Deep Dive-ok

Európa töltőhálózata túlélte a júliust. 145 helyszín nem.

Szerző: Chargalytics · August 5, 2026

Európa gyorstöltő-hálózatának nincs kapacitásproblémája. Évente nagyjából négy hétig van.

Július 6. és augusztus 2. között Norvégia, Svédország, Finnország, Franciaország és Svájc közel 21 000 DC csatlakozópontján a kihasználtság 53%-kal volt magasabb a tavaszinál. Ezt a számot fogja mindenki idézni. De az igazán fontos történet az, hová érkezett ez a többlet – azokhoz a töltőkhöz, amelyek az év másik tizenegy hónapjában félig üresen állnak.

Inkább megnéznéd? Itt a 4 perces verzió.

+53%
Júliusi kihasználtság májushoz képest
5-country panel
145
80% felett tetőző helyszínek
20 in May
+66%
Medián növekedés, legtávolabbi ötöd
vs +22% urban
20 955
Vizsgált DC csatlakozópontok
fixed panel

Mennyire volt szélsőséges a július?

Ez egy nyers mutató, de őszinte: a rendelkezésre álló csatlakozópont-percek azon aránya, amely alatt ténylegesen energia áramlott. Májusban a panel 10.8%-on állt. Július 6. és augusztus 2. között 16.5%-ot ért el.

Papíron egyik piac sincs akár csak közel sem a kapacitáshatárhoz. Négy héten át mégis mind úgy viselkedett, mintha ott lenne.

Svájc a kivétel, ahogyan annak is kell lennie. A svájci iskolaszünetek kantononként eltérnek, és a júliusi forgalom jelentős része áthalad az országon, nem onnan indul – Svájc folyosó, nem kiindulópont. Finnország csak azért tűnik nyugodtnak, mert júniusát már felduzzasztotta a juhannus. Májushoz képest 44%-kal nőtt, közvetlenül a szomszédai mellett.
Átlagos százalékos kihasználtság, 2026 májusa és 2026. július 6. – augusztus 2. között. Rögzített, 20 955 DC csatlakozópontból álló panel, hétköznapok szerint kiegyensúlyozva. Forrás: Chargalytics.

És Németország?

Az öt ország azért alkotja a fő panelt, mert ezt az ötöt figyeljük folyamatosan május 1. óta. Európa többi része tavasszal került be adatfolyamainkba, így ott a májusi bázis inkább a mi bekapcsolódásunkat mérné, semmint bárki vezetését.

Ha az időablakot június és július összevetésére szűkítjük, a panel nagyjából megduplázódik, mintegy 40 000 csatlakozópontra – Németországgal együtt.

Németország júliusa valós volt, de mérsékelt – nagyjából fele akkora elmozdulás, mint Svédországban, Norvégiában vagy Franciaországban, ráadásul jóval magasabb hétköznapi bázisról. A német iskolaszünetek június végétől szeptember közepéig vonulnak végig a tartományokon, így a csúcs nem három hétbe sűrűsödik, hanem egy egész negyedévre oszlik el. Kiderült: az egymást követő szüneti naptár is infrastruktúra-stratégia.

OrszágJúniusjúl. 6. – aug. 2.VáltozásCsatlakozópontok
Svédország11.0%15.9%+45%4 584
Franciaország12.7%18.2%+43%10 428
Norvégia11.3%15.8%+39%5 567
Németország17.6%21.5%+22%11 755
Svájc7.5%8.8%+17%2 161
Finnország13.5%13.9%+3%3 009

Spanyolország, Olaszország és Portugália szeptemberben kapja meg ugyanezt a kezelést, amikor véget ér az augusztusuk. A történet másik fele ott él.

Egy kontinens, három üdülési naptár

Észak-Európa júliusban indul. A dél augusztusig vár. A heti adatok erről egyáltalán nem finomkodnak.

Heti százalékos kihasználtság, 2026 májusától júliusig. Az északi görbék felszöknek, majd visszafordulnak; a francia görbe még mindig a csúcspontján van, amikor az adatsor véget ér; Svájc alig vesz róla tudomást. Forrás: Chargalytics.
Az északi görbe egy tüske. Norvégia és Svédország július első három hetében meredeken emelkedett, a július 20-i héten tetőzött, majd a hónap utolsó hetére már csökkenni kezdett. A fellesferie és az industrisemester pontosan azt teszi, amit a naptár előír.Franciaország mást csinált. A július 6-ával kezdődő héten elérte a 17.6%-ot, a Bastille-nap hetében becslés szerint 18.1%-ot, és tovább emelkedett: 18.6%-ra a július 20-i héten, 18.8%-ra a július 27-i héten. Időablakunk augusztus 2-án zárul, amikor a francia görbe a maximumán áll, és semmi sem utal fordulatra. A francia nyár nem júliusban ér véget. Hanem la rentrée-kor.

Finnország tetőzött a legkorábban és ott halványult el leggyorsabban, összhangban egy olyan szezonnal, amely június végére koncentrálódik. Svájc rajzolta ki az öt ország leglaposabb görbéjét – enyhe emelkedés 6.5%-ról egy 9.6% körüli platóra, domináns hét nélkül.

Hétről hétre, ugyanezek az adatok teljes egészében:

Július kisimítja a térképet

Az ösztönös feltételezés szerint az üdülési forgalom az autópálya menti, városon kívüli, étkezési lehetőségekhez közeli állomásokat jutalmazza. Ennek a fele igaz.

Vettünk 2 968 állomást tiszta tavaszi és nyári adatokkal, és összekapcsoltuk őket azzal a helyszínmodellel, amely minden állomásoldalt táplál – POI-sűrűség, versenytársak közelsége, közúti forgalom. Aztán sorba rendeztük őket a semmi közepétől a városközpontig, és megnéztük, mennyire volt elfoglalt minden csoport tavasszal, illetve júliusban.

Balról jobbra: a türkiz a tavasz, a borostyán a július, és minden borostyán oszlop feletti szám azt mutatja, mennyit nyert az adott csoport. Az elszigetelt állomások indultak a leghátrébbról – 9.5%-os átlagos kihasználtsággal, szemben a belvárosi helyszínek 12.6%-ával –, végül pedig utolérték őket. Július végére minden csoport 14.5% és 16.0% között állt.

Ez az eredmény egy mondatban: július nem a forgalmas helyeket emeli meg, hanem az üreseket húzza fel addig, amíg a térkép ki nem simul. A legelszigeteltebb ötöd mediánja 66%-kal nőtt. A legbeépítettebb ötödé 22%-kal. Ugyanazok az országok, ugyanazok a hetek, háromszoros növekedés.

A versenytársak sűrűsége ugyanezt mondja, csak a másik irányból. Azok az állomások, amelyeknek 5 km-en belül legfeljebb két rivális DC helyszínük van, 65%-os mediánnövekedést értek el. A 24 vagy több riválissal rendelkezők 13%-ot. Az elszigeteltség volt messze a legjobb előrejelzője a jó júliusnak.

Az étel nem volt az. A legközelebbi étterem vagy kávézó távolsága lényegében nulla korrelációt mutat a júliusi növekedéssel, és az öt étkezésközelségi kvintilis mediánja szűk, 37% és 43% közötti sávban mozog. A szolgáltatások számítanak a tartózkodási idő és a visszatérő ügyfelek szempontjából. De nem ezek döntötték el, ki nyerte a nyarat.

Egy árnyalatnyi, de fontos megjegyzés: a közúti forgalmi pontszám gyengén ugyan, de negatívan korrelál a júliusi növekedéssel. A nagy forgalmú helyszínek jellemzően városi főutak mentén vannak, a városi főutakon pedig csendes volt a július. Az üdülési kereslet nem a forgalom volumenét követi. Hanem az utazás irányát.

Igen, voltak sorok

Ezt a négyhetes mintázatot lefuttattuk májusra, majd újra júliusra, 6 484 párosított, több csatlakozópontos DC helyszínen. Májusban közülük 20 tetőzött 80% fölött. Júliusban 145. A 60% fölött tetőző helyszínek száma 219-ről 904-re ugrott.

2026. májusjúl. 6. – aug. 2.Változás
≥ 80%-os csúcsot elérő helyszínek201457.3×
≥ 60%-os csúcsot elérő helyszínek2199044.1×
≥ 80%-os helyszínek aránya0.3%2.2%+1.9 százalékpont

Térképre vetítve a nyomás alakot ölt. Az alábbi térképen mind a 17 909 gyorstöltő állomás látható abban a tizenegy országban, ahol június és július tisztán összevethető — a színük azt mutatja, mennyit változott a terhelésük. A meleg szín nagyobb forgalmat, a türkiz kisebbet jelent, a pont mérete pedig a töltőhelyek számát jelzi. Nagyíts rá és mozgasd a térképet: minden pont egy állomás.

A várakozási sorok térképeA százalékos terhelés változása, 2026. június–július · 17 909 DC állomás · 11 ország
csendesebbváltozatlan+20%+45%+75%+115%+180%háromszoros vagy több
A meleg színek azt jelzik, hogy az állomás júliusban forgalmasabb lett; a türkiz azt, hogy csendesebb. A pont mérete a töltőhelyek számát mutatja. Nagyíts rá és mozgasd a térképet — minden pont egy állomás. Forrás: Chargalytics.

Az állomások 77.4%-a forgalmasabb volt júliusban, mint júniusban, és a meleg színek nem egyenletesen oszlanak el. A koncentráció a norvég hegyvidéki és fjordok menti útvonalakon a legerősebb — a Gudbrandsdalen-folyosón és a Hardangervidda átkelőin több mint duplázódott a terhelés —, továbbá a norvég határig futó svéd nyugati partvidéken, a francia atlanti, Cévennes- és mediterrán útvonalakon, valamint az alpesi hágóknál.

A türkiz szín a történet másik felét meséli el. A térkép leghidegebb zónája az Oslo keleti oldalán húzódó gyűrű, ahol 380 töltőhely terhelése 11%-kal csökkent. Utána Stockholm következik, két legsűrűbb körzetében −6%, illetve −10%, majd Helsinki, ahol 709 töltőhelyen 9%-os visszaesés volt. Mindegyik főváros. A városok júliusban nem lettek forgalmasabbak. Kiürültek.

Az IONITY Dombås állomása a norvég hegyeken átvezető E6-os úton egyetlen képen mutatja meg, milyen a telített nyár. Hat 350 kW-os töltőhely és egy heti görbe, amely a hét minden napján 75–85%-ig emelkedik, nem csak hétvégén.

IONITY Dombås, heti százalékos terhelés a 2026. augusztus 2-ig tartó négy hétben. Csúcsérték: 84.9%, átlag: 41.2%, és a hét tizenegy különálló órájában 80% fölötti terhelés. Forrás: Chargalytics állomásmodul.
A telítettségi lista erősen az autópálya-pihenők felé billen. A Fastned és a TotalEnergies által üzemeltetett francia aires a tizennyolc legforgalmasabb helyből kilencet adnak; a svéd állomások pedig a norvég határ felé vezető E6-os üdülési folyosón csoportosulnak.
ÁllomásÜzemeltetőTöltőhelyekMájusi csúcsJúliusi csúcsÓrák ≥ 80%
Tanum (SE)Tesla1475.3%92.4%35
Aire de Dracé (FR)Fastned860.2%94.1%24
Uddevalla Herrestads Torp (SE)Tesla875.1%90.1%24
Relais de la Ferté (FR)TotalEnergies868.0%92.2%21
Aire d'Ambrussum Nord (FR)Fastned878.6%92.8%19
Aire de Villers-Bretonneux (FR)Fastned768.7%94.1%18
Roissy-en-France CDG (FR)Electra1176.8%88.3%18
Strömstad (SE)Tesla2082.1%88.0%17
IONITY Dombås (NO)IONITY667.7%84.9%11

Nyertesek és vesztesek

A relatív növekedés az északi országokat lefedő panelen élesen két részre osztja a piacot.

Az üdülési útvonalakon működő hálózatok messze elhúztak. EDRI, IONITY, Tesla és Kople egyaránt 68% és 81% közötti mértékben növelték tavaszi terhelésüket. A városok, benzinkutak és kiskereskedelmi helyszínek köré épített hálózatok alig mozdultak: az Uno-X Mobility 11%-ot, a Vattenfall InCharge 22%-ot, a Mer Norway 31%-ot, az OKQ8 32%-ot nőtt.

Júliusban két nagyon eltérő módon lehet nyerni, és a fenti grafikon nem tud különbséget tenni köztük.

Az IONITY és a Tesla tudatosan nyert. Mindkettő az üdülőforgalmat szállító folyosók mentén építkezett, és már július előtt is forgalmasak voltak — tavaszi terhelésük rendre 11.6% és 13.0% volt. A nyaruk egy szándékos útvonalstratégia megtérülése.

A Kople +68%-a más kategória. Hálózata Norvégia ritkán lakott térségeiben található, ahol a mindennapi kereslet nagyon alacsony, a 7.2%-os tavaszi terhelése pedig a legalacsonyabbak között volt a jelentős északi hálózatok körében. Amikor a városok kiürülnek és a forgalom hozzájuk érkezik, a relatív ugrás óriási, mert olyan alacsony bázisról indul. A Kople nem annyira az üdülési időszakra van jól pozicionálva, mint inkább a másik tizenegy hónapra rosszul — és július az az egyetlen időszak, amikor ez megszűnik problémának lenni.

A különbség kereskedelmi szempontból lényeges. Magas bázis és magas szorzó: megtaláltad a keresletet. Alacsony bázis és magas szorzó: megtaláltad a szezonalitást.

Abszolút értékben nincs verseny. A Tesla négy hét alatt nagyjából 157 000 töltési órával növelte az északi flottája teljesítményét, közel háromszor annyival, mint a következő hálózat. A méret és a folyosókhoz való kitettség júliusban erős kombináció.

Üzemeltető (NO+SE)TöltőállásokTavaszi kihasználtságJúliusi kihasználtságRelatív változásTöbbletórák
Tesla2 43913.0%22.6%+74%157 184
Circle K2 00912.2%16.2%+33%53 841
IONITY59611.6%20.6%+77%35 771
Mer Norway1 4028.6%11.2%+31%24 869
OKQ876110.4%13.6%+32%16 744
Kople3217.2%12.1%+68%10 628
Uno-X Mobility41210.4%11.6%+11%3 279

Franciaországban ugyanez a minta ismétlődik, más nevekkel. Az Atlante 69%-kal, a SPIE CityNetworks 61%-kal, a bp pulse 59%-kal, a Tesla 50%-kal, a TotalEnergies Marketing France pedig 43%-kal nőtt. A táblázat alján: Lidl France, 31%-os emelkedéssel. A szupermarketekhez kötődő hálózat azokhoz kötődik, akik otthon maradtak.

Üzemeltető (FR)TöltőállásokTavaszi kihasználtságJúliusi kihasználtságRelatív változás
Atlante France30211.1%18.8%+69%
SPIE CityNetworks2438.9%14.4%+61%
bp pulse4174.0%6.3%+59%
Tesla3 29315.0%22.5%+50%
Greenflux4359.6%14.0%+46%
ENGIE Vianeo15312.5%18.2%+46%
TotalEnergies Marketing France1 35514.7%21.0%+43%
Power Dot France1 0538.4%11.7%+39%
DRIVECO3727.1%9.8%+38%
Lidl France79010.2%13.4%+31%

Mit jelent ez valójában?

  • A nyári csúcs lokációs probléma, nem hálózati probléma. Az országos átlagterhelés meg sem közelítette a kapacitáshatárt. 145 egyedi helyszín viszont igen.
  • A portfólióátlagok elfedik a fájdalmas valóságot. Egy júliusban 16%-os kihasználtságot jelentő CPO-nak akár tucatnyi helyszínen is el kell küldenie a sofőröket, miközben kétszáz másikon üresen állnak a töltők.
  • A magas szorzó kérdés, nem válasz. Jelentheti azt, hogy a hálózat autópálya-folyosók mentén van jelen. De azt is, hogy a mindennapi használathoz rosszul van elhelyezve, ami felértékeli a nyári mutatóit. Mielőtt ünnepelne, nézze meg a tavaszi számot.
  • A szolgáltatáskínálatra építő stratégia és a folyosóstratégia két külön üzletág. Az étkezési lehetőségek közelsége semmit sem számított a júliusi növekedésben. A legközelebbi versenytárstól mért távolság szinte mindent.
  • Mindazoknak, akik helyszíneket finanszíroznak: a július–május szorzó olcsó, őszinte helyettesítő mutatója annak, mennyire szezonális egy töltőállomás kereslete. Két, azonos éves kihasználtságú, de eltérő nyári szorzójú állomás nem ugyanaz az eszköz.

Adatok és módszertan

Forrás. Chargalytics egységesített megfigyelési adatok — NOBIL-adatfolyamok Norvégia, Svédország és Finnország esetében, OCPI-alapú adatfolyamok Franciaország, Svájc, Németország és a többi feltérképezett piac esetében. Minden adat az 50 kW vagy nagyobb névleges teljesítményű DC-csatlakozókra (CCS/Combo és CHAdeMO) vonatkozik.

Időszak. 2026. május 1. – augusztus 2. A heti mintázatok összehasonlítása mindkét időszakban négy teljes hetet használ: május 4–31. és július 6. – augusztus 2., mindkét oldalon helyi idő szerint számítva.

Minták. 20 955 töltőpont az ötországos terhelési panelhez; 39 249 töltőpont a Németországot is tartalmazó június–július panelhez; 2 968 állomás a helyszínelemzéshez; 6 484 többtöltőpontos helyszín a telítettségi összehasonlításhoz; 17 909 állomás 11 országban a térképen; 9 239 északi töltőpont és 8 200 francia töltőpont az üzemeltetői táblázatokhoz. Az üzemeltetői táblázatok a rögzített panelben legalább 100 töltőponttal rendelkező hálózatokat mutatják.

Hozzáadott órák = (júliusi napi töltési órák töltőpontonként − tavaszi napi töltési órák töltőpontonként) × 28 nap × flottaméret. Ez többlet, energiaszolgáltatással töltött idő, nem bevételi adat.

Korlátok. A százalékos terhelés a töltési időt méri, nem a leadott energiát: egy 50 kW-os és egy 350 kW-os töltőpont azonos súllyal szerepel. A nem északi piacok esetében a július 14–17. közötti forrásadatfolyam-kimaradást kizártuk, Franciaország, Svájc és Finnország esetében pedig a július 13–19. közötti hetet áthidaltuk, nem közöltük; az itt idézett csúcsok egyike sem esik erre a hétre. A brit és spanyol adatfolyamok tavasszal még kiforratlanok voltak, ezért e két térképes adatot iránymutatóként kezelje. Az adatok augusztus 2-án zárulnak, a dél-európai augusztusi csúcs előtt.