Analyse og vurderinger

Landskapet for lade-OEM-er inn mot Power2Drive 2026

Av Chargalytics · June 19, 2026

Neste uke åpner Power2Drive i München, side om side med Intersolar Europe. Messegulvet vil være fullt av ladeutstyr fra alle deler av verdikjeden — DC-hurtigladere, AC-wallboxer, toveis enheter, kabler, kontakter og programvareplattformer. Vi har gravd i Chargipedia-databasen vår med 329 maskinvareprodusenter og 177 aktuelle elbilmodeller for å kartlegge hva som faktisk skjer bak messestandene.

Vil du heller se? Her er 3-minuttersversjonen.

329
Maskinvare-OEM-er i Chargipedia
85
Kinesiske maskinvareselskaper
177
Aktuelle elbilmodeller sporet
26
800V-modeller

DC-lading: 800V-bølgen bygger seg opp

Den aller viktigste variabelen for DC-ladehastighet er ikke laderen — det er bilen. Og skillet mellom batteriarkitekturer på 400V og 800V er i ferd med å forme hele samtalen om maskinvare på nytt.

Av de 177 aktuelle elbilmodellene i databasen vår kjører 136 på 400V-arkitektur. Bare 26 bruker 800V. Men disse 26 modellene lader med en gjennomsnittlig toppeffekt på 256 kW — 67% raskere enn 400V-flåtens gjennomsnitt på 153 kW. Lucid går enda lenger, med over 900V: Air i databasen vår og nye Gravity vist nedenfor. De øvrige 14 modellene har ingen registrert arkitektur. Forskjellen i ladehastighet er alt annet enn subtil.

800V-listen dekker nå hele markedet. I toppsjiktet finner vi Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 og A6 e-tron på PPE-plattformen (270 kW), og BMWs iX3 Neue Klasse (400 kW — åpnet for bestilling denne uken). Men den virkelige historien er at 800V har beveget seg langt forbi premiumsegmentet. Hyundai og Kia var først ute med E-GMP-plattformen — Ioniq 5 og 6, Kia EV6 og EV9 lader alle med 240 kW og mer. Kinesiske utfordrere som Zeekr 001/007 (360 kW) og XPeng G9 (300 kW) presser enda hardere. Dette er ikke lenger teknologi forbeholdt flaggskipene.

Og overgangen akselererer. Volvo har nettopp oppgradert EX90 fra 400V til 800V for 2026-modellåret. BYD flyttet Atto 3 EVO til 800V med 220 kW lading. Mercedes lanserer CLA EQ på 800V med opptil 320 kW — men med en hake: Den trenger en fabrikkmontert omformer for å fungere med 400V-ladere, og topper på bare 100 kW når den gjør det. Skiftet fra 400V til 800V er ikke lenger et premiumspill. Det er i ferd med å bli standarden for nye plattformer.

For lade-OEM-er betyr dette at segmentet på 150-250 kW allerede er i ferd med å bli mellomklasse. På tvers av 15 europeiske land teller vi 18 000 ultra-HPC-kontakter vurdert til 400 kW eller mer — og tallet stiger raskt. Denne uken, før Power2Drive, avduket kinesiske XCharge sin neste generasjon C7 på 480 kW, som EnBW — Tysklands største offentlige hurtigladenettverk — allerede ruller ut. ChargePoint har lansert en frittstående enhet på 600 kW. Tesla ruller ut V4 Superchargere på 500 kW. Og BYD — ja, bilselskapet — installerer det som omtales som verdens raskeste kommersielle elbillader over hele Europa.

MCS: megawattlading for lastebiler

Samtidig presser Megawatt Charging System (MCS) forbi 1 MW for tunge kjøretøy. DAF, MAN og Scania har allerede elektriske lastebiler vurdert til 325-375 kW DC-lading på 400V-arkitektur, men MCS vil muliggjøre 10-15 minutters påfyll for elektrisk langtransport. Standarden er ferdigstilt; kommersiell utrulling er neste hinder.

Infrastrukturen løper fra bilene

For personbiler er det bare en håndfull kinesiske modeller, anført av BYDs megawatt-Flash Charging-biler på BYDs egne ladere, som tar imot over 500 kW — likevel leverer ChargePoint 600 kW-enheter, og Alpitronics HYC1000 fordeler opptil 1 MW på flere ladestolper. Strategien er bevisst: fremtidssikre maskinvaren, og la bilene ta igjen forspranget. For CPO-er betyr det å kjøpe kapasitet du ikke vil utnytte fullt ut på flere år. Lastebilsiden er en helt annen historie. ABB og Kempower leverer 1.2 MW MCS-maskinvare utviklet for elektrisk langtransport — Mercedes-Benz Trucks har nettopp gjennomført en felttest på 2 400 km gjennom fem land med MCS-kompatible eActros 600. Her skaleres infrastrukturen og kjøretøyene i takt.

Debatten om langsom DC

En interessant mottrend vokser frem i nedre del av DC-markedet. Over hele Europa ligger nær 20 000 kontakter i DC-segmentet 25-49 kW — ikke raskt nok for bilferier, men betydelig raskere enn en 11 kW AC-wallbox. For destinasjonslading ved hoteller, kjøpesentre og arbeidsplasser treffer langsom DC et gunstig punkt: raskere enn AC, rimeligere enn HPC-maskinvare og uten behov for nettoppgraderinger som ladere på 150+ kW krever.

EffektklasseKontakter (15 EU-land)Bruksområde
AC (<25 kW)752 340Hjemme, arbeidsplass, over natten
Langsom DC (25-49 kW)19 897Destinasjon, urbane knutepunkter
DC-hurtiglading (50-149 kW)93 424Motorvei, urban hurtiglading
HPC (150-399 kW)115 143Korridor, knutepunkter med høy trafikk
Ultra-HPC (400+ kW)17 927Premium-motorvei, flåtedepoter

AC-wallboxer: 85 kinesiske leverandører og stadig flere

Her er et tall som bør få enhver europeisk wallbox-produsent til å stanse opp: Chargipedia vår sporer 85 kinesiske maskinvareselskaper med produkter på det europeiske markedet. Tyskland, det historiske hjemlandet for ladeutstyr, har 74. Kina konkurrerer ikke bare — landet er den klart største opprinnelsesnasjonen for EVSE-maskinvaremerker.

Navnene forteller historien. Ved siden av etablerte kinesiske aktører som Autel, EN+, BESEN og Sungrow (som tok steget fra solcelleomformere til elbillading), finnes det dusinvis av produsenter fra Shenzhen, Ningbo og Zhejiang som de fleste europeere aldri har hørt om: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING og flere. Mange selger utelukkende gjennom Alibaba og Amazon. Noen leverer white-label-produkter for europeiske merker.

Prispresset er reelt. Kinesiskproduserte wallboxer konkurrerer hardt på pris med etablerte merker som Easee og Wallbox. Med 85 kinesiske merker som allerede selger i Europa, er spørsmålet om europeiske sertifiseringsstandarder (CE, TUV, MID-måling) kan holde tritt med flommen.

Konvergens mellom solenergi og lading

Følg med på selskapene som lager solcelleomformere. Sungrow, Growatt, Huawei og Enphase beveger seg alle inn i integrerte energisystemer for hjemmet som kombinerer solenergi, batterier og elbillading. Growatt har nettopp annonsert en kommersiell lader på 100 kW. Enphase stiller ut på Intersolar München neste uke. Wallboxen blir bare én node i et energistyringssystem for hjemmet — og det endrer konkurransedynamikken fullstendig.

Regulatorisk filter i vente

AFIR krever ISO 15118-2 for alle nye offentlige AC-ladere fra januar 2026, og ISO 15118-20 for alle nye offentlige og private ladere fra januar 2027. Det er en etterlevelsesbarriere mange mindre kinesiske leverandører kanskje ikke klarer — og et potensielt kvalitetsfilter for det europeiske markedet.


Toveis lading: fra pilot til produkt

I årevis har toveis lading (V2G, V2H, V2L) vært elbilindustriens evige «neste år»-teknologi. CHAdeMO støttet det fra første dag i 2010, men CCS fulgte ikke etter. Det er endelig i ferd med å endre seg — og bare de siste to ukene har gitt oss fire betydelige milepæler.

  • ChargeLine BiDi-wallbox (18. juni): The Mobility House, EcoG og den kinesiske produsenten EV-Tech avduket en masseprodusert 11 kW DC toveis wallbox som kjører på 800V. Den støtter ISO 15118-20 og OCPP 2.1 — de åpne standardene som gjør at enhver kompatibel elbil kan fungere med enhver kompatibel lader. Serieproduksjon, ikke en prototype.
  • Hyundai Ioniq 9 V2G-utlading (18. juni): Hyundai gjennomførte Australias første standardkompatible V2G-utlading med Ioniq 9 og en StarCharge Halo 7.4 kW toveis DC-lader, i tråd med ISO 15118-20.
  • GM V2G-programvareoppdatering (9. juni): General Motors annonserte en fastvareoppdatering som muliggjør full V2G-kapasitet på eksisterende vehicle-to-home-systemer — uten behov for maskinvareendringer. Ti amerikanske energiselskaper er i samtaler, med oppstart i Texas og California.
  • VW/Elli V2G-produktpakke (17. juni): Volkswagen og energimerket Elli annonserte en V2G-tjeneste som lanseres i Tyskland i Q4 2026. Kunder med elbiler i ID.-familien, en toveis wallbox og en dynamisk tariff kan spare EUR 700-900 per år ved å mate lagret strøm tilbake til nettet.

BMWs Neue Klasse leveres med toveis maskinvare. Den 15. juni — dager før Power2Drive — annonserte BMW og SOLARWATT et felles V2H-tilbud som integrerer Neue Klasse-kjøretøy med en toveis wallbox og SOLARWATTs energistyringssystem for hjemmet. Budskapet: Bruk din 800V-BMW som et hjemmebatteri, maksimer eget forbruk av solenergi og kutt energiregningen. Når en volumbilprodusent bygger V2G inn i grunnplattformen sin og lanserer med en navngitt maskinvarepartner, er toveis lading ikke lenger et vitenskapelig prosjekt.

Standardpuslespillet

Toveis lading over CCS avhenger av ISO 15118-20 — den oppdaterte versjonen av Plug & Charge-standarden som legger til toveis energioverføring. Den opprinnelige CCS-kontakten var ikke utviklet for dette, men protokollen støtter det nå. OCPP 2.1 håndterer kommunikasjonen mot backend. Sammen skaper de et åpent økosystem der en Hyundai kan mate strøm tilbake gjennom en StarCharge-lader til en energistyringsbackend fra en tredjepartsleverandør.

CHAdeMO er fortsatt den eneste kontaktstandarden med årevis av V2G-erfaring fra den virkelige verden — Nissan Leaf har støttet det siden 2012. Men CHAdeMOs markedsandel i Europa har kollapset. CCS er der volumet er, og ISO 15118-20 er billetten til toveis lading.

Hvilke biler kan faktisk gjøre dette?

V2L (vehicle-to-load — å forsyne apparater med strøm fra bilen) er utbredt. Hyundai Ioniq 5 og 6, Kia EV6 og EV9, samt flere kinesiske modeller tilbyr det via en adapter. Det er nyttig på campingtur; det er ikke energilagring i nettskala.

V2H (vehicle-to-home) har kommet lenger. GMs Ultium-baserte elbiler støtter det nå i USA. Ford F-150 Lightning har gjort det i to år. I Europa bruker et boligkooperativ i Hudiksvall i Sverige allerede toveis lading til å forsyne åtte boliger med strøm — og reduserer strømkostnadene ved å lade elbilbatterier utenfor topplastperiodene og lade ut når belastningen er høy.

V2G (vehicle-to-grid — å selge strøm tilbake til energiselskaper) er fortsatt den hellige gral. Forretningsmodellen er tydelig: samle tusenvis av elbiler i et virtuelt kraftverk, ta opp fornybar energi når den er billig og selge den tilbake ved pristopper. The Mobility House satser hele selskapet på dette — selskapet solgte nettopp flåtevirksomheten sin til Edenred for å fokusere utelukkende på V2G og energihandel.

Kostnadsbarrieren

Maskinvare for toveisladere har historisk vært dyrt — enkelte kommersielle V2G-systemer koster over EUR 100 000 per kontakt. ChargeLine BiDi-veggboksen på 11 kW DC er det første seriøse forsøket på å bringe V2G-maskinvare ned til prisnivået for privatmarkedet. Hvis den prises i nærheten av en standard DC-veggboks, endrer det spillereglene.


Dette bør du følge med på på messegulvet

Power2Drive 2026 kommer i et øyeblikk der tre tektoniske skifter kolliderer: Satsingen på 800V-arkitektur gjør at 150 kW-ladere nå fremstår som mellomklasse, kinesiske maskinvareleverandører har i det stille blitt den største nasjonale gruppen blant EVSE-merker i databasen vår, og toveis lading har nettopp lansert sitt første masseproduserte produkt basert på åpne standarder.

Selskapene som betyr noe på denne messen, er ikke bare de med de største standene. KEBA lanserer en ny DC-generasjon med AI-drevet tyverisikring. Schneider Electric viser frem en ny serie for smartlading. HARDHITTER — ett av våre 85 kinesiske maskinvareselskaper, med base i Qingdao — presenterer det selskapet kaller globalt ledende ladeløsninger. Spørsmålene de alle må svare på: Kan laderen din håndtere 800V-kjøretøy effektivt? Kan veggboksen din konkurrere på pris med Shenzhen? Og kan maskinvaren din lade toveis?

Chargipedia-profilene våre dekker de fleste utstillerne. Hvis du vil slå opp en produsent, CPO eller EV-modell som er nevnt her, gå til chargalytics.com/chargipedia.

Korrigert 6 October 2026: Ioniq 5-stolpen i DC-diagrammet viser nå 240 kW (den viste 350 kW, laderens nominelle effekt), og kinesiske leverandører beskrives som den største gruppen av EVSE-merker i databasen vår, ikke i EVSE-markedet.