Analizy

Europejska sieć ładowania przetrwała lipiec. 145 lokalizacji — nie.

Autor: Chargalytics · August 5, 2026

Europejska sieć szybkiego ładowania nie ma problemu z przepustowością. Ma go przez około cztery tygodnie w roku.

Między 6 lipca a 2 sierpnia obciążenie niemal 21 000 stanowisk DC w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Francji i Szwajcarii było o 53% wyższe niż wiosną. To liczba, którą wszyscy będą cytować. Ciekawsza historia dotyczy jednak tego, gdzie ten wzrost się pojawił — na ładowarkach, które przez pozostałe jedenaście miesięcy są w połowie puste.

Wolisz obejrzeć? Oto wersja 4-minutowa.

+53%
Obciążenie w lipcu vs maj
5-country panel
145
Lokalizacje ze szczytem powyżej 80%
20 in May
+66%
Mediana wzrostu, najbardziej odległa piąta część
vs +22% urban
20 955
Przeanalizowane stanowiska DC
fixed panel

Jak ekstremalny był lipiec?

To miara prosta i uczciwa: udział dostępnych minut stanowisk, w których faktycznie dostarczano energię. W maju panel osiągnął 10.8%. Między 6 lipca a 2 sierpnia — 16.5%.

Na papierze żaden z tych rynków nawet nie zbliża się do granicy przepustowości. Przez cztery tygodnie wszystkie zachowywały się tak, jakby było inaczej.

Szwajcaria jest odstępstwem od reguły — i słusznie. Szwajcarskie wakacje są rozłożone w czasie między kantonami, a znaczna część lipcowego ruchu jedynie przejeżdża przez kraj, zamiast z niego wyruszać — to korytarz, nie punkt startowy. Finlandia wygląda spokojnie tylko dlatego, że jej czerwiec był już zawyżony przez juhannus. W porównaniu z majem zyskała 44%, dokładnie jak jej sąsiedzi.
Średnie procentowe obciążenie: maj 2026 wobec 6 lipca – 2 sierpnia 2026. Stały panel 20 955 stanowisk DC, zbilansowany względem dni tygodnia. Źródło: Chargalytics.

A Niemcy?

Pięć krajów tworzy główny panel, ponieważ to właśnie je obserwujemy nieprzerwanie od 1 maja. Reszta Europy pojawiła się w naszych danych wiosną, więc majowa baza mierzyłaby tam raczej nasze wdrożenia niż czyjąkolwiek jazdę.

Skróćmy okno do porównania czerwca z lipcem, a panel mniej więcej się podwaja — do około 40 000 stanowisk, w tym Niemiec.

Niemiecki lipiec był realny, ale umiarkowany — wahnięcie mniej więcej o połowę mniejsze niż w Szwecji, Norwegii czy Francji, przy znacznie wyższej codziennej bazie. Niemieckie ferie szkolne przesuwają się przez kraje związkowe od końca czerwca do połowy września, rozciągając szczyt na cały kwartał zamiast skupiać go w trzech tygodniach. Okazuje się, że rozłożony kalendarz to strategia infrastrukturalna.

KrajCzerwiec6 lip – 2 sieZmianaStanowiska
Szwecja11.0%15.9%+45%4 584
Francja12.7%18.2%+43%10 428
Norwegia11.3%15.8%+39%5 567
Niemcy17.6%21.5%+22%11 755
Szwajcaria7.5%8.8%+17%2 161
Finlandia13.5%13.9%+3%3 009

Hiszpania, Włochy i Portugalia dostaną tę samą analizę we wrześniu, gdy ich sierpień dobiegnie końca. Tam kryje się druga połowa tej historii.

Jeden kontynent, trzy kalendarze wakacyjne

Europa Północna bierze lipiec. Południe czeka na sierpień. Tygodniowe dane nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Tygodniowe procentowe obciążenie, maj–lipiec 2026. Nordyckie krzywe gwałtownie rosną i opadają; francuska krzywa pozostaje na szczycie, gdy dane się kończą; Szwajcaria ledwie to odczuwa. Źródło: Chargalytics.
Nordycka krzywa to pik. Norwegia i Szwecja mocno rosły przez pierwsze trzy tygodnie lipca, osiągnęły szczyt w tygodniu od 20 lipca, a w ostatnim tygodniu miesiąca już spadały. To fellesferie i industrisemester działające dokładnie tak, jak przewiduje kalendarz.Francja zrobiła coś innego. Osiągnęła 17.6% w tygodniu od 6 lipca, szacunkowo 18.1% w tygodniu Święta Bastylii, a potem nadal rosła: 18.6% w tygodniu od 20 lipca, 18.8% w tygodniu od 27 lipca. Nasze okno zamyka się 2 sierpnia, gdy francuska krzywa jest na maksimum i nie widać żadnych oznak odwrócenia trendu. Francuskie lato nie kończy się w lipcu. Kończy się wraz z la rentrée.

Finlandia osiągnęła szczyt najwcześniej i wygasała najszybciej, co odpowiada sezonowi skoncentrowanemu na końcówce czerwca. Szwajcaria pokazała najpłynniejszą krzywą z całej piątki — łagodny wzrost z 6.5% do plateau na poziomie około 9.6%, bez dominującego tygodnia.

Tydzień po tygodniu — pełny obraz tych samych danych:

Lipiec wyrównuje mapę

Intuicja podpowiada, że ruch wakacyjny premiuje stacje przy autostradach, poza miastem, blisko gastronomii. Połowa tej intuicji jest trafna.

Wzięliśmy 2 968 stacji z czystymi danymi wiosennymi i letnimi, a następnie połączyliśmy je z modelem lokalizacyjnym zasilającym stronę każdej stacji — gęstością POI, bliskością konkurencji, ruchem drogowym. Potem ustawiliśmy je od kompletnego pustkowia po środek miasta i sprawdziliśmy, jak obciążona była każda grupa wiosną i w lipcu.

Od lewej do prawej: turkus oznacza wiosnę, bursztyn — lipiec, a liczba nad każdym bursztynowym słupkiem pokazuje, ile zyskała dana grupa. Najbardziej odizolowane stacje startowały z najniższego poziomu — średnie obciążenie 9.5% wobec 12.6% dla lokalizacji w centrach miast — i skończyły na tym samym poziomie. Każda grupa zakończyła lipiec między 14.5% a 16.0%.

To wynik w jednym zdaniu: lipiec nie podnosi obciążenia w już ruchliwych miejscach, lecz podnosi je w pustych, aż mapa staje się płaska. Najbardziej odizolowana piąta część zyskała medianę 66%. Najgęściej zabudowana piąta część — 22%. Te same kraje, te same tygodnie, trzykrotnie większy wzrost.

Gęstość konkurencji mówi to samo, tylko z drugiej strony. Stacje mające dwa lub mniej konkurencyjnych punktów DC w promieniu 5 km zyskały medianę 65%. Te z 24 lub większą liczbą zyskały 13%. Izolacja była najlepszym pojedynczym predyktorem dobrego lipca.

Gastronomia nim nie była. Odległość do najbliższej restauracji lub kawiarni ma praktycznie zerową korelację z lipcowym wzrostem, a mediana dla wszystkich pięciu kwintyli bliskości gastronomii mieści się w wąskim przedziale od 37% do 43%. Udogodnienia mają znaczenie dla czasu postoju i powracających klientów. Nie zdecydowały jednak o tym, kto wygrał lato.

Warto zaznaczyć jeden niuans: wskaźnik ruchu drogowego koreluje ujemnie, choć słabo, z lipcowym wzrostem. Lokalizacje o dużym ruchu są częściej położone przy miejskich arteriach, a miejskie arterie miały spokojny lipiec. Popyt wakacyjny nie podąża za natężeniem ruchu. Podąża za kierunkiem podróży.

Tak, były kolejki

Obliczyliśmy ten czterotygodniowy profil dla maja, a następnie ponownie dla lipca, dla 6 484 dopasowanych wielostanowiskowych lokalizacji DC. W maju 20 z nich osiągnęło szczyt powyżej 80%. W lipcu — 145. Liczba lokalizacji ze szczytem powyżej 60% wzrosła z 219 do 904.

May 20266 Jul – 2 AugZmiana
Lokalizacje ze szczytem ≥ 80%201457.3×
Lokalizacje ze szczytem ≥ 60%2199044.1×
Udział lokalizacji ≥ 80%0.3%2.2%+1.9 pp

Na mapie presja zyskuje kształt. Poniżej wszystkie stacje szybkiego ładowania w jedenastu krajach, dla których czerwiec i lipiec można porównać bez zastrzeżeń — 17 909 obiektów — pokolorowane według tego, jak zmieniło się ich obciążenie. Ciepłe barwy oznaczają większy ruch, turkusowe — mniejszy, a wielkość punktu odpowiada liczbie stanowisk. Przesuwaj i przybliżaj: każdy punkt to stacja.

Mapa kolejekZmiana procentowego obciążenia, od czerwca do lipca 2026 · 17 909 stacji DC · 11 krajów
mniejszy ruchbez zmian+20%+45%+75%+115%+180%trzykrotnie lub więcej
Ciepłe kolory oznaczają, że stacja była w lipcu bardziej obciążona; turkusowy — że mniej. Wielkość punktu oznacza liczbę stanowisk. Przybliżaj i przesuwaj — każdy punkt to stacja. Źródło: Chargalytics.

77.4% stacji było w lipcu bardziej obciążonych niż w czerwcu, a ciepłe barwy nie rozkładają się równomiernie. Koncentrują się wzdłuż norweskich tras górskich i fiordowych — korytarz Gudbrandsdalen i przeprawy przez Hardangervidda wzrosły ponad dwukrotnie — na szwedzkim zachodnim wybrzeżu aż po granicę z Norwegią, na francuskich trasach atlantyckich, przez Cévennes i nad Morzem Śródziemnym oraz na alpejskich przełęczach.

Turkus pokazuje drugą połowę obrazu. Najchłodniejszy obszar na mapie to pierścień na wschód od Oslo, gdzie 380 stanowisk cofnęło się o 11%. Dalej Sztokholm, ze spadkami o −6% i −10% w dwóch najgęstszych obszarach, oraz Helsinki, gdzie 709 stanowisk spadło o 9%. Wszystkie to stolice. W lipcu miasta nie stały się bardziej ruchliwe. Opustoszały.

Stacja IONITY w Dombås, przy E6 biegnącej przez norweskie góry, pokazuje na jednym obrazie, jak wygląda letnie nasycenie. Sześć stanowisk o mocy 350 kW i tygodniowa krzywa, która każdego dnia tygodnia wspina się do 75–85%, nie tylko w weekendy.

IONITY Dombås, tygodniowe procentowe obciążenie w czterech tygodniach do 2 August 2026. Szczyt 84.9%, średnia 41.2% i jedenaście odrębnych godzin w tygodniu powyżej 80%. Źródło: modal stacji Chargalytics.
Lista najbardziej nasyconych lokalizacji jest wyraźnie zdominowana przez miejsca obsługi podróżnych przy autostradach. Francuskie aires obsługiwane przez Fastned i TotalEnergies zajmują dziewięć z osiemnastu czołowych miejsc; szwedzkie pozycje skupiają się na wakacyjnym korytarzu E6 prowadzącym do norweskiej granicy.
StacjaOperatorStanowiskaSzczyt w majuSzczyt w lipcuGodziny ≥ 80%
Tanum (SE)Tesla1475.3%92.4%35
Aire de Dracé (FR)Fastned860.2%94.1%24
Uddevalla Herrestads Torp (SE)Tesla875.1%90.1%24
Relais de la Ferté (FR)TotalEnergies868.0%92.2%21
Aire d'Ambrussum Nord (FR)Fastned878.6%92.8%19
Aire de Villers-Bretonneux (FR)Fastned768.7%94.1%18
Roissy-en-France CDG (FR)Electra1176.8%88.3%18
Strömstad (SE)Tesla2082.1%88.0%17
IONITY Dombås (NO)IONITY667.7%84.9%11

Zwycięzcy i przegrani

Względny wzrost wśród operatorów z regionu nordyckiego wyraźnie dzieli rynek na dwie części.

Sieci na trasach wakacyjnych zdecydowanie odjechały reszcie stawki. EDRI, IONITY, Tesla i Kople zwiększyły swoje wiosenne obciążenie o 68% do 81%. Sieci zbudowane wokół miast, stacji paliw i handlu detalicznego ledwie drgnęły: Uno-X Mobility zyskał 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.

Są dwa zupełnie różne sposoby na wygranie lipca, a powyższy wykres nie potrafi ich rozróżnić.

IONITY i Tesla wygrały celowo. Obie budowały wzdłuż korytarzy obsługujących ruch wakacyjny, a w lipiec weszły już z wysokim obciążeniem — odpowiednio 11.6% i 13.0% wiosną. Ich lato to efekt świadomej strategii trasowej.

+68% Kople to zupełnie inna historia. Sieć działa w słabo zaludnionych częściach Norwegii, które generują bardzo niewielki codzienny popyt, a jej wiosenne obciążenie na poziomie 7.2% należało do najniższych wśród dużych sieci nordyckich. Gdy miasta pustoszeją, a ruch przyjeżdża do niej, względny skok jest ogromny, bo punkt wyjścia jest tak niski. Kople nie tyle jest dobrze ulokowane na wakacje, ile źle ulokowane na pozostałe jedenaście miesięcy — a lipiec to jedyny moment, gdy przestaje to być problemem.

To rozróżnienie ma znaczenie komercyjne. Wysoka baza i wysoka krotność oznaczają, że znaleziono popyt. Niska baza i wysoka krotność oznaczają, że znaleziono sezonowość.

W wartościach bezwzględnych nie ma nawet porównania. Tesla dodała około 157 000 godzin ładowania w całej swojej nordyckiej sieci w ciągu czterech tygodni — niemal trzykrotnie więcej niż kolejna sieć. Skala plus ekspozycja na korytarze transportowe to w lipcu potężne połączenie.

Operator (NO+SE)StanowiskaObłożenie wiosnąObłożenie w lipcuWzględnieDodatkowe godziny
Tesla2 43913.0%22.6%+74%157 184
Circle K2 00912.2%16.2%+33%53 841
IONITY59611.6%20.6%+77%35 771
Mer Norway1 4028.6%11.2%+31%24 869
OKQ876110.4%13.6%+32%16 744
Kople3217.2%12.1%+68%10 628
Uno-X Mobility41210.4%11.6%+11%3 279

We Francji ten sam wzorzec powtarza się pod innymi nazwami. Atlante wzrosło o 69%, SPIE CityNetworks o 61%, bp pulse o 59%, Tesla o 50%, TotalEnergies Marketing France o 43%. Na dole tabeli: Lidl France, ze wzrostem o 31%. Sieć powiązana z supermarketami to sieć powiązana z ludźmi, którzy zostali w domu.

Operator (FR)StanowiskaObłożenie wiosnąObłożenie w lipcuWzględnie
Atlante France30211.1%18.8%+69%
SPIE CityNetworks2438.9%14.4%+61%
bp pulse4174.0%6.3%+59%
Tesla3 29315.0%22.5%+50%
Greenflux4359.6%14.0%+46%
ENGIE Vianeo15312.5%18.2%+46%
TotalEnergies Marketing France1 35514.7%21.0%+43%
Power Dot France1 0538.4%11.7%+39%
DRIVECO3727.1%9.8%+38%
Lidl France79010.2%13.4%+31%

Co to właściwie oznacza

  • Letni szczyt to problem lokalizacji, nie sieci. Średnie krajowe obciążenie nawet nie zbliżyło się do granicy przepustowości. Zbliżyło się do niej za to 145 pojedynczych lokalizacji.
  • Średnie dla portfela maskują problem. CPO raportujący 16% wykorzystania w lipcu może nadal odsyłać kierowców z kwitkiem w kilkunastu lokalizacjach, podczas gdy dwieście pozostaje niewykorzystanych.
  • Wysoki mnożnik to pytanie, nie odpowiedź. Może oznaczać ekspozycję na ruch korytarzowy. Może też wskazywać na sieć źle ulokowaną pod kątem codziennego użytkowania, co poprawia jej letnią statystykę. Zanim zaczniesz świętować, sprawdź wartość wiosenną.
  • Strategia oparta na udogodnieniach i strategia korytarzowa to dwa różne biznesy. Bliskość gastronomii nie miała żadnego wpływu na lipcowy wzrost. Odległość od najbliższego konkurenta — niemal decydujący.
  • Dla każdego, kto ocenia inwestycje w lokalizacje: mnożnik lipiec–maj to tani i uczciwy wskaźnik zastępczy sezonowości popytu na danej stacji. Dwie stacje o identycznym rocznym wykorzystaniu, ale różnych letnich mnożnikach, nie są tym samym aktywem.

Dane i metodologia

Źródło. Ujednolicone dane obserwacyjne Chargalytics — źródła NOBIL dla Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz źródła oparte na OCPI dla Francji, Szwajcarii, Niemiec i pozostałych zmapowanych rynków. Wszystkie wartości dotyczą złączy DC (CCS/Combo i CHAdeMO) o mocy znamionowej 50 kW lub wyższej.

Okres. 1 maja – 2 sierpnia 2026. Porównania wzorców tygodniowych wykorzystują po cztery pełne tygodnie w każdym okresie: 4–31 maja oraz 6 lipca – 2 sierpnia, obliczone po obu stronach w czasie lokalnym.

Próby. 20 955 stanowisk dla pięciokrajowego panelu obciążenia; 39 249 stanowisk dla panelu czerwiec–lipiec uwzględniającego Niemcy; 2 968 stacji dla analizy lokalizacji; 6 484 lokalizacje wielostanowiskowe dla porównania nasycenia; 17 909 stacji w 11 krajach na mapie; 9 239 nordyckich stanowisk i 8 200 francuskich stanowisk dla tabel operatorów. Tabele operatorów obejmują sieci z co najmniej 100 stanowiskami w stałym panelu.

Dodatkowe godziny = (lipcowe dzienne godziny ładowania na stanowisko − wiosenne dzienne godziny ładowania na stanowisko) × 28 dni × wielkość floty. To dodatkowy czas dostarczania energii, a nie wartość przychodów.

Zastrzeżenia. Procentowe obciążenie mierzy czas ładowania, a nie dostarczoną energię: stanowisko 50 kW i stanowisko 350 kW liczą się tak samo. Awaria źródła danych z 14–17 lipca została wyłączona dla rynków spoza krajów nordyckich, a tydzień 13–19 lipca połączono z sąsiednimi okresami zamiast raportować osobno dla Francji, Szwajcarii i Finlandii; żaden z przytoczonych tu szczytów nie przypada na ten tydzień. Źródła danych dla Wielkiej Brytanii i Hiszpanii nadal dojrzewały wiosną, dlatego te dwie wartości na mapie należy traktować orientacyjnie. Dane kończą się 2 sierpnia, przed sierpniowym szczytem w południowej Europie.