Kitą savaitę Miunchene kartu su Intersolar Europe duris atvers Power2Drive. Parodų erdvė bus pilna įkrovimo įrangos iš visų tiekimo grandinės kampelių — DC greitojo įkrovimo stotelių, AC sieninių įkroviklių, dvikrypčių įrenginių, kabelių, jungčių ir programinės įrangos platformų. Pasinėrėme į savo Chargipedia duomenų bazę, apimančią 329 įrangos gamintojus ir 177 dabartinius EV modelius, kad išsiaiškintume, kas iš tiesų vyksta po stendų iškabomis.
Verčiau žiūrėti? Štai 3 min. versija.
DC įkrovimas: kyla 800V banga
Svarbiausias DC įkrovimo greičio kintamasis yra ne įkroviklis, o automobilis. O skirtis tarp 400V ir 800V baterijų architektūrų keičia visą pokalbį apie įrangą.
Iš 177 dabartinių EV modelių mūsų duomenų bazėje 136 naudoja 400V architektūrą. Vos 26 — 800V. Tačiau šių 26 modelių vidutinė didžiausia įkrovimo galia siekia 256 kW — 67% daugiau nei 400V automobilių parko vidurkis, kuris yra 153 kW. Lucid žengia dar toliau — virš 900V: mūsų duomenų bazėje esantis Air ir toliau pavaizduotas naujasis Gravity. Kiti 14 modelių neturi užregistruotos architektūros. Įkrovimo greičių skirtumas anaiptol nėra subtilus.
800V sąrašas dabar apima visą rinką. Aukščiausiame segmente — Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 ir A6 e-tron su PPE platforma (270 kW) bei BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — užsakymams atidarytas tik šią savaitę). Tačiau tikroji istorija ta, kad 800V jau seniai peržengė premium segmento ribas. Hyundai ir Kia ten atvyko pirmieji su E-GMP platforma — Ioniq 5 ir 6, Kia EV6 bei EV9 visi įkraunami 240 kW ir didesne galia. Kinijos varžovai Zeekr 001/007 (360 kW) ir XPeng G9 (300 kW) spaudžia dar stipriau. Tai jau nebėra vien flagmanams skirta technologija.
Ir perėjimas spartėja. Volvo ką tik atnaujino EX90 iš 400V į 800V 2026 modelių metams. BYD Atto 3 EVO perkėlė į 800V architektūrą su 220 kW įkrovimu. Mercedes pristato CLA EQ su 800V ir iki 320 kW galia — tačiau yra viena sąlyga: kad veiktų su 400V įkrovikliais, jam reikia gamykloje įdiegto konverterio, o tokiu atveju didžiausia galia tesiekia 100 kW. Perėjimas nuo 400V prie 800V nebėra premium žaidimas. Jis tampa naujų platformų standartu.
Įkroviklių OEM tai reiškia, kad 150-250 kW segmentas jau tampa viduriniuoju. 15 Europos šalių suskaičiuojame 18 000 ultra-HPC jungčių, kurių vardinė galia siekia 400 kW ar daugiau — ir šis skaičius sparčiai auga. Šią savaitę, prieš Power2Drive, Kinijos gamintojas XCharge pristatė naujos kartos 480 kW C7, kurį jau diegia EnBW — didžiausias Vokietijos viešasis greitojo įkrovimo tinklas. ChargePoint pristatė atskirai statomą 600 kW įrenginį. Tesla diegia 500 kW V4 Superchargers. O BYD — taip, automobilių bendrovė — visoje Europoje diegia tai, kas vadinama greičiausiu komerciniu EV įkrovikliu pasaulyje.
Tuo metu Megawatt Charging System (MCS) sunkiasvorėms transporto priemonėms kelia kartelę virš 1 MW. DAF, MAN ir Scania jau turi elektrinių sunkvežimių, kurių DC įkrovimo galia su 400V architektūra siekia 325-375 kW, tačiau MCS leis ilgųjų reisų elektrinius sunkvežimius papildomai įkrauti per 10-15 minučių. Standartas baigtas rengti; kitas iššūkis — komercinis diegimas.
Lengviesiems automobiliams tik saujelė Kinijos modelių, kuriems pirmauja BYD megavatinio Flash Charging automobiliai, įkraunami nuosavais BYD įkrovikliais, priima daugiau nei 500 kW — tačiau ChargePoint tiekia 600 kW įrenginius, o Alpitronic HYC1000 paskirsto iki 1 MW galią keliems įkrovimo postams. Strategija sąmoninga: paruošti įrangą ateičiai ir leisti automobiliams ją pasivyti. CPO tai reiškia pirkti pajėgumą, kurio dar ilgus metus neišnaudosite visu mastu. Sunkvežimių segmentas — visai kita istorija. ABB ir Kempower tiekia 1.2 MW MCS įrangą, skirtą elektriniams ilgųjų reisų sunkvežimiams — Mercedes-Benz Trucks ką tik baigė 2 400 km lauko bandymą per penkias šalis su su MCS suderinamais eActros 600. Čia infrastruktūra ir transporto priemonės didina mastą koja kojon.
Lėto DC diskusija
Žemesniame DC galios segmente ryškėja įdomi priešinga tendencija. Visoje Europoje beveik 20 000 jungčių patenka į 25-49 kW DC diapazoną — nepakankamai greita kelionėms, tačiau reikšmingai sparčiau nei 11 kW AC sieninis įkroviklis. Įkrovimui kelionės tikslo vietose — viešbučiuose, prekybos centruose ir darbovietėse — lėtas DC yra aukso vidurys: greičiau nei AC, pigiau nei HPC įranga ir nereikia tinklo atnaujinimų, kurių reikalauja 150+ kW įkrovikliai.
| Galios segmentas | Jungtys (15 ES šalių) | Naudojimo scenarijus |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Namai, darbovietė, naktinis įkrovimas |
| Lėtas DC (25-49 kW) | 19 897 | Kelionės tikslas, miesto centrai |
| Greitas DC (50-149 kW) | 93 424 | Greitkeliai, greitas įkrovimas mieste |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Koridoriai, didelio srauto centrai |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Aukščiausios klasės greitkeliai, transporto parkų depai |
AC sieniniai įkrovikliai: 85 Kinijos tiekėjai ir skaičius auga
Šis skaičius turėtų priversti stabtelėti kiekvieną Europos sieninių įkroviklių gamintoją: mūsų Chargipedia fiksuoja 85 Kinijos įrangos bendroves, kurių produktai parduodami Europos rinkoje. Vokietijoje, istorinėje įkrovimo įrangos tėvynėje, jų yra 74. Kinija ne tik konkuruoja — tai didžiausia EVSE įrangos prekių ženklų kilmės šalis.
Pavadinimai pasako viską. Greta įsitvirtinusių Kinijos žaidėjų, tokių kaip Autel, EN+, BESEN ir Sungrow (į EV įkrovimą atėjusios iš saulės inverterių rinkos), yra dešimtys Šendžene, Ningbo ir Džedziange įsikūrusių gamintojų, apie kuriuos dauguma europiečių nėra nė girdėję: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING ir kiti. Daugelis parduoda tik per Alibaba ir Amazon. Kai kurie gamina su Europos prekių ženklų etikete.
Kainų spaudimas yra realus. Kinijoje pagaminti sieniniai įkrovikliai kainomis agresyviai konkuruoja su įsitvirtinusiais prekių ženklais, tokiais kaip Easee ir Wallbox. Europoje jau parduodant 85 Kinijos prekių ženklams, klausimas, ar Europos sertifikavimo standartai (CE, TUV, MID metrologija) pajėgs neatsilikti nuo šio antplūdžio.
Stebėkite saulės inverterių bendroves. Sungrow, Growatt, Huawei ir Enphase visos žengia į integruotų namų energijos sistemų rinką, kurioje derinama saulės energija, baterijos ir EV įkrovimas. Growatt ką tik paskelbė apie 100 kW komercinį įkroviklį. Enphase kitą savaitę prisistatys Intersolar Munich parodoje. Sieninis įkroviklis tampa tik vienu namų energijos valdymo sistemos mazgu — ir tai visiškai keičia konkurencinę dinamiką.
AFIR numato ISO 15118-2 visiems naujiems viešiesiems AC įkrovikliams nuo 2026 m. sausio ir ISO 15118-20 — visiems naujiems viešiesiems bei privatiems įkrovikliams nuo 2027 m. sausio. Daugeliui mažesnių Kinijos tiekėjų tai gali būti atitikties kartelė, kurios jie neperšoks, o Europos rinkai — potencialus kokybės filtras.
Dvikryptis įkrovimas: nuo bandomųjų projektų prie produkto
Daugelį metų dvikryptis įkrovimas (V2G, V2H, V2L) EV pramonėje buvo amžinoji „kitų metų“ technologija. CHAdeMO ją palaikė nuo pat pradžių 2010 m., tačiau CCS nepasekė šiuo pavyzdžiu. Pagaliau tai keičiasi — vien per pastarąsias dvi savaites įvyko keturi reikšmingi pokyčiai.
- ChargeLine BiDi wallbox (18 June): The Mobility House, EcoG ir Kinijos gamintojas EV-Tech pristatė masinės gamybos 11 kW DC dvikryptį sieninį įkroviklį, veikiantį su 800V. Jis palaiko ISO 15118-20 ir OCPP 2.1 — atviruosius standartus, leidžiančius bet kuriam reikalavimus atitinkančiam EV veikti su bet kuriuo tokį pat atitinkančiu įkrovikliu. Serijinė gamyba, ne prototipas.
- Hyundai Ioniq 9 V2G iškrovimas (18 June): Hyundai atliko pirmąjį Australijoje standartus atitinkantį V2G iškrovimą, naudodama Ioniq 9 ir StarCharge Halo 7.4 kW dvikryptį DC įkroviklį, vadovaudamasi ISO 15118-20.
- GM V2G programinės įrangos atnaujinimas (9 June): General Motors paskelbė apie programinės aparatinės įrangos atnaujinimą, kuris įjungia visapusišką V2G funkciją esamose automobilio-namų sistemose — nereikia jokio įrangos pakeitimo. Vyksta derybos su dešimčia JAV komunalinių paslaugų įmonių, pradedant Teksasu ir Kalifornija.
- VW/Elli V2G produktų paketas (17 June): Volkswagen ir jos energijos prekės ženklas Elli paskelbė apie V2G paslaugą, Vokietijoje startuosiančią 2026 m. Q4. Klientai, turintys ID. šeimos EV, dvikryptį sieninį įkroviklį ir dinaminį tarifą, galėtų sutaupyti EUR 700-900 per metus, tiekdami sukauptą elektrą atgal į tinklą.
BMW Neue Klasse pristatoma su dvikrypte įranga. Birželio 15 d. — likus kelioms dienoms iki Power2Drive — BMW ir SOLARWATT paskelbė apie bendrą V2H pasiūlymą, integruojantį Neue Klasse automobilius su dvikrypčiu sieniniu įkrovikliu ir SOLARWATT namų energijos valdymo sistema. Žinutė paprasta: naudokite savo 800V BMW kaip namų bateriją, maksimaliai išnaudokite savo saulės energiją ir sumažinkite sąskaitą už energiją. Kai didelės apimties OEM įdiegia V2G į bazinę platformą ir rinkai pristato sprendimą su įvardytu įrangos partneriu, dvikryptis įkrovimas nebėra mokslinis projektas.
Standartų galvosūkis
Dvikryptis įkrovimas per CCS remiasi ISO 15118-20 — atnaujinta Plug & Charge standarto versija, papildyta dvikrypčiu energijos perdavimu. Pirminė CCS jungtis tam nebuvo sukurta, tačiau protokolas dabar tai palaiko. OCPP 2.1 tvarko ryšį su galine sistema. Kartu jie sukuria atvirą ekosistemą, kurioje Hyundai gali grąžinti energiją per StarCharge įkroviklį į trečiojo tiekėjo energijos valdymo sistemą.
CHAdeMO lieka vienintelis jungties standartas, sukaupęs ilgametę realaus pasaulio V2G patirtį — Nissan Leaf jį palaiko nuo 2012 m. Tačiau CHAdeMO rinkos dalis Europoje smarkiai susitraukė. CCS yra ten, kur yra apimtys, o ISO 15118-20 — jo bilietas į dvikryptį įkrovimą.
Kurie automobiliai iš tiesų tai gali?
V2L (vehicle-to-load — prietaisų maitinimas iš automobilio) yra plačiai paplitęs. Hyundai Ioniq 5 ir 6, Kia EV6 bei EV9 ir keli Kinijos modeliai siūlo jį per adapterį. Tai naudinga stovyklaujant; tai nėra tinklo masto energijos kaupimas.
V2H (vehicle-to-home) jau pažengęs toliau. GM Ultium platformos EV dabar jį palaiko JAV. Ford F-150 Lightning tai daro jau dvejus metus. Europoje būsto kooperatyvas Hudiksvall mieste, Švedijoje, jau naudoja dvikryptį įkrovimą aštuoniems namams aprūpinti elektra — mažindamas elektros išlaidas, nes EV baterijos įkraunamos ne piko metu, o energija atiduodama piko valandomis.
V2G (vehicle-to-grid — energijos pardavimas atgal komunalinių paslaugų įmonėms) tebėra šventasis gralis. Verslo logika aiški: sujungti tūkstančius EV į virtualią elektrinę, sugerti atsinaujinančią energiją, kai ji pigi, ir parduoti ją piko kainomis. The Mobility House stato visą savo bendrovės ateitį ant šios idėjos — ji ką tik pardavė savo transporto parkų verslą Edenred, kad susitelktų išimtinai į V2G ir prekybą energija.
Dvikrypčio įkrovimo įrangos kaina istoriškai buvo didelė — kai kurios komercinės V2G sistemos kainuoja daugiau nei EUR 100 000 už vieną jungtį. 11 kW DC ChargeLine BiDi sieninė stotelė yra pirmasis rimtas bandymas priartinti V2G įrangos kainą prie namų ūkiams prieinamo lygio. Jei jos kaina bus bent panaši į standartinės DC sieninės stotelės, tai pakeis žaidimo taisykles.
Į ką atkreipti dėmesį parodos salėje
Power2Drive 2026 vyksta tuo metu, kai susiduria trys tektoniniai pokyčiai: 800V architektūrų plėtra 150 kW įkroviklius paverčia vidutinės klasės sprendimu, Kinijos įrangos tiekėjai tyliai tapo didžiausia nacionaline EVSE prekių ženklų grupe mūsų duomenų bazėje, o dvikryptis įkrovimas ką tik pristatė pirmąjį masiškai gaminamą produktą su atviraisiais standartais.
Šioje parodoje svarbiausios bendrovės — ne vien tos, kurių stendai didžiausi. KEBA pristato naują DC kartą su DI paremtomis apsaugos nuo vagystės funkcijomis. Schneider Electric demonstruoja naują išmaniojo įkrovimo asortimentą. HARDHITTER — viena iš mūsų 85 Kinijos įrangos bendrovių, įsikūrusi Čingdao — pristato tai, ką vadina pasaulyje pirmaujančiais įkrovimo sprendimais. Klausimai, į kuriuos visos jos turi atsakyti: ar jūsų įkroviklis gali efektyviai aptarnauti 800V automobilius? Ar jūsų sieninė stotelė gali kainomis konkuruoti su Šendženu? Ir ar jūsų įranga palaiko dvikryptį įkrovimą?
Mūsų Chargipedia pateikia daugumos parodos dalyvių profilius. Jei norite rasti čia minimą gamintoją, CPO ar EV modelį, apsilankykite chargalytics.com/chargipedia.Pataisyta 2026 m. spalio 6 d.: Ioniq 5 juosta DC diagramoje dabar rodo 240 kW (anksčiau rodė 350 kW — įkroviklio vardinę galią), o Kinijos tiekėjai apibūdinami kaip didžiausia EVSE prekių ženklų grupė mūsų duomenų bazėje, o ne EVSE rinkoje.