Analyysiä & näkemyksiä

Latauslaitteiden OEM-kenttä Power2Drive 2026 -tapahtuman kynnyksellä

Chargalytics · June 19, 2026

Ensi viikolla Power2Drive avautuu Münchenissä samaan aikaan Intersolar Europen kanssa. Messuhallit täyttyvät latauslaitteista toimitusketjun joka kolkasta — DC-pikalatureista, AC-wallboxeista, kaksisuuntaisista yksiköistä, kaapeleista, liittimistä ja ohjelmistoalustoista. Kävimme läpi Chargipedian tietokantamme, jossa on 329 laitevalmistajaa ja 177 nykyistä EV-mallia, selvittääksemme, mitä messuosastojen bannerien takana todella tapahtuu.

Haluatko mieluummin katsoa? Tässä 3 minuutin versio.

329
Laitteisto-OEM:t Chargipediassa
85
Kiinalaiset laitevalmistajat
177
Seurannassa olevat nykyiset EV-mallit
26
800V-mallit

DC-lataus: 800V-aalto voimistuu

DC-latausnopeuden tärkein muuttuja ei ole laturi — vaan auto. Ja jako 400V- ja 800V-akkuarkkitehtuureihin muovaa koko latauslaitteistokeskustelua uudelleen.

Tietokantamme 177 nykyisestä EV-mallista 136 käyttää 400V-arkkitehtuuria. Vain 26 käyttää 800V:tä. Mutta nämä 26 mallia lataavat keskimäärin 256 kW:n huipputehoon — 67% nopeammin kuin 400V-kaluston 153 kW:n keskiarvo. Lucid menee vielä pidemmälle, yli 900V:iin: tietokantamme Air ja alla esitelty uusi Gravity. Muista 14 mallista ei ole arkkitehtuuritietoa. Latausnopeuksien ero ei ole hienovarainen.

800V-mallisto kattaa nyt koko markkinan. Huipulla ovat Porsche Taycan (320 kW), PPE-alustan Audi Q6 ja A6 e-tron (270 kW) sekä BMW:n iX3 Neue Klasse (400 kW — avattu tilattavaksi vasta tällä viikolla). Mutta todellinen tarina on, että 800V on siirtynyt kauas premium-segmentin ulkopuolelle. Hyundai ja Kia olivat ensimmäisiä E-GMP-alustallaan — Ioniq 5 ja 6 sekä Kia EV6 ja EV9 lataavat kaikki vähintään 240 kW:n teholla. Kiinalaiset haastajat Zeekr 001/007 (360 kW) ja XPeng G9 (300 kW) painavat vielä kovempaa. Tämä ei ole enää vain lippulaivamallien teknologiaa.

Ja siirtymä kiihtyy. Volvo päivitti juuri EX90:n 400V:stä 800V:iin mallivuodelle 2026. BYD siirsi Atto 3 EVO:n 800V:iin ja 220 kW:n lataukseen. Mercedes tuo markkinoille CLA EQ:n 800V-järjestelmällä ja jopa 320 kW:n teholla — mutta mukana on koukku: 400V-latureiden kanssa toimiminen edellyttää tehtaalla asennettua muunninta, ja tällöin huipputeho jää vain 100 kW:iin. Siirtymä 400V:stä 800V:iin ei ole enää premium-peliä. Siitä on tulossa uusien alustojen oletusvalinta.

Laturi-OEM:ille tämä tarkoittaa, että 150–250 kW:n luokka on jo muuttumassa keskitason tarjonnaksi. 15 Euroopan maassa laskemme 18 000 ultra-HPC-liitintä, joiden nimellisteho on vähintään 400 kW — ja määrä kasvaa nopeasti. Tällä viikolla, ennen Power2Drivea, kiinalainen valmistaja XCharge esitteli seuraavan sukupolven C7-laturinsa 480 kW:n teholla, ja EnBW — Saksan suurin julkinen pikalatausverkosto — ottaa sitä jo käyttöön. ChargePoint on lanseerannut 600 kW:n erillisyksikön. Tesla ottaa käyttöön 500 kW:n V4 Superchargereita. Ja BYD — kyllä, autoyhtiö — asentaa ympäri Eurooppaa sitä, mitä kutsutaan maailman nopeimmaksi kaupalliseksi EV-laturiksi.

MCS: megawattilatausta kuorma-autoille

Samaan aikaan Megawatt Charging System (MCS) vie raskaan kaluston latauksen yli 1 MW:n. DAF:lla, MAN:illa ja Scanialla on jo sähkökuorma-autoja, joiden 400V-arkkitehtuuri tukee 325–375 kW:n DC-latausta, mutta MCS mahdollistaa 10–15 minuutin lisälataukset pitkän matkan sähköiselle tavaraliikenteelle. Standardi on viimeistelty; seuraava este on kaupallinen käyttöönotto.

Infrastruktuuri kiitää autojen edelle

Henkilöautoista vain harvat kiinalaiset mallit, kärjessä BYD:n omilla latureillaan toimivat megawattilataukseen kykenevät Flash Charging -autot, hyväksyvät yli 500 kW:n tehon — silti ChargePoint toimittaa 600 kW:n yksiköitä ja Alpitronicin HYC1000 jakaa jopa 1 MW:n tehon usealle latauspisteelle. Strategia on harkittu: tehdään laitteistosta tulevaisuudenkestävä ja annetaan autojen kuroa ero kiinni. CPO:ille tämä tarkoittaa kapasiteetin ostamista, jota ei käytetä täysimääräisesti vuosiin. Kuorma-autopuoli on kokonaan toinen tarina. ABB ja Kempower toimittavat 1.2 MW:n MCS-laitteistoa sähköiseen pitkän matkan liikenteeseen — Mercedes-Benz Trucks sai juuri päätökseen 2 400 km:n kenttätestin viiden maan halki MCS-yhteensopivilla eActros 600 -autoilla. Tässä infrastruktuuri ja ajoneuvot skaalautuvat käsi kädessä.

Hitaan DC-latauksen keskustelu

DC-latauksen alapäässä on nousemassa kiinnostava vastatrendi. Euroopassa lähes 20 000 liitintä sijoittuu 25–49 kW:n DC-luokkaan — ei riittävän nopeaa maantiematkoille, mutta selvästi 11 kW:n AC-wallboxia vauhdikkaampaa. Hotellien, kauppakeskusten ja työpaikkojen kohdelatauksessa hidas DC osuu makeaan kohtaan: se on AC:tä nopeampi, HPC-laitteistoa edullisempi eikä vaadi 150+ kW:n latureiden edellyttämiä verkkovahvistuksia.

TeholuokkaLiittimet (15 EU-maata)Käyttötapaus
AC (<25 kW)752 340Koti, työpaikka, yön yli
Hidas DC (25–49 kW)19 897Kohde, kaupunkikeskittymät
DC-pikalataus (50–149 kW)93 424Valtatie, nopea kaupunkilataus
HPC (150–399 kW)115 143Liikennekäytävä, vilkkaat latauskeskittymät
Ultra-HPC (400+ kW)17 927Premium-moottoritie, kalustovarikko

AC-wallboxit: 85 kiinalaista toimittajaa — ja määrä kasvaa

Tässä luku, jonka pitäisi saada jokainen eurooppalainen wallbox-valmistaja pysähtymään: Chargipedia seuraa 85:tä kiinalaista laitevalmistajaa, joiden tuotteita on Euroopan markkinoilla. Saksalla, latauslaitteiden historiallisella ydinmaalla, niitä on 74. Kiina ei vain kilpaile — se on EVSE-laitteistobrändien suurin yksittäinen alkuperämaa.

Nimet kertovat tarinan. Vakiintuneiden kiinalaistoimijoiden, kuten Autelin, EN+:n, BESENin ja Sungrown (joka siirtyi aurinkoinverttereistä EV-lataukseen), rinnalla on kymmeniä Shenzhenissä, Ningbossa ja Zhejiangissa toimivia valmistajia, joista useimmat eurooppalaiset eivät ole koskaan kuulleetkaan: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING ja monet muut. Monet myyvät yksinomaan Alibaban ja Amazonin kautta. Osa valmistaa eurooppalaisille brändeille white label -tuotteita.

Hintapaine on todellinen. Kiinassa valmistetut wallboxit kilpailevat hinnalla aggressiivisesti vakiintuneiden brändien, kuten Easeen ja Wallboxin, kanssa. Kun 85 kiinalaista brändiä myy jo Eurooppaan, kysymys kuuluu, pystyvätkö eurooppalaiset sertifiointistandardit (CE, TUV, MID-mittaus) pysymään tulvan perässä.

Aurinkoenergian ja latauksen lähentyminen

Pidä silmällä aurinkoinvertteriyhtiöitä. Sungrow, Growatt, Huawei ja Enphase ovat kaikki siirtymässä integroituihin kotien energiajärjestelmiin, joissa yhdistyvät aurinkoenergia, akut ja EV-lataus. Growatt julkisti juuri 100 kW:n kaupallisen laturin. Enphase esittelee tuotteitaan ensi viikolla Intersolar Munichissa. Wallboxista on tulossa vain yksi solmupiste kodin energianhallintajärjestelmässä — ja se muuttaa kilpailuasetelmaa kokonaan.

Sääntelysuodatin edessä

AFIR edellyttää ISO 15118-2:ta kaikilta uusilta julkisilta AC-latureilta tammikuusta 2026 alkaen ja ISO 15118-20:tä kaikilta uusilta julkisilta ja yksityisiltä latureilta tammikuusta 2027 alkaen. Tämä on vaatimustenmukaisuuskynnys, jota moni pienempi kiinalainen toimittaja ei välttämättä ylitä — ja mahdollinen laatumuuri Euroopan markkinoille.


Kaksisuuntainen lataus: pilotista tuotteeksi

Vuosien ajan kaksisuuntainen lataus (V2G, V2H, V2L) on ollut EV-alan ikuinen ”ensi vuoden” teknologia. CHAdeMO tuki sitä heti alusta asti vuonna 2010, mutta CCS ei seurannut perässä. Nyt se on viimein muuttumassa — ja pelkästään viimeiset kaksi viikkoa toivat neljä merkittävää virstanpylvästä.

  • ChargeLine BiDi wallbox (18. kesäkuuta): The Mobility House, EcoG ja kiinalainen valmistaja EV-Tech esittelivät massatuotetun 11 kW:n DC-kaksisuuntaisen wallboxin, joka toimii 800V:lla. Se tukee ISO 15118-20:tä ja OCPP 2.1:tä — avoimia standardeja, joiden ansiosta mikä tahansa vaatimustenmukainen EV toimii minkä tahansa vaatimustenmukaisen laturin kanssa. Sarjatuotantoa, ei prototyyppi.
  • Hyundai Ioniq 9 V2G-purkaus (18. kesäkuuta): Hyundai toteutti Australian ensimmäisen standardien mukaisen V2G-purkauksen Ioniq 9:llä ja StarCharge Halo 7.4 kW -kaksisuuntaisella DC-laturilla ISO 15118-20:n mukaisesti.
  • GM:n V2G-ohjelmistopäivitys (9. kesäkuuta): General Motors ilmoitti laiteohjelmistopäivityksestä, joka mahdollistaa täyden V2G-toiminnallisuuden nykyisissä ajoneuvo-kotiin-järjestelmissä — laitteistomuutoksia ei tarvita. Keskustelut ovat käynnissä kymmenen yhdysvaltalaisen energiayhtiön kanssa, alkaen Texasista ja Kaliforniasta.
  • VW/Elli V2G-tuotepaketti (17. kesäkuuta): Volkswagen ja sen energiabrändi Elli ilmoittivat Saksassa Q4 2026 lanseerattavasta V2G-palvelusta. ID.-perheen EV:n, kaksisuuntaisen wallboxin ja dynaamisen tariffin omaavat asiakkaat voisivat säästää EUR 700-900 vuodessa syöttämällä varastoitua sähköä takaisin verkkoon.

BMW:n Neue Klasse toimitetaan kaksisuuntaisella laitteistolla. 15. kesäkuuta — vain päiviä ennen Power2Drivea — BMW ja SOLARWATT julkistivat yhteisen V2H-tarjooman, joka yhdistää Neue Klasse -ajoneuvot kaksisuuntaiseen wallboxiin ja SOLARWATTin kodin energianhallintajärjestelmään. Viesti on selvä: käytä 800V BMW:täsi kotiakkuna, maksimoi aurinkosähkön oma käyttö ja pienennä energialaskuasi. Kun suuren volyymin OEM rakentaa V2G:n perusalustaansa ja lanseeraa sen nimetyn laitteistokumppanin kanssa, kaksisuuntaisuus ei ole enää tiedeprojekti.

Standardien palapeli

CCS:n kautta toteutettava kaksisuuntainen lataus nojaa ISO 15118-20:een — Plug & Charge -standardin päivitettyyn versioon, joka lisää kaksisuuntaisen tehonsiirron. Alkuperäistä CCS-liitintä ei suunniteltu tähän, mutta protokolla tukee sitä nyt. OCPP 2.1 hoitaa taustajärjestelmäviestinnän. Yhdessä ne luovat avoimen ekosysteemin, jossa Hyundai voi syöttää energiaa takaisin StarCharge-laturin kautta kolmannen osapuolen energianhallinnan taustajärjestelmään.

CHAdeMO on edelleen ainoa pistokestandardi, jolla on vuosien todellinen V2G-kokemus — Nissan Leaf on tukenut sitä vuodesta 2012. Mutta CHAdeMOn markkinaosuus Euroopassa on romahtanut. Volyymi on CCS:ssä, ja ISO 15118-20 on sen pääsylippu kaksisuuntaisuuteen.

Mitkä autot oikeasti pystyvät tähän?

V2L (vehicle-to-load — laitteiden virransyöttö autosta) on yleinen. Hyundai Ioniq 5 ja 6, Kia EV6 ja EV9 sekä useat kiinalaiset mallit tarjoavat sen adapterin kautta. Se on hyödyllistä retkeilyssä; se ei ole sähköverkon mittakaavan energiavarastointia.

V2H (vehicle-to-home) on pidemmällä. GM:n Ultium-pohjaiset EV:t tukevat sitä nyt Yhdysvalloissa. Ford F-150 Lightning on tehnyt sitä jo kahden vuoden ajan. Euroopassa Ruotsin Hudiksvallissa sijaitseva asunto-osuuskunta käyttää jo kaksisuuntaista latausta kahdeksan kodin sähköntoimitukseen — sähkökustannuksia pienennetään lataamalla EV-akkuja hiljaisen kulutuksen aikaan ja purkamalla niitä kulutushuippujen aikana.

V2G (vehicle-to-grid — sähkön myynti takaisin energiayhtiöille) on yhä pyhä graali. Liiketoimintamalli on selvä: kootaan tuhansia EV:itä virtuaalivoimalaksi, otetaan vastaan uusiutuvaa energiaa, kun se on halpaa, ja myydään se takaisin huippuhintaan. The Mobility House panostaa tähän koko yhtiönsä edestä — se myi juuri kalustoliiketoimintansa Edenredille keskittyäkseen yksinomaan V2G:hen ja energiakauppaan.

Kustannusmuuri

Kaksisuuntaisen latauksen laitteistot ovat perinteisesti olleet kalliita — jotkin kaupalliset V2G-järjestelmät ylittävät EUR 100 000 per liitin. ChargeLine BiDi -wallbox 11 kW DC-teholla on ensimmäinen vakavasti otettava yritys tuoda V2G-laitteisto kotitalouksien hintatasolle. Jos sen hinta asettuu edes lähelle tavallista DC-wallboxia, peli muuttuu.


Mitä messuhallissa kannattaa seurata

Power2Drive 2026 saapuu hetkeen, jolloin kolme mannerlaattaa törmää: 800V-arkkitehtuurien yleistyminen saa 150 kW:n laturit tuntumaan keskitason ratkaisuilta, kiinalaisista laitetoimittajista on huomaamatta tullut tietokantamme suurin kansallinen ryhmä EVSE-brändien joukossa, ja kaksisuuntainen lataus on juuri saanut ensimmäisen massatuotetun, avoimiin standardeihin perustuvan tuotteensa.

Tämän messun tärkeimmät yritykset eivät ole vain niitä, joilla on suurimmat osastot. KEBA tuo markkinoille uuden DC-sukupolven, jossa varkaudenestoa tehostaa AI. Schneider Electric esittelee uuden älylatausmalliston. HARDHITTER — yksi 85 kiinalaisesta laitetoimittajastamme ja Qingdaossa toimiva yritys — esittelee ratkaisuja, joita se kutsuu maailman johtaviksi latausratkaisuiksi. Kaikkien niiden on vastattava samoihin kysymyksiin: Pystyykö laturisi käsittelemään 800V-ajoneuvoja tehokkaasti? Pystyykö wallboxisi kilpailemaan hinnassa Shenzhenin kanssa? Ja tukeeko laitteistosi kaksisuuntaista latausta?

Chargipedia-profiileistamme löytyvät useimmat näytteilleasettajat. Jos haluat tarkistaa minkä tahansa tässä mainitun valmistajan, CPO:n tai EV-mallin, siirry osoitteeseen chargalytics.com/chargipedia.

Korjattu 6 October 2026: DC-kaavion Ioniq 5 -palkki näyttää nyt 240 kW (aiemmin siinä näkyi 350 kW, eli laturin nimellisteho), ja kiinalaiset toimittajat kuvataan tietokantamme suurimpana EVSE-brändien ryhmänä eikä EVSE-markkinoiden suurimpana ryhmänä.