68% je iný prípad. Jej sieť leží v riedko osídlených častiach Nórska, ktoré vytvárajú len veľmi malý každodenný dopyt, a jej jarné vyťaženie 7.2% patrilo k najnižším zo všetkých veľkých severských sietí. Keď sa mestá vyprázdnia a doprava príde za ňou, relatívny skok je obrovský, pretože základ, z ktorého rastie, je taký malý. Kople nie je ani tak dobre umiestnená pre sviatky, ako skôr zle umiestnená pre zvyšných jedenásť mesiacov — a júl je jediný čas, keď to prestáva byť problém.
Toto rozlíšenie má obchodný význam. Vysoký základ a vysoký násobok znamenajú, že ste našli dopyt. Nízky základ a vysoký násobok znamenajú, že ste našli sezónnosť.
V absolútnych číslach o tom niet pochýb. Tesla pridala vo svojej severskej sieti za štyri týždne približne 157 000 nabíjacích hodín, takmer trikrát viac než ďalšia sieť v poradí. Rozsah spolu s expozíciou voči koridorom je v júli silná kombinácia.
| Prevádzkovateľ (NO+SE) | Nabíjacie miesta | Jarné vyťaženie | Júlové vyťaženie | Relatívne | Pridané hodiny |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | 2 439 | 13.0% | 22.6% | +74% | 157 184 |
| Circle K | 2 009 | 12.2% | 16.2% | +33% | 53 841 |
| IONITY | 596 | 11.6% | 20.6% | +77% | 35 771 |
| Mer Norway | 1 402 | 8.6% | 11.2% | +31% | 24 869 |
| OKQ8 | 761 | 10.4% | 13.6% | +32% | 16 744 |
| Kople | 321 | 7.2% | 12.1% | +68% | 10 628 |
| Uno-X Mobility | 412 | 10.4% | 11.6% | +11% | 3 279 |
Francúzsko opakuje ten istý vzorec, len s inými menami. Atlante vzrástol o 69%, SPIE CityNetworks o 61%, bp pulse o 59%, Tesla o 50%, TotalEnergies Marketing France o 43%. Na spodku tabuľky: Lidl France, nárast o 31%. Sieť napojená na supermarkety je sieť napojená na ľudí, ktorí zostali doma.
| Prevádzkovateľ (FR) | Nabíjacie miesta | Jarné vyťaženie | Júlové vyťaženie | Relatívne |
|---|---|---|---|---|
| Atlante France | 302 | 11.1% | 18.8% | +69% |
| SPIE CityNetworks | 243 | 8.9% | 14.4% | +61% |
| bp pulse | 417 | 4.0% | 6.3% | +59% |
| Tesla | 3 293 | 15.0% | 22.5% | +50% |
| Greenflux | 435 | 9.6% | 14.0% | +46% |
| ENGIE Vianeo | 153 | 12.5% | 18.2% | +46% |
| TotalEnergies Marketing France | 1 355 | 14.7% | 21.0% | +43% |
| Power Dot France | 1 053 | 8.4% | 11.7% | +39% |
| DRIVECO | 372 | 7.1% | 9.8% | +38% |
| Lidl France | 790 | 10.2% | 13.4% | +31% |
Čo to v skutočnosti znamená
- Letný vrchol je problém lokality, nie problém siete. Celoštátna priemerná vyťaženosť sa ani zďaleka nepriblížila kapacitnému stropu. Priblížila sa mu však na 145 jednotlivých lokalitách.
- Priemery za portfólio zakrývajú problém. CPO, ktorý vykazuje júlovú vyťaženosť 16%, môže na desiatke lokalít stále odmietať vodičov, zatiaľ čo na dvesto ďalších nemá takmer žiadne využitie.
- Vysoký násobok je otázka, nie odpoveď. Môže signalizovať expozíciu na diaľničných koridoroch. Môže však tiež znamenať, že sieť je zle umiestnená pre každodenné používanie, čo jej vylepšuje letnú matematiku. Skôr než začnete oslavovať, pozrite si jarné číslo.
- Stratégia vybavenosti a stratégia koridorov sú odlišné biznisy. Blízkosť gastronómie nemala na júlový nárast žiadny vplyv. Vzdialenosť od najbližšieho konkurenta mala takmer rozhodujúci vplyv.
- Pre každého, kto financuje lokality: júlový násobok oproti máju je lacným a poctivým ukazovateľom sezónnosti dopytu po stanici. Dve stanice s identickou ročnou vyťaženosťou, no rozdielnymi letnými násobkami, nie sú tým istým aktívom.
Zdroj. Zjednotené pozorovacie dáta Chargalytics — feedy NOBIL pre Nórsko, Švédsko a Fínsko, feedy odvodené z OCPI pre Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko a ostatné zmapované trhy. Všetky údaje pokrývajú DC konektory (CCS/Combo a CHAdeMO) s výkonom 50 kW alebo vyšším.
Obdobie. 1. máj – 2. august 2026. Porovnania týždenných vzorcov používajú štyri celé týždne v každom období: 4.–31. máj a 6. júl – 2. august, vypočítané v miestnom čase na oboch stranách.
Vzorky. 20 955 nabíjacích bodov pre panel vyťaženosti piatich krajín; 39 249 nabíjacích bodov pre panel od júna do júla vrátane Nemecka; 2 968 staníc pre lokalizačnú analýzu; 6 484 lokalít s viacerými nabíjacími bodmi pre porovnanie saturácie; 17 909 staníc v 11 krajinách na mape; 9 239 severských nabíjacích bodov a 8 200 francúzskych nabíjacích bodov pre tabuľky prevádzkovateľov. Tabuľky prevádzkovateľov zobrazujú siete s najmenej 100 nabíjacími bodmi vo fixnom paneli.
Pridané hodiny = (denné hodiny nabíjania na nabíjací bod v júli − denné hodiny nabíjania na nabíjací bod na jar) × 28 dní × veľkosť siete. Ide o dodatočný čas poskytovania energie, nie o údaj o tržbách.
Výhrady. Percentuálne zaťaženie meria čas nabíjania, nie dodanú energiu: nabíjací bod s výkonom 50 kW a bod s výkonom 350 kW majú rovnakú váhu. Výpadok zdrojového feedu z 14.–17. júla je pre neseverské trhy vylúčený a týždeň 13.–19. júla je pre Francúzsko, Švajčiarsko a Fínsko preklenutý, nie vykázaný; žiadna tu uvedená špička do tohto týždňa nespadá. Britské a španielske feedy sa počas jari ešte vyvíjali, preto údaje na mape pre tieto dve krajiny vnímajte ako orientačné. Dáta končia 2. augusta, pred augustovým vrcholom v južnej Európe.