Euroopa kiirlaadimisvõrgul pole võimsusprobleemi. Välja arvatud umbes neli nädalat aastas.
6. juulist 2. augustini oli Norra, Rootsi, Soome, Prantsusmaa ja Šveitsi ligi 21 000 DC-laadimispunkti koormus 53% kõrgem kui kevadel. Seda numbrit hakkavad kõik tsiteerima. Huvitavam lugu on aga selles, kuhu see koormus jõudis — laadijatesse, mis ülejäänud üksteist kuud seisavad pooltühjana.
Eelistad vaadata? Siin on 4-minutiline versioon.
Kui ekstreemne juuli oli?
See on robustne mõõdik ja aus mõõdik: kui suur osa saadaolevatest laadimispunkti-minutitest tegelikult energiat edastas. Mais oli paneeli näit 10.8%. 6. juulist 2. augustini jõudis see 16.5%-ni.
Paberil pole ükski neist turgudest kaugeltki võimsuspiiri lähedal. Neli nädalat käitusid need kõik, nagu oleksid.
Šveits on erand, nagu peabki. Šveitsi koolivaheajad on kantonite vahel hajutatud ja suur osa juulikuisest liiklusest sõidab riigist läbi, mitte ei alusta sealt teekonda — riik on koridor, mitte lähtepunkt. Soome paistab tagasihoidlik ainult seetõttu, et selle juuni oli juba juhannus'e tõttu paisunud. Maiga võrreldes kasvas koormus 44%, otse naabrite tempos.Aga Saksamaa?
Viis riiki on põhipaneelis, sest just neid viit oleme pidevalt jälginud alates 1. maist. Ülejäänud Euroopa jõudis meie andmevoogudesse kevade jooksul, nii et maikuu võrdlusbaas mõõdaks seal kellegi sõiduharjumuste asemel meie liitumisprotsessi.
Lühendades akna juuni ja juuli võrdluseks, kahekordistub paneel ligikaudu 40 000 laadimispunktini — ja hõlmab ka Saksamaad.
Saksamaa juuli oli reaalne, kuid tagasihoidlik — ligikaudu pool Rootsi, Norra või Prantsusmaa hüppest ning palju kõrgemalt igapäevaselt tasemelt. Saksamaa koolivaheajad liiguvad liidumaades lainena hilisest juunist septembri keskpaigani, hajutades tipu kolme nädala asemel tervele kvartalile. Selgub, et hajutatud kalender on infrastruktuuristrateegia.
| Riik | Juuni | 6. juuli – 2. august | Muutus | Laadimispunktid |
|---|---|---|---|---|
| Rootsi | 11.0% | 15.9% | +45% | 4 584 |
| Prantsusmaa | 12.7% | 18.2% | +43% | 10 428 |
| Norra | 11.3% | 15.8% | +39% | 5 567 |
| Saksamaa | 17.6% | 21.5% | +22% | 11 755 |
| Šveits | 7.5% | 8.8% | +17% | 2 161 |
| Soome | 13.5% | 13.9% | +3% | 3 009 |
Hispaania, Itaalia ja Portugal saavad septembris sama käsitluse, kui nende august on läbi. Seal peitub selle loo teine pool.
Üks manner, kolm puhkusekalendrit
Põhja-Euroopa võtab juuli. Lõuna ootab augustit. Nädalaandmed ei jäta selles kahtlust.

Soome saavutas tipu kõige varem ja taandus kõige kiiremini, kooskõlas hooajaga, mille raskuspunkt on juba juuni lõpus. Šveits andis viiest riigist kõige lamedama kõvera — rahulik tõus 6.5%-lt platoole umbes 9.6% juures, ilma ühegi domineeriva nädalata.
Nädal nädalalt, samad andmed täismahus:
Juuli tasandab kaardi
Intuitsioon ütleb, et puhkuseliiklus soosib kiirteede ääres, linnast väljas ja toidukohtade lähedal asuvaid jaamu. Pool sellest on õige.
Võtsime 2 968 jaama, mille kevad- ja suveandmed olid puhtad, ning sidusime need asukohamudeliga, mis toidab iga jaamalehte — POI-tihedus, konkurentide lähedus, liiklus maanteel. Seejärel seadsime need ritta eikuskilt kesklinna ja küsisime, kui hõivatud oli iga rühm kevadel ja kui hõivatud juulis.
Vasakult paremale: sinakasroheline tähistab kevadet, merevaigukollane juulit ning iga merevaigukollase tulba kohal olev arv näitab, kui palju see rühm kasvas. Kõige eraldatumad jaamad alustasid kõige tagantpoolt — keskmine koormus 9.5%, võrreldes kesklinna asukohtade 12.6%-ga — ning lõpetasid nendega samal tasemel. Juuli lõpuks jäi iga rühm vahemikku 14.5% kuni 16.0%.
See on leid ühes lauses: juuli ei tõsta hõivatud kohti, vaid tõstab tühje, kuni kaart on tasane. Kõige eraldatum viiendik kasvas mediaanina 66%. Kõige tihedamalt hoonestatud viiendik kasvas 22%. Samad riigid, samad nädalad, kolmekordne kasv.
Konkurentide tihedus ütleb teiselt poolt sama. Jaamad, mille 5 km raadiuses oli kaks või vähem konkureerivat DC-asukohta, kasvasid mediaanina 65%. Need, mille ümber oli 24 või rohkem, kasvasid 13%. Eraldatus oli hea juuli kõige tugevam üksik ennustaja.
Toit mitte. Kaugus lähima restorani või kohvikuni ei korreleeru juulikuu kasvuga sisuliselt üldse ning mediaan kõigis viies toidukohtade läheduse kvintiilis jääb kitsasse vahemikku 37% kuni 43%. Mugavused mõjutavad peatumise pikkust ja korduvkliente. Need ei otsustanud, kes suve võitis.
Üks oluline nüanss: maanteeliikluse skoor korreleerub juulikuu kasvuga negatiivselt, ehkki nõrgalt. Suure liiklusega asukohad kalduvad olema linnade magistraalide ääres ning linnamagistraalidel oli juuli vaikne. Puhkusenõudlus ei järgi liiklusmahtu. See järgib sõidusuunda.
Jah, järjekordi oli
Arvutasime selle neljanädalase mustri mais ja uuesti juulis 6 484 vastavaks sobitatud mitme laadimispunktiga DC-asukoha jaoks. Mais ületas neist 80% tipu 20. Juulis oli neid 145. Üle 60% tipuga asukohtade arv kasvas 219-lt 904-ni.
| mai 2026 | 6. juuli – 2. august | Muutus | |
|---|---|---|---|
| Jaamad tipuga ≥ 80% | 20 | 145 | 7.3× |
| Jaamad tipuga ≥ 60% | 219 | 904 | 4.1× |
| Jaamade osakaal ≥ 80% | 0.3% | 2.2% | +1.9 protsendipunkti |
Kaardile kantuna saab surve kuju. Allpool on kõik kiirlaadimisjaamad üheteistkümnes riigis, kus juuni ja juuli on võrreldavad — neid on 17 909 — ning värv näitab, kui palju muutus iga jaama koormus. Soojad toonid tähendavad suuremat koormust, sinakasroheline väiksemat, punkti suurus näitab laadimiskohtade arvu. Liiguta ja suumi: iga punkt on üks jaam.
77.4% jaamadest olid juulis hõivatumad kui juunis ning soojad toonid ei jaotu ühtlaselt. Need koonduvad Norra mägi- ja fjordimarsruutidele — Gudbrandsdaleni koridoris ja Hardangervidda ületuskohtades koormus enam kui kahekordistus —, Rootsi läänerannikule kuni Norra piirini, Prantsusmaa Atlandi ookeani, Cévennes’i ja Vahemere marsruutidele ning Alpide mäekurudele.
Sinakasroheline räägib loo teise poole. Kaardi kõige jahedam ala on Oslo idapoolne vöönd, kus 380 laadimiskoha koormus langes 11%. Seejärel Stockholm, kus kahes kõige tihedamas piirkonnas oli langus vastavalt −6% ja −10%, ning Helsingi, kus 709 laadimiskoha koormus vähenes 9%. Kõik need on pealinnad. Linnad ei muutunud juulis hõivatumaks. Need tühjenesid.
IONITY jaam Dombåsis, Norra mägesid läbival E6-l, näitab ühe pildiga, milline näeb välja küllastunud suvi. Kuus 350 kW laadimiskohta ja nädalakõver, mis tõuseb igal nädalapäeval 75–85%-ni, mitte ainult nädalavahetustel.

| Jaam | Operaator | Laadimiskohad | Mai tipp | Juuli tipp | Tunde ≥ 80% |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanum (SE) | Tesla | 14 | 75.3% | 92.4% | 35 |
| Aire de Dracé (FR) | Fastned | 8 | 60.2% | 94.1% | 24 |
| Uddevalla Herrestads Torp (SE) | Tesla | 8 | 75.1% | 90.1% | 24 |
| Relais de la Ferté (FR) | TotalEnergies | 8 | 68.0% | 92.2% | 21 |
| Aire d'Ambrussum Nord (FR) | Fastned | 8 | 78.6% | 92.8% | 19 |
| Aire de Villers-Bretonneux (FR) | Fastned | 7 | 68.7% | 94.1% | 18 |
| Roissy-en-France CDG (FR) | Electra | 11 | 76.8% | 88.3% | 18 |
| Strömstad (SE) | Tesla | 20 | 82.1% | 88.0% | 17 |
| IONITY Dombås (NO) | IONITY | 6 | 67.7% | 84.9% | 11 |
Võitjad ja kaotajad
Suhteline kasv Põhjamaade valimis jagab turu selgelt kaheks.
Puhkusemarsruutidel paiknevad võrgustikud võtsid kindla võidu. EDRI, IONITY, Tesla ja Kople kasvatasid kõik oma kevadist koormust 68% kuni 81%. Linnade, tanklate ja jaekaubanduse ümber rajatud võrgustikud liikusid vaevu: Uno-X Mobility kasvas 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.
Juuli võitmiseks on kaks väga erinevat viisi ning ülalolev graafik ei suuda neil vahet teha.
IONITY ja Tesla võitsid teadlikult. Mõlemad rajasid võrgustiku puhkusetraafikut kandvate koridoride äärde ning läksid juulisse juba hõivatuna — kevadkoormus vastavalt 11.6% ja 13.0%. Nende suvi on sihipärase marsruudistrateegia tasuvus.
Kople +68% on hoopis teist tõugu. Selle võrgustik paikneb Norra hõreda asustusega piirkondades, kus igapäevane nõudlus on väga väike, ning selle 7.2% kevadkoormus oli üks madalamaid kõigi suuremate Põhjamaade võrgustike seas. Kui linnad tühjenevad ja liiklus sinna jõuab, on suhteline hüpe tohutu, sest lähtebaas on nii väike. Kople ei ole niivõrd hästi paigutatud puhkuste ajaks, kuivõrd halvasti paigutatud ülejäänud üheteistkümneks kuuks — ja juuli on ainus aeg, mil see lakkab probleem olemast.
Äriliselt on sellel eristusel kaalu. Kõrge baas ja kõrge kordaja tähendab, et oled nõudluse leidnud. Madal baas ja kõrge kordaja tähendab, et oled leidnud hooajalisuse.
Absoluutarvudes pole see isegi lähedane. Tesla lisas nelja nädalaga oma Põhjamaade võrgustikus ligikaudu 157 000 laadimistundi, peaaegu kolm korda rohkem kui järgmine võrgustik. Mastaap koos koridoripositsiooniga on juulis võimas kombinatsioon.
| Operaator (NO+SE) | Laadimiskohad | Kevadine koormus | Juulikuu koormus | Suhteline | Lisandunud tunnid |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | 2 439 | 13.0% | 22.6% | +74% | 157 184 |
| Circle K | 2 009 | 12.2% | 16.2% | +33% | 53 841 |
| IONITY | 596 | 11.6% | 20.6% | +77% | 35 771 |
| Mer Norway | 1 402 | 8.6% | 11.2% | +31% | 24 869 |
| OKQ8 | 761 | 10.4% | 13.6% | +32% | 16 744 |
| Kople | 321 | 7.2% | 12.1% | +68% | 10 628 |
| Uno-X Mobility | 412 | 10.4% | 11.6% | +11% | 3 279 |
Prantsusmaal kordub sama muster, lihtsalt teiste nimedega. Atlante kasvas 69%, SPIE CityNetworks 61%, bp pulse 59%, Tesla 50%, TotalEnergies Marketing France 43%. Tabeli lõpus: Lidl France, kasvuga 31%. Supermarketitega seotud võrk on seotud inimestega, kes jäid koju.
| Operaator (FR) | Laadimiskohad | Kevadine koormus | Juulikuu koormus | Suhteline |
|---|---|---|---|---|
| Atlante France | 302 | 11.1% | 18.8% | +69% |
| SPIE CityNetworks | 243 | 8.9% | 14.4% | +61% |
| bp pulse | 417 | 4.0% | 6.3% | +59% |
| Tesla | 3 293 | 15.0% | 22.5% | +50% |
| Greenflux | 435 | 9.6% | 14.0% | +46% |
| ENGIE Vianeo | 153 | 12.5% | 18.2% | +46% |
| TotalEnergies Marketing France | 1 355 | 14.7% | 21.0% | +43% |
| Power Dot France | 1 053 | 8.4% | 11.7% | +39% |
| DRIVECO | 372 | 7.1% | 9.8% | +38% |
| Lidl France | 790 | 10.2% | 13.4% | +31% |
Mida see tegelikult tähendab
- Suvine tipp on asukohaprobleem, mitte võrgu probleem. Riigi keskmine koormus ei jõudnud kordagi võimsuslae lähedale. Küll aga jõudis sinna 145 üksikut asukohta.
- Portfelli keskmised varjavad valupunkte. CPO, kes raporteerib juulis 16% kasutusastet, võib samal ajal tosinal asukohal juhte eemale saata ja kahesajal lasta tühjalt seista.
- Kõrge kordaja on küsimus, mitte vastus. See võib tähendada paiknemist põhikoridoridel. Kuid see võib viidata ka võrgule, mis on igapäevaseks kasutuseks halvasti paigutatud ja mille suvine aritmeetika seetõttu kunstlikult parem paistab. Enne tähistamist vaata kevadist näitu.
- Mugavuste strateegia ja koridoristrateegia on eri ärid. Toidukohtade lähedus ei mõjutanud juuli kasvu üldse. Kaugus lähima konkurendini mõjutas peaaegu kõike.
- Kõigile, kes asukohti hindavad: juuli ja mai kordaja on odav ja aus lähend selle kohta, kui hooajaline on jaama nõudlus. Kaks ühesuguse aastase kasutusastmega, kuid erineva suvekordajaga jaama ei ole sama vara.
Allikas. Chargalyticsi ühtlustatud vaatlusandmed — NOBILi andmevood Norra, Rootsi ja Soome kohta, OCPI-põhised andmevood Prantsusmaa, Šveitsi, Saksamaa ja teiste kaardistatud turgude kohta. Kõik näitajad hõlmavad DC-pistikuid (CCS/Combo ja CHAdeMO) võimsusega 50 kW või enam.
Periood. 1. mai – 2. august 2026. Nädalamustrite võrdluses kasutatakse kummaski perioodis nelja täisnädalat: 4.–31. mai ja 6. juuli – 2. august, arvutatuna mõlemal juhul kohaliku aja järgi.
Valimid. 20 955 laadimiskohta viie riigi koormuspaneelis; 39 249 laadimiskohta juuni–juuli paneelis, mis hõlmab ka Saksamaad; 2 968 jaama asukohaanalüüsis; 6 484 mitme laadimiskohaga asukohta küllastuse võrdluses; 17 909 jaama 11 riigis kaardil; 9 239 Põhjamaade laadimiskohta ja 8 200 Prantsusmaa laadimiskohta operaatorite tabelites. Operaatorite tabelid näitavad võrke, mille fikseeritud paneelis on vähemalt 100 laadimiskohta.
Lisandunud tunnid = (juuli päevased laadimistunnid laadimiskoha kohta − kevade päevased laadimistunnid laadimiskoha kohta) × 28 päeva × võrgustiku suurus. See on täiendav energiat edastav aeg, mitte tulunäitaja.
Piirangud. Koormusprotsent arvestab laadimisaega, mitte edastatud energiat: 50 kW ja 350 kW laadimiskohta arvestatakse võrdselt. 14.–17. juuli andmevoo katkestus on mitte-Põhjamaade turgude puhul välja jäetud ning Prantsusmaa, Šveitsi ja Soome puhul on 13.–19. juuli nädal üle sillatud, mitte raporteeritud; ükski siin toodud tipp ei jää sellesse nädalasse. Suurbritannia ja Hispaania andmevood olid kevade jooksul veel arenemisjärgus, seega tuleks nende kahe kaardinumbrit käsitleda suunda näitavana. Andmed lõpevad 2. augustiga, enne Lõuna-Euroopa augustitippu.