Evropská síť rychlonabíjení nemá problém s kapacitou. Až na zhruba čtyři týdny v roce.
Mezi 6. červencem a 2. srpnem bylo vytížení DC stání v Norsku, Švédsku, Finsku, Francii a Švýcarsku o 53% vyšší než na jaře. To je číslo, které budou všichni citovat. Podstatnější je, kam ten nárůst dopadl — na nabíječky, které po zbývajících jedenáct měsíců zejí z poloviny prázdnotou.
Radši se díváte? Tady je 4minutová verze.
Jak extrémní byl červenec?
Je to hrubá, ale poctivá metrika: podíl dostupných minut stání, během nichž se skutečně dodávala energie. V květnu panel dosahoval 10.8%. Mezi 6. červencem a 2. srpnem vystoupal na 16.5%.
Na papíře nemá žádný z těchto trhů ke kapacitnímu stropu ani zdaleka. Po čtyři týdny se tak ale chovaly všechny.
Švýcarsko je výjimkou, jak má být. Švýcarské prázdniny se liší podle kantonů a velká část červencového provozu zemí jen projíždí, místo aby zde začínala — země je koridorem, ne výchozím bodem. Finsko působí klidně jen proto, že jeho červen už nafouklo juhannus. Oproti květnu vzrostlo o 44%, zcela v souladu se sousedy.A Německo?
Pět zemí tvoří hlavní panel, protože právě těchto pět sledujeme nepřetržitě od 1. května. Zbytek Evropy se do našich datových toků připojil až během jara, takže by tam květnová základna měřila spíše naše zapojování nových dat než něčí jízdy.
Zkrátíme-li okno na srovnání června s červencem, panel se zhruba zdvojnásobí na přibližně 40 000 stání — včetně Německa.
Německý červenec byl skutečný, ale umírněný — zhruba poloviční výkyv oproti Švédsku, Norsku či Francii a navíc z mnohem vyšší běžné základny. Německé školní prázdniny postupují jednotlivými spolkovými zeměmi od konce června do poloviny září, takže špičku rozprostřou do celého čtvrtletí, místo aby ji nahustily do tří týdnů. Ukazuje se, že rozložený kalendář je také infrastrukturní strategie.
| Země | Červen | 6. 7. – 2. 8. | Změna | Stání |
|---|---|---|---|---|
| Švédsko | 11.0% | 15.9% | +45% | 4 584 |
| Francie | 12.7% | 18.2% | +43% | 10 428 |
| Norsko | 11.3% | 15.8% | +39% | 5 567 |
| Německo | 17.6% | 21.5% | +22% | 11 755 |
| Švýcarsko | 7.5% | 8.8% | +17% | 2 161 |
| Finsko | 13.5% | 13.9% | +3% | 3 009 |
Španělsko, Itálie a Portugalsko dostanou stejné zpracování v září, až skončí jejich srpen. Tam se odehrává druhá polovina tohoto příběhu.
Jeden kontinent, tři prázdninové kalendáře
Severní Evropa má červenec. Jih čeká na srpen. Týdenní data v tom nejsou nijak nenápadná.

Finsko dosáhlo vrcholu nejdříve a vyhaslo nejrychleji, v souladu se sezonou soustředěnou do konce června. Švýcarsko vytvořilo nejplošší křivku z celé pětice — mírný růst z 6.5% na plateau okolo 9.6%, bez jednoho dominantního týdne.
Týden po týdnu, kompletní data:
Červenec vyrovnává mapu
Intuice říká, že prázdninový provoz nahrává stanicím na dálnicích, mimo města, poblíž jídla. Polovina z toho je pravda.
Vzali jsme 2 968 stanic s čistými jarními i letními daty a propojili je s lokačním modelem, který pohání každou stránku stanice — hustota POI, blízkost konkurence, silniční provoz. Poté jsme je seřadili od naprostého zapadákova až po centrum města a zjišťovali, jak vytížená byla každá skupina na jaře a v červenci.
Zleva doprava: tyrkysová znamená jaro, jantarová červenec a číslo nad každým jantarovým sloupcem ukazuje, o kolik daná skupina vzrostla. Izolované stanice začínaly nejníže — s průměrným vytížením 9.5% oproti 12.6% u lokalit v centrech měst — a skončily na stejné úrovni. Každá skupina zakončila červenec mezi 14.5% a 16.0%.
To je celé zjištění v jedné větě: červenec nezvedá vytížená místa, zvedá ta prázdná, dokud se mapa nesrovná. Nejsamostatnější pětina získala mediánově 66%. Nejzastavěnější pětina získala 22%. Stejné země, stejné týdny, trojnásobný nárůst.
Hustota konkurence říká totéž z opačné strany. Stanice se dvěma či méně konkurenčními DC lokalitami v okruhu 5 km získaly mediánově 65%. Stanice s 24 nebo více získaly 13%. Izolovanost byla zdaleka nejlepším prediktorem úspěšného července.
Jídlo ne. Vzdálenost k nejbližší restauraci nebo kavárně má s červencovým nárůstem prakticky nulovou korelaci a medián napříč všemi pěti kvintily blízkosti občerstvení leží v úzkém pásmu mezi 37% a 43%. Zázemí má význam pro dobu pobytu i opakované návštěvy. O tom, kdo vyhrál léto, však nerozhodovalo.
Jednu nuanci stojí za to vypíchnout: skóre silničního provozu koreluje s červencovým nárůstem negativně, byť slabě. Lokality s vysokým provozem se soustředí spíše na městské tepny — a ty měly v červenci klid. Prázdninová poptávka nenásleduje objem dopravy. Následuje směr cestování.
Ano, tvořily se fronty
Tento čtyřtýdenní vzorec jsme spočítali pro květen a znovu pro červenec napříč 6 484 odpovídajícími DC lokalitami s více stáními. V květnu jich mělo špičku nad 80% 20. V červenci už 145. Počet lokalit se špičkou nad 60% vzrostl z 219 na 904.
| Květen 2026 | 6. čvc – 2. srp | Změna | |
|---|---|---|---|
| Lokality se špičkou ≥ 80% | 20 | 145 | 7.3× |
| Lokality se špičkou ≥ 60% | 219 | 904 | 4.1× |
| Podíl lokalit ≥ 80% | 0.3% | 2.2% | +1.9 p. b. |
Na mapě má tlak jasné kontury. Níže jsou všechny rychlonabíjecí stanice v jedenácti zemích, kde lze červen a červenec čistě porovnat — celkem 17 909 — zbarvené podle toho, jak se změnilo jejich vytížení. Teplé barvy znamenají rušnější provoz, tyrkysová klidnější, velikost bodu odpovídá počtu nabíjecích stání. Posouvejte a přibližujte: každý bod je jedna stanice.
77.4% stanic bylo v červenci vytíženějších než v červnu a teplé barvy nejsou rozprostřeny rovnoměrně. Koncentrují se podél norských horských a fjordových tras — koridor Gudbrandsdalen a přejezdy Hardangerviddy se více než zdvojnásobily — na švédském západním pobřeží směrem k norské hranici, na francouzských atlantických, cévenneských a středomořských trasách i v alpských průsmycích.
Tyrkysová vypráví druhou polovinu příběhu. Nejchladnější oblastí na mapě je okruh východně od Osla, kde 380 stání kleslo o 11%. Následuje Stockholm s −6% a −10% ve svých dvou nejhustších oblastech a Helsinky, kde 709 stání spadlo o 9%. Všechna tato místa jsou hlavní města. Města nebyla v červenci rušnější. Vylidnila se.
Lokalita IONITY v Dombåsu na E6 vedoucí norskými horami ukazuje na jediném obrázku, jak vypadá nasycené léto. Šest stání o výkonu 350 kW a týdenní křivka, která každý den v týdnu — nejen o víkendech — stoupá na 75–85%.

| Stanice | Provozovatel | Stání | Květnová špička | Červencová špička | Hodiny ≥ 80% |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanum (SE) | Tesla | 14 | 75.3% | 92.4% | 35 |
| Aire de Dracé (FR) | Fastned | 8 | 60.2% | 94.1% | 24 |
| Uddevalla Herrestads Torp (SE) | Tesla | 8 | 75.1% | 90.1% | 24 |
| Relais de la Ferté (FR) | TotalEnergies | 8 | 68.0% | 92.2% | 21 |
| Aire d'Ambrussum Nord (FR) | Fastned | 8 | 78.6% | 92.8% | 19 |
| Aire de Villers-Bretonneux (FR) | Fastned | 7 | 68.7% | 94.1% | 18 |
| Roissy-en-France CDG (FR) | Electra | 11 | 76.8% | 88.3% | 18 |
| Strömstad (SE) | Tesla | 20 | 82.1% | 88.0% | 17 |
| IONITY Dombås (NO) | IONITY | 6 | 67.7% | 84.9% | 11 |
Vítězové a poražení
Relativní nárůst napříč severským panelem rozděluje trh čistě na dvě poloviny.
Sítě na prázdninových trasách ostatním výrazně utekly. EDRI, IONITY, Tesla a Kople navýšily své jarní vytížení každá o 68% až 81%. Sítě vybudované kolem měst, čerpacích stanic a retailu se sotva pohnuly: Uno-X Mobility přidala 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.
Existují dva zcela odlišné způsoby, jak vyhrát červenec — a graf výše je nerozliší.
IONITY a Tesla uspěly záměrně. Obě vybudovaly své sítě podél koridorů, kudy proudí prázdninová doprava, a do července vstupovaly už s vysokým provozem — jarním vytížením 11.6%, respektive 13.0%. Jejich léto je výnosem promyšlené strategií tras.
Kople s +68% je jiný případ. Její síť leží v řídce osídlených částech Norska, které generují velmi malou každodenní poptávku, a její jarní vytížení 7.2% patřilo k nejnižším mezi velkými severskými sítěmi. Když se města vyprázdní a doprava přijede za ní, relativní skok je obrovský, protože výchozí základna je tak malá. Kople není ani tak dobře umístěná pro prázdniny, jako spíše špatně umístěná pro zbývajících jedenáct měsíců — a červenec je jediný čas, kdy to přestává být problém.
Toto rozlišení má obchodní význam. Vysoká základna a vysoký násobek znamenají, že jste našli poptávku. Nízká základna a vysoký násobek znamenají, že jste našli sezónnost.
V absolutních číslech to není ani těsné. Tesla za čtyři týdny přidala napříč svou severskou sítí zhruba 157 000 hodin nabíjení, téměř trojnásobek oproti další síti. Kombinace rozsahu a expozice vůči koridorům je v červenci mimořádně silná.
| Provozovatel (NO+SE) | Nabíjecí stání | Jarní vytížení | Červencové vytížení | Relativní | Přidané hodiny |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | 2 439 | 13.0% | 22.6% | +74% | 157 184 |
| Circle K | 2 009 | 12.2% | 16.2% | +33% | 53 841 |
| IONITY | 596 | 11.6% | 20.6% | +77% | 35 771 |
| Mer Norway | 1 402 | 8.6% | 11.2% | +31% | 24 869 |
| OKQ8 | 761 | 10.4% | 13.6% | +32% | 16 744 |
| Kople | 321 | 7.2% | 12.1% | +68% | 10 628 |
| Uno-X Mobility | 412 | 10.4% | 11.6% | +11% | 3 279 |
Francie opakuje stejný vzorec, jen s jinými jmény. Atlante vzrostl o 69%, SPIE CityNetworks o 61%, bp pulse o 59%, Tesla o 50%, TotalEnergies Marketing France o 43%. Na spodním konci tabulky: Lidl France, s nárůstem o 31%. Síť napojená na supermarkety je sítí napojenou na lidi, kteří zůstali doma.
| Provozovatel (FR) | Nabíjecí stání | Jarní vytížení | Červencové vytížení | Relativní |
|---|---|---|---|---|
| Atlante France | 302 | 11.1% | 18.8% | +69% |
| SPIE CityNetworks | 243 | 8.9% | 14.4% | +61% |
| bp pulse | 417 | 4.0% | 6.3% | +59% |
| Tesla | 3 293 | 15.0% | 22.5% | +50% |
| Greenflux | 435 | 9.6% | 14.0% | +46% |
| ENGIE Vianeo | 153 | 12.5% | 18.2% | +46% |
| TotalEnergies Marketing France | 1 355 | 14.7% | 21.0% | +43% |
| Power Dot France | 1 053 | 8.4% | 11.7% | +39% |
| DRIVECO | 372 | 7.1% | 9.8% | +38% |
| Lidl France | 790 | 10.2% | 13.4% | +31% |
Co to ve skutečnosti znamená
- Letní špička je problém lokality, ne sítě. Celostátní průměrné vytížení se ani nepřiblížilo kapacitnímu stropu. U 145 jednotlivých lokalit tomu tak ale bylo.
- Průměry za celé portfolio zakrývají bolest. CPO, který za červenec vykazuje 16% využití, může stále odmítat řidiče na tuctu lokalit, zatímco na dvou stech dalších stojany zahálejí.
- Vysoký násobek je otázka, ne odpověď. Může znamenat expozici na koridorových trasách. Může ale také ukazovat na síť špatně umístěnou pro každodenní využití, což jí přikrášluje letní statistiky. Než začnete slavit, ověřte si jarní hodnotu.
- Strategie doprovodných služeb a koridorová strategie jsou dva odlišné byznysy. Blízkost občerstvení červencový nárůst nijak neovlivnila. Vzdálenost k nejbližšímu konkurentovi rozhodovala téměř o všem.
- Pro každého, kdo posuzuje investice do lokalit: červencový násobek vůči květnu je levný a poctivý ukazatel toho, jak sezónní je poptávka na dané stanici. Dvě stanice se stejným ročním využitím a odlišnými letními násobky nejsou stejné aktivum.
Zdroj. Sjednocená observační data Chargalytics — feedy NOBIL pro Norsko, Švédsko a Finsko, feedy odvozené z OCPI pro Francii, Švýcarsko, Německo a další zmapované trhy. Všechny údaje se týkají DC konektorů (CCS/Combo a CHAdeMO) s výkonem 50 kW nebo vyšším.
Období. 1. května – 2. srpna 2026. Porovnání týdenních vzorců využívá čtyři celé týdny v každém období: 4.–31. května a 6. července – 2. srpna, na obou stranách počítané v místním čase.
Vzorky. 20 955 stojanů pro panel vytížení v pěti zemích; 39 249 stojanů pro panel červen–červenec včetně Německa; 2 968 stanic pro analýzu lokalit; 6 484 lokalit s více stojany pro srovnání vytížení; 17 909 stanic v 11 zemích na mapě; 9 239 nordických stojanů a 8 200 francouzských stojanů pro tabulky provozovatelů. Tabulky provozovatelů uvádějí sítě s alespoň 100 stojany ve fixním panelu.
Přidané hodiny = (denní hodiny nabíjení na stojan v červenci − denní hodiny nabíjení na stojan na jaře) × 28 dní × velikost sítě. Jde o dodatečný čas dodávky energie, nikoli o údaj o tržbách.
Omezení. Procentní vytížení počítá dobu nabíjení, nikoli dodanou energii: stojan o výkonu 50 kW se počítá stejně jako stojan o výkonu 350 kW. Výpadek zdrojového feedu ve dnech 14.–17. července je pro nenordické trhy vyloučen a týden 13.–19. července je pro Francii, Švýcarsko a Finsko překlenut, nikoli vykázán; žádná zde uvedená špička do tohoto týdne nespadá. Britské a španělské feedy se během jara stále vyvíjely, proto oba údaje na mapě berte jako orientační. Data končí 2. srpna, před srpnovou špičkou v jižní Evropě.