Deep Dives

Evropsko polnilno omrežje je preživelo julij. 145 lokacij ga ni.

Avtor: Chargalytics · August 5, 2026

Evropsko omrežje hitrega polnjenja nima težave z zmogljivostjo. Razen približno štiri tedne na leto.

Med 6. julijem in 2. avgustom je obremenitev DC polnilnih mest na Norveškem, Švedskem, Finskem, v Franciji in Švici za 53% presegla pomladno raven. To je številka, ki jo bodo vsi citirali. Boljša zgodba pa je, kam se je ta obremenitev prelila — na polnilnice, ki so preostalih enajst mesecev napol prazne.

Raje gledate? Tukaj je 4-minutna različica.

+53%
Julijska obremenitev v primerjavi z majem
5-country panel
145
Lokacije s konico nad 80%
20 in May
+66%
Mediani porast, najbolj odmaknjena petina
vs +22% urban
20 955
Analizirana DC polnilna mesta
fixed panel

Kako ekstremen je bil julij?

To je groba, a poštena mera: delež razpoložljivih minut polnilnega mesta, v katerih se je energija dejansko dobavljala. Maja je bil nabor pri 10.8%. Med 6. julijem in 2. avgustom je dosegel 16.5%.

Na papirju noben od teh trgov niti približno ni blizu zmogljivostne meje. Štiri tedne so se vsi obnašali, kot da so.

Švica je izjema, kot tudi mora biti. Šolske počitnice so tam razporejene po kantonih, velik del julijskega prometa pa državo prečka, namesto da bi se v njej začenjal — država je koridor, ne izhodišče. Finska je videti umirjena le zato, ker je bil njen junij že napihnjen zaradi juhannus. V primerjavi z majem je pridobila 44%, povsem v koraku s sosedami.
Povprečni odstotek obremenitve, maj 2026 v primerjavi z 6. julijem – 2. avgustom 2026. Nespremenjen nabor 20 955 DC polnilnih mest, uravnotežen po dnevih v tednu. Vir: Chargalytics.

In Nemčija?

Pet držav sestavlja glavni nabor, ker teh pet neprekinjeno spremljamo od 1. maja. Preostanek Evrope se je našim podatkovnim tokovom pridružil spomladi, zato bi majsko izhodišče tam merilo naše vključevanje podatkov, ne voženj ljudi.

Če okno skrajšamo na primerjavo junija z julijem, se nabor približno podvoji na okoli 40 000 polnilnih mest — vključno z Nemčijo.

Nemški julij je bil resničen, a zmeren — približno polovico tako izrazit kot na Švedskem, Norveškem ali v Franciji, in z mnogo višje vsakdanje osnove. Nemške šolske počitnice se po deželah vrstijo od konca junija do sredine septembra, zato se vrh razmaže čez celotno četrtletje, namesto da bi se stisnil v tri tedne. Izkazalo se je, da je razporejen koledar infrastrukturna strategija.

DržavaJunij6. jul – 2. avgSpremembaPolnilna mesta
Švedska11.0%15.9%+45%4 584
Francija12.7%18.2%+43%10 428
Norveška11.3%15.8%+39%5 567
Nemčija17.6%21.5%+22%11 755
Švica7.5%8.8%+17%2 161
Finska13.5%13.9%+3%3 009

Španija, Italija in Portugalska bodo septembra deležne enake obravnave, ko bo njihov avgust končan. Tam živi druga polovica te zgodbe.

Ena celina, trije počitniški koledarji

Severna Evropa dopustuje julija. Jug počaka na avgust. Tedenski podatki pri tem niso nič kaj subtilni.

Tedenski odstotek obremenitve, maj do julij 2026. Nordijske krivulje sunkovito narastejo in padejo; francoska krivulja je ob koncu podatkov še vedno na vrhu; Švica komaj opazi razliko. Vir: Chargalytics.
Nordijska krivulja je sunek. Norveška in Švedska sta v prvih treh tednih julija močno pospešili, dosegli vrh v tednu, ki se je začel 20. julija, in že v zadnjem tednu meseca padali. To sta fellesferie in industrisemester, ki počneta natanko to, kar pravi koledar.Francija je naredila nekaj drugega. V tednu, ki se je začel 6. julija, je dosegla 17.6%, v tednu ob dnevu Bastilje ocenjenih 18.1%, nato pa še naprej rasla: 18.6% v tednu, ki se je začel 20. julija, in 18.8% v tednu, ki se je začel 27. julija. Naše okno se 2. avgusta zapre s francosko krivuljo na njenem maksimumu in brez znakov obrata. Francosko poletje se ne konča julija. Konča se z la rentrée.

Finska je vrh dosegla najprej in najhitreje popustila, skladno s sezono, ki se zgosti že proti koncu junija. Švica je ustvarila najbolj ravno krivuljo med peterico — blag vzpon s 6.5% do planote okoli 9.6%, brez prevladujočega tedna.

Teden za tednom, isti podatki v celoti:

Julij zravna zemljevid

Intuicija pravi, da počitniški promet nagrajuje postaje ob avtocestah, zunaj mest, blizu hrane. Polovica tega drži.

Vzeli smo 2 968 postaj s čistimi pomladnimi in poletnimi podatki ter jih povezali z lokacijskim modelom, ki poganja vsako stran postaje — gostota POI, bližina konkurentov, cestni promet. Nato smo jih razvrstili od sredine ničesar do središča mesta in vprašali, kako zasedena je bila vsaka skupina spomladi in kako julija.

Od leve proti desni: turkizna je pomlad, jantarna julij, številka nad vsako jantarno vrstico pa pove, koliko je ta skupina pridobila. Izolirane postaje so začele z največjim zaostankom — 9.5% povprečne obremenitve proti 12.6% pri lokacijah v mestnih središčih — in končale izenačene z njimi. Vsaka skupina je julij zaključila med 14.5% in 16.0%.

To je ugotovitev v eni vrstici: julij ne dvigne prometnih lokacij, temveč prazne, dokler zemljevid ni raven. Najbolj izolirana petina je v mediani pridobila 66%. Najbolj pozidana petina 22%. Iste države, isti tedni, trikrat večji porast.

Gostota konkurentov pove isto stvar iz druge smeri. Postaje z največ dvema konkurenčnima DC lokacijama v 5 km so v mediani pridobile 65%. Tiste s 24 ali več so pridobile 13%. Izoliranost je bila najboljši posamezni napovednik dobrega julija.

Hrana ni bila. Razdalja do najbližje restavracije ali kavarne ima praktično ničelno korelacijo z julijskim porastom, mediana v vseh petih kvintilih bližine hrane pa leži v ozkem razponu med 37% in 43%. Ugodnosti so pomembne za čas zadrževanja in ponovne obiske. Niso pa odločale o tem, kdo je zmagal poletje.

Vredno je poudariti eno nianso: ocena cestnega prometa z julijskim porastom korelira negativno, čeprav šibko. Lokacije z velikim prometom so bolj mestne vpadnice, mestne vpadnice pa so imele miren julij. Počitniško povpraševanje ne sledi obsegu prometa. Sledi smeri potovanja.

Da, čakalne vrste so bile

Ta štiritedenski vzorec smo izračunali za maj in ponovno za julij na 6 484 ujemajočih se DC lokacijah z več polnilnimi mesti. Maja jih je 20 doseglo vrh nad 80%. Julija jih je bilo 145. Lokacij z vrhom nad 60% je bilo namesto 219 že 904.

maj 20266. julij – 2. avgustSprememba
Lokacije z vrhom ≥ 80%201457.3×
Lokacije z vrhom ≥ 60%2199044.1×
Delež lokacij ≥ 80%0.3%2.2%+1.9 odstotne točke

Na zemljevidu pritisk dobi obliko. Spodaj so vse postaje za hitro polnjenje v enajstih državah, kjer sta junij in julij neposredno primerljiva — vseh 17 909 — obarvane glede na spremembo obremenitve posamezne postaje. Tople barve pomenijo več prometa, turkizna manj, velikost pike pa kaže število polnilnih mest. Premikajte in povečujte zemljevid: vsaka pika je postaja.

Zemljevid čakalnih vrstSprememba odstotka obremenitve, junij do julij 2026 · 17 909 DC postaj · 11 držav
manj prometnobrez spremembe+20%+45%+75%+115%+180%trikrat ali več
Tople barve pomenijo, da je bila postaja julija bolj prometna; turkizna pomeni, da je bila manj prometna. Velikost pike predstavlja število polnilnih mest. Povečujte in premikajte zemljevid — vsaka pika je postaja. Vir: Chargalytics.

77.4% postaj je bilo julija bolj prometnih kot junija, vendar tople barve niso enakomerno razporejene. Zgoščajo se ob norveških gorskih in fjordskih poteh — koridor Gudbrandsdalen in prehodi čez Hardangervidda so se več kot podvojili — vzdolž švedske zahodne obale proti norveški meji, na francoskih atlantskih, cevenških in sredozemskih poteh ter na alpskih prelazih.

Turkizna pove drugo polovico zgodbe. Najhladnejše območje na zemljevidu je obroč vzhodno od Osla, kjer je obremenitev 380 polnilnih mest upadla za 11%. Sledita Stockholm z −6% in −10% na svojih dveh najgosteje pokritih območjih ter Helsinki, kjer je obremenitev 709 polnilnih mest padla za 9%. Vsa so prestolnice. Mesta julija niso postala bolj prometna. Izpraznila so se.

IONITY-jeva postaja v Dombåsu na E6 skozi norveške gore v eni sliki pokaže, kako izgleda zasičeno poletje. Šest polnilnih mest z močjo 350 kW in tedenska krivulja, ki se vsak dan v tednu povzpne na 75–85%, ne le ob koncih tedna.

IONITY Dombås, tedenski odstotek obremenitve za štiri tedne do 2. avgusta 2026. Vrh 84.9%, povprečje 41.2% in enajst posameznih ur v tednu nad 80%. Vir: modalno okno postaje Chargalytics.
Na seznamu zasičenih postaj močno prevladujejo avtocestna počivališča. Francoska aires, ki jih upravljata Fastned in TotalEnergies, zasedajo devet od prvih osemnajstih mest; švedski vnosi so zgoščeni na počitniškem koridorju E6 proti norveški meji.
PostajaOperaterPolnilna mestaVrh v majuVrh v julijuUre ≥ 80%
Tanum (SE)Tesla1475.3%92.4%35
Aire de Dracé (FR)Fastned860.2%94.1%24
Uddevalla Herrestads Torp (SE)Tesla875.1%90.1%24
Relais de la Ferté (FR)TotalEnergies868.0%92.2%21
Aire d'Ambrussum Nord (FR)Fastned878.6%92.8%19
Aire de Villers-Bretonneux (FR)Fastned768.7%94.1%18
Roissy-en-France CDG (FR)Electra1176.8%88.3%18
Strömstad (SE)Tesla2082.1%88.0%17
IONITY Dombås (NO)IONITY667.7%84.9%11

Zmagovalci in poraženci

Relativna rast v nordijskem vzorcu trg jasno razdeli na dva dela.

Omrežja na počitniških poteh so preprosto odnesla zmago. EDRI, IONITY, Tesla in Kople so svoji spomladanski obremenitvi dodali med 68% in 81%. Omrežja, zgrajena okoli mest, bencinskih servisov in trgovine, so se komaj premaknila: Uno-X Mobility je pridobil 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.

Julij je mogoče dobiti na dva zelo različna načina, grafikon zgoraj pa ju ne loči.

IONITY in Tesla sta zmagala načrtno. Oba sta gradila vzdolž koridorjev, po katerih teče počitniški promet, in oba sta v julij vstopila že z visoko obremenitvijo — spomladanska obremenitev je znašala 11.6% oziroma 13.0%. Njuno poletje je donos premišljene strategije poti.

Koplejevih +68% je drugačna zgodba. Njegovo omrežje leži v redko poseljenih delih Norveške, kjer je vsakodnevnega povpraševanja zelo malo, njegova spomladanska obremenitev 7.2% pa je bila med najnižjimi med večjimi nordijskimi omrežji. Ko se mesta izpraznijo in promet pride k njemu, je relativni skok ogromen, saj izhaja iz tako nizke osnove. Kople za počitnice ni toliko dobro umeščen, kolikor je slabo umeščen za drugih enajst mesecev — in julij je edini čas, ko to ni več težava.

Razlika je poslovno pomembna. Visoka osnova in visok večkratnik pomenita, da ste našli povpraševanje. Nizka osnova in visok večkratnik pomenita, da ste našli sezonskost.

V absolutnih številkah ni niti blizu. Tesla je v štirih tednih v svojem nordijskem omrežju dodala približno 157 000 ur polnjenja, skoraj trikrat več kot naslednje omrežje. Obseg in izpostavljenost koridorjem sta julija močna kombinacija.

Operater (NO+SE)Polnilna mestaSpomladanska zasedenostJulijska zasedenostRelativnoDodane ure
Tesla2 43913.0%22.6%+74%157 184
Circle K2 00912.2%16.2%+33%53 841
IONITY59611.6%20.6%+77%35 771
Mer Norway1 4028.6%11.2%+31%24 869
OKQ876110.4%13.6%+32%16 744
Kople3217.2%12.1%+68%10 628
Uno-X Mobility41210.4%11.6%+11%3 279

Francija ponavlja vzorec z drugimi imeni. Atlante je pridobil 69%, SPIE CityNetworks 61%, bp pulse 59%, Tesla 50%, TotalEnergies Marketing France 43%. Na dnu lestvice: Lidl France, z rastjo 31%. Omrežje, povezano s supermarketi, je omrežje, povezano z ljudmi, ki so ostali doma.

Operater (FR)Polnilna mestaSpomladanska zasedenostJulijska zasedenostRelativno
Atlante France30211.1%18.8%+69%
SPIE CityNetworks2438.9%14.4%+61%
bp pulse4174.0%6.3%+59%
Tesla3 29315.0%22.5%+50%
Greenflux4359.6%14.0%+46%
ENGIE Vianeo15312.5%18.2%+46%
TotalEnergies Marketing France1 35514.7%21.0%+43%
Power Dot France1 0538.4%11.7%+39%
DRIVECO3727.1%9.8%+38%
Lidl France79010.2%13.4%+31%

Kaj to v resnici pomeni

  • Poletni vrh je problem lokacije, ne omrežja. Državna povprečna obremenitev se nikoli ni niti približala zgornji meji zmogljivosti. Se ji je pa približalo 145 posameznih lokacij.
  • Povprečja portfelja prikrijejo bolečino. CPO, ki poroča o 16% izkoriščenosti v juliju, lahko voznike še vedno zavrača na ducatu lokacij, medtem ko jih je dvesto neizkoriščenih.
  • Visok multiplikator je vprašanje, ne odgovor. Lahko pomeni izpostavljenost prometnim koridorjem. Lahko pa tudi, da je omrežje slabo umeščeno za vsakodnevno uporabo, zaradi česar so njegovi poletni izračuni videti boljši. Pred slavjem preverite spomladansko številko.
  • Strategija spremljajoče ponudbe in strategija koridorjev sta različna posla. Bližina gostinske ponudbe ni naredila nič za julijsko rast. Oddaljenost od najbližjega konkurenta je naredila skoraj vse.
  • Za vse, ki vrednotijo lokacije: multiplikator med julijem in majem je poceni, pošten približek sezonskosti povpraševanja po postaji. Dve postaji z enako letno izkoriščenostjo in različnima poletnima multiplikatorjema nista enako sredstvo.

Podatki in metodologija

Vir. Poenoteni opazovalni podatki Chargalytics — viri NOBIL za Norveško, Švedsko in Finsko ter viri, izpeljani iz OCPI, za Francijo, Švico, Nemčijo in druge kartirane trge. Vse številke zajemajo DC priključke (CCS/Combo in CHAdeMO) z nazivno močjo 50 kW ali več.

Obdobje. 1 May – 2 August 2026. Primerjave tedenskih vzorcev uporabljajo štiri polne tedne v vsakem obdobju: 4–31 May in 6 July – 2 August, izračunano po lokalnem času na obeh straneh.

Vzorci. 20 955 polnilnih mest za petdržavni panel obremenitve; 39 249 polnilnih mest za panel od junija do julija, vključno z Nemčijo; 2 968 postaj za analizo lokacij; 6 484 lokacij z več polnilnimi mesti za primerjavo zasičenosti; 17 909 postaj v 11 državah na zemljevidu; 9 239 nordijskih polnilnih mest in 8 200 francoskih polnilnih mest za tabele operaterjev. Tabele operaterjev prikazujejo omrežja z najmanj 100 polnilnimi mesti v fiksnem panelu.

Dodatne ure = (julijske dnevne ure polnjenja na polnilno mesto − spomladanske dnevne ure polnjenja na polnilno mesto) × 28 dni × velikost omrežja. Gre za dodaten čas dobave energije, ne za prihodek.

Omejitve. Odstotna obremenitev meri čas polnjenja, ne dobavljene energije: polnilno mesto z močjo 50 kW in tisto z močjo 350 kW štejeta enako. Izpad vira podatkov med 14–17 July je za nenordijske trge izključen, teden 13–19 July pa je za Francijo, Švico in Finsko premoščen namesto prikazan; noben tukaj naveden vrh ne spada v ta teden. Britanski in španski viri so se spomladi še vzpostavljali, zato obe številki na zemljevidu berite kot orientacijski. Podatki se končajo 2 August, pred avgustovskim vrhom v južni Evropi.