Evropska mreža za brzo punjenje nema problem s kapacitetom. Osim otprilike četiri nedelje godišnje, kada ga ima.
Između 6. jula i 2. avgusta, opterećenje na gotovo 21 000 DC mesta za punjenje u Norveškoj, Švedskoj, Finskoj, Francuskoj i Švajcarskoj bilo je 53% iznad prolećnog nivoa. To je broj koji će svi citirati. Zanimljivija priča je gde se taj rast dogodio — na punjačima koji ostalih jedanaest meseci zjape poluprazni.
Radije biste gledali? Evo 4-minutne verzije.
Koliko je jul bio ekstreman?
To je gruba, ali poštena mera: udeo raspoloživih minuta po mestu za punjenje tokom kojih je energija zaista isporučena. U maju je panel bio na 10.8%. Između 6. jula i 2. avgusta dostigao je 16.5%.
Na papiru, nijedno od ovih tržišta nije ni blizu granice kapaciteta. Četiri nedelje, sva su se ponašala kao da jesu.
Švajcarska je izuzetak, baš kako i treba da bude. Švajcarski školski raspusti raspoređeni su po kantonima, a veliki deo julskog saobraćaja samo prolazi kroz zemlju, umesto da iz nje kreće — zemlja je koridor, ne polazište. Finska deluje mirno samo zato što joj je jun već bio podignut zbog juhannus. U odnosu na maj, porasla je 44%, rame uz rame sa susedima.A Nemačka?
Glavni panel obuhvata pet zemalja jer njih neprekidno pratimo od 1. maja. Ostatak Evrope počeo je da stiže u naše tokove podataka tokom proleća, pa bi majska baza tamo merila naše uključivanje podataka, a ne ičiju vožnju.
Skratite period na jun naspram jula i panel se otprilike udvostručuje, na oko 40 000 mesta za punjenje — uključujući Nemačku.
Nemački jul bio je stvaran, ali umeren — otprilike upola manji pomak nego u Švedskoj, Norveškoj ili Francuskoj, i to sa znatno više svakodnevne osnove. Nemački školski raspusti smenjuju se kroz Länder od kraja juna do sredine septembra, razlivajući vrhunac preko čitavog tromesečja umesto da ga sabiju u tri nedelje. Ispostavlja se da je raspoređen kalendar infrastrukturalna strategija.
| Zemlja | Jun | 6. jul – 2. avgust | Promena | Mesta za punjenje |
|---|---|---|---|---|
| Švedska | 11.0% | 15.9% | +45% | 4 584 |
| Francuska | 12.7% | 18.2% | +43% | 10 428 |
| Norveška | 11.3% | 15.8% | +39% | 5 567 |
| Nemačka | 17.6% | 21.5% | +22% | 11 755 |
| Švajcarska | 7.5% | 8.8% | +17% | 2 161 |
| Finska | 13.5% | 13.9% | +3% | 3 009 |
Španija, Italija i Portugal dobiće isti tretman u septembru, kada im prođe avgust. Tu živi druga polovina ove priče.
Jedan kontinent, tri kalendara odmora
Severna Evropa uzima jul. Jug čeka avgust. Nedeljni podaci to nimalo ne prikrivaju.

Finska je dostigla vrhunac najranije i najbrže oslabila, u skladu sa sezonom koja se intenzivira već krajem juna. Švajcarska je dala najravniju krivu među svih pet — blag rast sa 6.5% do platoa oko 9.6%, bez dominantne nedelje.
Iz nedelje u nedelju, kompletni podaci:
Jul poravnava mapu
Intuicija kaže da praznični saobraćaj nagrađuje stanice na autoputevima, van gradova, u blizini hrane. Polovina toga je tačna.
Uzeli smo 2 968 stanica sa pouzdanim prolećnim i letnjim podacima i povezali ih s lokacijskim modelom koji pokreće svaku stranicu stanice — gustinom POI tačaka, blizinom konkurenata, drumskim saobraćajem. Zatim smo ih poređali od sredine ničega do centra grada i pitali koliko je svaka grupa bila zauzeta u proleće, a koliko u julu.
Sleva nadesno: tirkizna je proleće, ćilibarna je jul, a broj iznad svake ćilibarne kolone pokazuje koliko je ta grupa porasla. Izolovane stanice krenule su iz najdubljeg zaostatka — sa prosečnim opterećenjem od 9.5% naspram 12.6% za lokacije u centru grada — i završile izjednačene s njima. Svaka grupa završila je jul između 14.5% i 16.0%.
To je nalaz u jednoj rečenici: jul ne podiže prometna mesta, već prazna dok se mapa ne poravna. Najizolovanija petina ostvarila je medijalni rast od 66%. Najizgrađenija petina dobila je 22%. Iste zemlje, iste nedelje, tri puta veći rast.
Gustina konkurenata govori isto, iz suprotnog ugla. Stanice sa najviše dva konkurentska DC punkta u krugu od 5 km ostvarile su medijalni rast od 65%. One sa 24 ili više ostvarile su 13%. Izolovanost je bila najbolji pojedinačni prediktor dobrog jula.
Hrana nije bila. Udaljenost do najbližeg restorana ili kafića praktično nema korelaciju s julskim rastom, a medijana u svih pet kvintila blizine hrane nalazi se u uskom rasponu između 37% i 43%. Sadržaji su važni za vreme zadržavanja i ponovljene posete. Nisu odlučili ko je pobedio tokom leta.
Vredi istaći jednu nijansu: ocena drumskog saobraćaja negativno korelira, mada slabo, s julskim rastom. Lokacije s velikim saobraćajem naginju urbanim arterijama, a urbane arterije imale su miran jul. Praznična potražnja ne prati obim saobraćaja. Prati smer putovanja.
Da, bilo je redova
Taj četvoronedeljni obrazac izračunali smo za maj, a zatim ponovo za jul, na 6 484 uparene DC lokacije sa više mesta za punjenje. U maju je njih 20 imalo vrhunac iznad 80%. U julu ih je bilo 145. Broj lokacija s vrhuncem iznad 60% porastao je sa 219 na 904.
| maj 2026. | 6. jul – 2. avgust | Promena | |
|---|---|---|---|
| Lokacije s vršnim opterećenjem ≥ 80% | 20 | 145 | 7.3× |
| Lokacije s vršnim opterećenjem ≥ 60% | 219 | 904 | 4.1× |
| Udeo lokacija ≥ 80% | 0.3% | 2.2% | +1.9pp |
Kada se pritisak mapira, dobija oblik. Ispod su sve stanice za brzo punjenje u jedanaest zemalja u kojima se jun i jul mogu pouzdano uporediti — njih 17 909 — obojene prema promeni opterećenja na svakoj od njih. Tople boje znače veće opterećenje, tirkizna manje, a veličina tačke pokazuje broj punjačkih mesta. Pomerajte i zumirajte: svaka tačka je jedna stanica.
77.4% stanica bilo je opterećenije u julu nego u junu, a tople boje nisu ravnomerno raspoređene. Koncentrišu se duž norveških planinskih i fjordskih ruta — koridor Gudbrandsdalen i prelazi preko Hardangervidde više su nego udvostručeni — zatim duž švedske zapadne obale prema norveškoj granici, na francuskim atlantskim, cevenskim i mediteranskim rutama, kao i na alpskim prevojima.
Tirkizna otkriva drugu polovinu priče. Najhladnije područje na mapi je prsten istočno od Osla, gde je 380 punjačkih mesta palo za 11%. Zatim Stokholm, sa −6% i −10% u svoje dve najgušće zone, i Helsinki, gde je 709 punjačkih mesta palo 9%. Svaki od njih je prestonica. Gradovi u julu nisu postali prometniji. Ispraznili su se.
IONITY-jeva lokacija u Dombåsu, na E6 kroz norveške planine, u jednoj slici pokazuje kako izgleda zasićeno leto. Šest punjačkih mesta snage 350 kW i nedeljna kriva koja se svakog dana, ne samo vikendom, penje na 75–85%.

| Stanica | Operater | Punjačka mesta | Vrh u maju | Vrh u julu | Sati ≥ 80% |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanum (SE) | Tesla | 14 | 75.3% | 92.4% | 35 |
| Aire de Dracé (FR) | Fastned | 8 | 60.2% | 94.1% | 24 |
| Uddevalla Herrestads Torp (SE) | Tesla | 8 | 75.1% | 90.1% | 24 |
| Relais de la Ferté (FR) | TotalEnergies | 8 | 68.0% | 92.2% | 21 |
| Aire d'Ambrussum Nord (FR) | Fastned | 8 | 78.6% | 92.8% | 19 |
| Aire de Villers-Bretonneux (FR) | Fastned | 7 | 68.7% | 94.1% | 18 |
| Roissy-en-France CDG (FR) | Electra | 11 | 76.8% | 88.3% | 18 |
| Strömstad (SE) | Tesla | 20 | 82.1% | 88.0% | 17 |
| IONITY Dombås (NO) | IONITY | 6 | 67.7% | 84.9% | 11 |
Dobitnici i gubitnici
Relativni rast u nordijskom uzorku jasno deli tržište na dva dela.
Mreže na prazničnim rutama daleko su odmakle. EDRI, IONITY, Tesla i Kople povećali su svoje prolećno opterećenje za između 68% i 81%. Mreže izgrađene oko gradova, benzinskih stanica i maloprodaje jedva da su se pomerile: Uno-X Mobility porastao je 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31%, OKQ8 32%.
Postoje dva sasvim različita načina da se pobedi u julu, a grafikon iznad ih ne može razlikovati.
IONITY i Tesla pobedili su namerno. Obe mreže su gradile duž koridora koji nose praznični saobraćaj, a u jul su već ušle opterećene — sa prolećnim opterećenjem od 11.6%, odnosno 13.0%. Njihovo leto je isplata promišljene strategije ruta.
Kopleovih +68% je druga vrsta priče. Njegova mreža nalazi se u retko naseljenim delovima Norveške koji stvaraju vrlo malo svakodnevne potražnje, a prolećno opterećenje od 7.2% bilo je među najnižima u bilo kojoj velikoj nordijskoj mreži. Kada se gradovi isprazne i saobraćaj stigne do njih, relativni skok je ogroman, jer je početna osnova tako mala. Kople nije toliko dobro pozicioniran za praznike koliko je loše pozicioniran za preostalih jedanaest meseci — a jul je jedini trenutak kada to prestaje da bude problem.
Ta razlika je komercijalno važna. Visoka osnova i visok multiplikator znače da ste pronašli potražnju. Niska osnova i visok multiplikator znače da ste pronašli sezonalnost.
U apsolutnim brojkama nema dileme. Tesla je za četiri nedelje dodao približno 157 000 sati punjenja širom svoje nordijske flote, skoro tri puta više od sledeće mreže. Obim uz izloženost koridorima moćna je kombinacija u julu.
| Operater (NO+SE) | Punjačka mesta | Prolećno opterećenje | Julsko opterećenje | Relativno | Dodati sati |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | 2 439 | 13.0% | 22.6% | +74% | 157 184 |
| Circle K | 2 009 | 12.2% | 16.2% | +33% | 53 841 |
| IONITY | 596 | 11.6% | 20.6% | +77% | 35 771 |
| Mer Norway | 1 402 | 8.6% | 11.2% | +31% | 24 869 |
| OKQ8 | 761 | 10.4% | 13.6% | +32% | 16 744 |
| Kople | 321 | 7.2% | 12.1% | +68% | 10 628 |
| Uno-X Mobility | 412 | 10.4% | 11.6% | +11% | 3 279 |
Francuska ponavlja obrazac, samo s drugim imenima. Atlante je porastao za 69%, SPIE CityNetworks za 61%, bp pulse za 59%, Tesla za 50%, TotalEnergies Marketing France za 43%. Na dnu tabele: Lidl France, rast od 31%. Mreža vezana za supermarkete vezana je i za ljude koji su ostali kod kuće.
| Operater (FR) | Punjačka mesta | Prolećno opterećenje | Julsko opterećenje | Relativno |
|---|---|---|---|---|
| Atlante France | 302 | 11.1% | 18.8% | +69% |
| SPIE CityNetworks | 243 | 8.9% | 14.4% | +61% |
| bp pulse | 417 | 4.0% | 6.3% | +59% |
| Tesla | 3 293 | 15.0% | 22.5% | +50% |
| Greenflux | 435 | 9.6% | 14.0% | +46% |
| ENGIE Vianeo | 153 | 12.5% | 18.2% | +46% |
| TotalEnergies Marketing France | 1 355 | 14.7% | 21.0% | +43% |
| Power Dot France | 1 053 | 8.4% | 11.7% | +39% |
| DRIVECO | 372 | 7.1% | 9.8% | +38% |
| Lidl France | 790 | 10.2% | 13.4% | +31% |
Šta to zapravo znači
- Letnji vrhunac je problem lokacije, ne problem mreže. Prosečno opterećenje na nivou zemlje nije se ni približilo gornjoj granici kapaciteta. Ali 145 pojedinačnih lokacija jeste.
- Proseci portfolija prikrivaju problem. CPO koji prijavljuje iskorišćenost od 16% u julu i dalje može da vraća vozače sa desetak lokacija, dok mu dvesta drugih zjapi prazno.
- Visok multiplikator je pitanje, ne odgovor. Može značiti izloženost koridorima. Može značiti i mrežu loše pozicioniranu za svakodnevnu upotrebu, što joj ulepšava letnju računicu. Proverite prolećni broj pre nego što počnete da slavite.
- Strategija sadržaja u okolini i strategija koridora dva su različita posla. Blizina hrane nije učinila ništa za julski rast. Udaljenost od najbližeg konkurenta učinila je gotovo sve.
- Za sve koji procenjuju lokacije: multiplikator jul-maj je jeftin, iskren pokazatelj sezonalnosti potražnje stanice. Dve stanice s identičnom godišnjom iskorišćenošću i različitim letnjim multiplikatorima nisu ista imovina.
Izvor. Objedinjeni podaci posmatranja kompanije Chargalytics — NOBIL izvori za Norvešku, Švedsku i Finsku, izvori izvedeni iz OCPI-ja za Francusku, Švajcarsku, Nemačku i ostala mapirana tržišta. Sve brojke obuhvataju DC konektore (CCS/Combo i CHAdeMO) snage 50 kW ili više.
Period. 1. maj – 2. avgust 2026. Poređenja nedeljnih obrazaca koriste četiri pune nedelje u svakom periodu: 4–31. maj i 6. jul – 2. avgust, izračunato po lokalnom vremenu na obe strane.
Uzroci. 20 955 priključnih mesta za panel opterećenja pet zemalja; 39 249 priključnih mesta za panel jun-jul koji uključuje Nemačku; 2 968 stanica za analizu lokacija; 6 484 lokacije sa više priključnih mesta za poređenje zasićenosti; 17 909 stanica u 11 zemalja na mapi; 9 239 nordijskih priključnih mesta i 8 200 francuskih priključnih mesta za tabele operatera. Tabele operatera prikazuju mreže sa najmanje 100 priključnih mesta u fiksnom panelu.
Dodatni sati = (dnevni sati punjenja po priključnom mestu u julu − dnevni sati punjenja po priključnom mestu u proleće) × 28 dana × veličina flote. To je dodatno vreme isporuke energije, a ne prihodovna brojka.
Ograničenja. Procentualno opterećenje meri vreme punjenja, ne isporučenu energiju: priključno mesto od 50 kW i ono od 350 kW računaju se isto. Prekid u izvoru podataka od 14–17. jula isključen je za nenordijska tržišta, a nedelja 13–19. jula je premošćena umesto da bude prikazana za Francusku, Švajcarsku i Finsku; nijedan ovde naveden vrhunac ne pada u tu nedelju. Britanski i španski izvori podataka još su sazrevali tokom proleća, zato te dve brojke na mapi treba tumačiti kao indikativne. Podaci se završavaju 2. avgusta, pre avgustovskog vrhunca u južnoj Evropi.