Europska mreža brzih punjača nema problem s kapacitetom. Osim otprilike četiri tjedna godišnje.
Između 6. srpnja i 2. kolovoza opterećenje na gotovo 21 000 DC punjačkih mjesta u Norveškoj, Švedskoj, Finskoj, Francuskoj i Švicarskoj bilo je 53% iznad proljetne razine. To je brojka koju će svi citirati. No bolja priča je gdje se taj rast dogodio — na punjačima koji ostalih jedanaest mjeseci zjape napola prazni.
Radije gledate? Evo verzije od 4 minuta.
Koliko je srpanj bio ekstreman?
To je gruba, ali poštena mjera: udio dostupnih minuta po punjačkom mjestu u kojima se energija doista isporučivala. U svibnju je panel bio na 10.8%. Između 6. srpnja i 2. kolovoza dosegnuo je 16.5%.
Na papiru, nijedno od tih tržišta nije ni blizu kapaciteta. Četiri tjedna sva su se ponašala kao da jesu.
Švicarska je iznimka, kako i treba biti. Švicarski se praznici razlikuju po kantonima, a velik dio srpanjskog prometa samo prolazi zemljom umjesto da iz nje kreće — zemlja je koridor, a ne polazište. Finska djeluje mirno samo zato što joj je lipanj već bio napuhan juhannusom. U odnosu na svibanj porasla je 44%, odmah uz bok susjedima.A Njemačka?
Pet zemalja čini glavni panel zato što njih neprekidno pratimo od 1. svibnja. Ostatak Europe stigao je u naše podatkovne tokove tijekom proljeća, pa bi svibanjska referentna vrijednost ondje mjerila naše uključivanje u sustav, a ne ičiju vožnju.
Skratimo li prozor na lipanj nasuprot srpnju, panel se otprilike udvostručuje, na oko 40 000 punjačkih mjesta — uključujući Njemačku.
Njemački srpanj bio je stvaran, ali umjeren — otprilike upola slabiji pomak nego u Švedskoj, Norveškoj ili Francuskoj, i to s mnogo više svakodnevne osnovice. Njemački školski praznici protežu se kroz savezne zemlje od kraja lipnja do sredine rujna, razvlačeći vrhunac preko cijelog tromjesečja umjesto da ga sabiju u tri tjedna. Ispada da je raspoređeni kalendar infrastrukturalna strategija.
| Zemlja | Lipanj | 6. srp – 2. kol | Promjena | Punjačka mjesta |
|---|---|---|---|---|
| Švedska | 11.0% | 15.9% | +45% | 4 584 |
| Francuska | 12.7% | 18.2% | +43% | 10 428 |
| Norveška | 11.3% | 15.8% | +39% | 5 567 |
| Njemačka | 17.6% | 21.5% | +22% | 11 755 |
| Švicarska | 7.5% | 8.8% | +17% | 2 161 |
| Finska | 13.5% | 13.9% | +3% | 3 009 |
Španjolska, Italija i Portugal dobit će istu obradu u rujnu, kada njihov kolovoz završi. Tamo živi druga polovica ove priče.
Jedan kontinent, tri blagdanska kalendara
Sjeverna Europa uzima srpanj. Jug čeka kolovoz. Tjedni podaci to ne pokušavaju prikriti.

Finska je dosegnula vrhunac najranije i najbrže se povukla, što odgovara sezoni koncentriranoj u drugoj polovici lipnja. Švicarska je dala najravniju krivulju od svih pet — blag rast s 6.5% do platoa oko 9.6%, bez dominantnog tjedna.
Tjedan po tjedan, isti podaci u cijelosti:
Srpanj izravnava kartu
Intuicija kaže da blagdanski promet nagrađuje postaje na autocestama, izvan grada, blizu hrane. Polovica toga je točna.
Uzeli smo 2 968 postaja s čistim proljetnim i ljetnim podacima te ih povezali s lokacijskim modelom koji pokreće svaku stranicu postaje — gustoća POI-ja, blizina konkurencije, cestovni promet. Zatim smo ih poredali od nedođije do središta grada i pitali koliko je svaka skupina bila zauzeta u proljeće, a koliko u srpnju.
Slijeva nadesno: tirkizna je proljeće, jantarna srpanj, a brojka iznad svake jantarne trake pokazuje koliko je ta skupina dobila. Izolirane postaje krenule su s najvećim zaostatkom — prosječno opterećenje 9.5% naspram 12.6% za lokacije u središtu grada — i završile izjednačene s njima. Svaka je skupina završila srpanj između 14.5% i 16.0%.
To je nalaz u jednoj rečenici: srpanj ne podiže prometna mjesta, nego podiže prazna dok karta ne postane ravna. Najizoliranija petina ostvarila je medijalni rast od 66%. Najizgrađenija petina 22%. Iste zemlje, isti tjedni, trostruko veći rast.
Gustoća konkurencije govori isto, iz drugog smjera. Postaje s najviše dvije konkurentske DC lokacije unutar 5 km ostvarile su medijalni rast od 65%. One s 24 ili više ostvarile su 13%. Izoliranost je bila daleko najbolji prediktor dobrog srpnja.
Hrana nije. Udaljenost do najbližeg restorana ili kafića praktički nema korelaciju sa srpanjskim rastom, a medijan kroz svih pet kvintila blizine hrane nalazi se u uskom rasponu između 37% i 43%. Sadržaji su važni za vrijeme zadržavanja i ponovljene posjete. Nisu odlučili tko je pobijedio ljeto.
Vrijedi istaknuti jednu nijansu: ocjena cestovnog prometa korelira negativno, iako slabo, sa srpanjskim rastom. Lokacije s velikim prometom naginju urbanim arterijama, a urbane arterije imale su miran srpanj. Blagdanska potražnja ne prati volumen prometa. Prati smjer putovanja.
Da, bilo je redova
Taj smo četverotjedni obrazac izračunali za svibanj, a zatim ponovno za srpanj, kroz 6 484 usporedive DC lokacije s više punjačkih mjesta. U svibnju ih je 20 dosegnulo vrhunac iznad 80%. U srpnju ih je bilo 145. Broj lokacija s vrhuncem iznad 60% porastao je s 219 na 904.
| svibanj 2026 | 6. srp – 2. kol | Promjena | |
|---|---|---|---|
| Lokacije s vršnim opterećenjem ≥ 80% | 20 | 145 | 7.3× |
| Lokacije s vršnim opterećenjem ≥ 60% | 219 | 904 | 4.1× |
| Udio lokacija ≥ 80% | 0.3% | 2.2% | +1.9 post. bod. |
Kad se pritisak prikaže na karti, dobiva oblik. U nastavku su sve stanice za brzo punjenje u jedanaest zemalja u kojima se lipanj i srpanj mogu čisto usporediti — njih 17 909 — obojene prema promjeni opterećenja svake od njih. Tople boje znače veće opterećenje, tirkizna manje, a veličina točke označava broj punjačkih mjesta. Pomaknite i povećajte prikaz: svaka točka predstavlja stanicu.
77.4% stanica bilo je opterećenije u srpnju nego u lipnju, a topla boja nije ravnomjerno raspoređena. Koncentrira se duž norveških planinskih i fjordskih ruta — koridor Gudbrandsdalen i prijelazi preko Hardangervidde više su nego udvostručili opterećenje — zatim uz švedsku zapadnu obalu prema norveškoj granici, na francuskim atlantskim, cévenneskim i mediteranskim rutama te na alpskim prijevojima.
Tirkizna priča drugu polovicu. Najhladnije područje na karti je prsten istočno od Osla, gdje je 380 punjačkih mjesta palo za 11%. Zatim Stockholm, s −6% i −10% u svoja dva najgušća područja, te Helsinki, gdje je 709 punjačkih mjesta palo 9%. Sve su to prijestolnice. Gradovi u srpnju nisu postali opterećeniji. Ispraznili su se.
IONITY-jeva lokacija u Dombåsu, na E6 kroz norveške planine, u jednoj slici pokazuje kako izgleda zasićeno ljeto. Šest punjačkih mjesta od 350 kW i tjedna krivulja koja se svakog dana u tjednu, ne samo vikendom, penje na 75–85%.

| Stanica | Operater | Punjačka mjesta | Vrh u svibnju | Vrh u srpnju | Sati ≥ 80% |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanum (SE) | Tesla | 14 | 75.3% | 92.4% | 35 |
| Aire de Dracé (FR) | Fastned | 8 | 60.2% | 94.1% | 24 |
| Uddevalla Herrestads Torp (SE) | Tesla | 8 | 75.1% | 90.1% | 24 |
| Relais de la Ferté (FR) | TotalEnergies | 8 | 68.0% | 92.2% | 21 |
| Aire d'Ambrussum Nord (FR) | Fastned | 8 | 78.6% | 92.8% | 19 |
| Aire de Villers-Bretonneux (FR) | Fastned | 7 | 68.7% | 94.1% | 18 |
| Roissy-en-France CDG (FR) | Electra | 11 | 76.8% | 88.3% | 18 |
| Strömstad (SE) | Tesla | 20 | 82.1% | 88.0% | 17 |
| IONITY Dombås (NO) | IONITY | 6 | 67.7% | 84.9% | 11 |
Pobjednici i gubitnici
Relativni rast u nordijskom uzorku jasno dijeli tržište na dva dijela.
Mreže na blagdanskim rutama daleko su odmaknule. EDRI, IONITY, Tesla i Kople povećali su svoje proljetno opterećenje za između 68% i 81%. Mreže izgrađene oko gradova, benzinskih postaja i maloprodaje jedva su se pomaknule: Uno-X Mobility porastao je 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.
Postoje dva vrlo različita načina da pobijedite u srpnju, a gornji grafikon ih ne može razlikovati.
IONITY i Tesla pobijedili su namjerno. Obje mreže gradile su duž koridora koji nose blagdanski promet, a u srpanj su ušle već opterećene — s proljetnim opterećenjem od 11.6%, odnosno 13.0%. Njihovo ljeto isplata je promišljene strategije ruta.
Kopleovih +68% sasvim je druga zvijer. Njegova se mreža nalazi u rijetko naseljenim dijelovima Norveške koji stvaraju vrlo malo svakodnevne potražnje, a proljetno opterećenje od 7.2% bilo mu je među najnižima od svih velikih nordijskih mreža. Kad se gradovi isprazne i promet dođe k njemu, relativni skok je golem jer je polazišna baza tako mala. Kople nije toliko dobro pozicioniran za blagdane koliko je loše pozicioniran za ostalih jedanaest mjeseci — a srpanj je jedini trenutak kad to prestaje biti problem.
Ta je razlika komercijalno važna. Visoka baza i visok multiplikator znače da ste pronašli potražnju. Niska baza i visok multiplikator znače da ste pronašli sezonalnost.
U apsolutnim brojkama nema dvojbe. Tesla je u četiri tjedna dodala otprilike 157 000 sati punjenja u svojoj nordijskoj floti, gotovo tri puta više od sljedeće mreže. Razmjer uz izloženost koridorima moćna je kombinacija u srpnju.
| Operater (NO+SE) | Mjesta za punjenje | Proljetno opterećenje | Opterećenje u srpnju | Relativno | Dodani sati |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | 2 439 | 13.0% | 22.6% | +74% | 157 184 |
| Circle K | 2 009 | 12.2% | 16.2% | +33% | 53 841 |
| IONITY | 596 | 11.6% | 20.6% | +77% | 35 771 |
| Mer Norway | 1 402 | 8.6% | 11.2% | +31% | 24 869 |
| OKQ8 | 761 | 10.4% | 13.6% | +32% | 16 744 |
| Kople | 321 | 7.2% | 12.1% | +68% | 10 628 |
| Uno-X Mobility | 412 | 10.4% | 11.6% | +11% | 3 279 |
Francuska ponavlja obrazac, samo s drugim imenima. Atlante je porastao 69%, SPIE CityNetworks 61%, bp pulse 59%, Tesla 50%, TotalEnergies Marketing France 43%. Na dnu tablice: Lidl France, s rastom od 31%. Mreža vezana uz supermarkete vezana je uz ljude koji su ostali kod kuće.
| Operater (FR) | Mjesta za punjenje | Proljetno opterećenje | Opterećenje u srpnju | Relativno |
|---|---|---|---|---|
| Atlante France | 302 | 11.1% | 18.8% | +69% |
| SPIE CityNetworks | 243 | 8.9% | 14.4% | +61% |
| bp pulse | 417 | 4.0% | 6.3% | +59% |
| Tesla | 3 293 | 15.0% | 22.5% | +50% |
| Greenflux | 435 | 9.6% | 14.0% | +46% |
| ENGIE Vianeo | 153 | 12.5% | 18.2% | +46% |
| TotalEnergies Marketing France | 1 355 | 14.7% | 21.0% | +43% |
| Power Dot France | 1 053 | 8.4% | 11.7% | +39% |
| DRIVECO | 372 | 7.1% | 9.8% | +38% |
| Lidl France | 790 | 10.2% | 13.4% | +31% |
Što to zapravo znači
- Ljetni vrhunac problem je lokacije, a ne mreže. Nacionalno prosječno opterećenje nije se ni približilo gornjoj granici kapaciteta. No na 145 pojedinačnih lokacija jest.
- Prosjeci portfelja skrivaju bolne točke. CPO koji prijavljuje iskorištenost od 16% u srpnju i dalje može odbijati vozače na desetak lokacija, dok mu njih dvjesto zjapi prazno.
- Visok multiplikator je pitanje, a ne odgovor. Može značiti izloženost prometnim koridorima. Može značiti i mrežu loše pozicioniranu za svakodnevnu upotrebu, što joj uljepšava ljetnu računicu. Provjerite proljetni broj prije slavlja.
- Strategija sadržaja u okolici i strategija koridora dva su različita posla. Blizina hrane nije učinila ništa za srpanjski rast. Udaljenost od najbližeg konkurenta učinila je gotovo sve.
- Za svakoga tko procjenjuje lokacije: omjer srpnja i svibnja je jeftin, iskren pokazatelj sezonalnosti potražnje na stanici. Dvije stanice s jednakom godišnjom iskorištenošću, ali različitim ljetnim multiplikatorima, nisu ista imovina.
Izvor. Chargalyticsovi objedinjeni podaci promatranja — NOBIL izvori za Norvešku, Švedsku i Finsku, izvori izvedeni iz OCPI-ja za Francusku, Švicarsku, Njemačku i ostala mapirana tržišta. Sve brojke obuhvaćaju DC priključke (CCS/Combo i CHAdeMO) snage 50 kW ili više.
Razdoblje. 1. svibnja – 2. kolovoza 2026. Usporedbe tjednih obrazaca koriste četiri puna tjedna u svakom razdoblju: 4.–31. svibnja i 6. srpnja – 2. kolovoza, izračunate prema lokalnom vremenu s obje strane.
Uzorki. 20 955 priključaka za panel opterećenja pet zemalja; 39 249 priključaka za panel od lipnja do srpnja, uključujući Njemačku; 2 968 stanica za analizu lokacije; 6 484 lokacije s više priključaka za usporedbu zasićenosti; 17 909 stanica u 11 zemalja na karti; 9 239 nordijskih priključaka i 8 200 francuskih priključaka za tablice operatera. Tablice operatera prikazuju mreže s najmanje 100 priključaka u fiksnom panelu.
Dodatni sati = (dnevni sati punjenja po priključku u srpnju − dnevni sati punjenja po priključku u proljeće) × 28 dana × veličina mreže. To je dodatno vrijeme isporuke energije, a ne pokazatelj prihoda.
Napomene. Postotak opterećenja mjeri vrijeme punjenja, a ne isporučenu energiju: priključak od 50 kW i priključak od 350 kW računaju se jednako. Prekid u izvornom podatkovnom toku od 14. do 17. srpnja isključen je za nenordijska tržišta, a tjedan od 13. do 19. srpnja premošten je umjesto da se izvještava za Francusku, Švicarsku i Finsku; nijedan ovdje naveden vrhunac ne pada u taj tjedan. Britanski i španjolski izvori još su se razvijali tijekom proljeća, stoga brojke za te dvije zemlje na karti treba čitati kao indikativne. Podaci završavaju 2. kolovoza, prije kolovoškog vrhunca u južnoj Europi.