Jövő héten Münchenben, az Intersolar Europe mellett nyitja meg kapuit a Power2Drive. A kiállítás területe a teljes ellátási lánc minden szegletéből érkező töltőhardverrel telik meg — DC gyorstöltőkkel, AC wallboxokkal, kétirányú egységekkel, kábelekkel, csatlakozókkal és szoftverplatformokkal. A Chargipedia 329 hardvergyártót és 177 jelenlegi EV-modellt felölelő adatbázisát átvizsgálva feltérképeztük, mi zajlik valójában a standok molinói mögött.
Inkább megnéznéd? Itt a 3 perces verzió.
DC-töltés: épül a 800V-os hullám
A DC-töltési sebesség legfontosabb változója nem a töltő — hanem az autó. A 400V-os és 800V-os akkumulátor-architektúrák közötti megosztottság pedig az egész hardverpiaci diskurzust átformálja.
Adatbázisunk 177 jelenlegi EV-modelljéből 136 400V-os architektúrán működik. Mindössze 26 használ 800V-ot. Ez a 26 modell azonban átlagosan 256 kW-os csúcsteljesítménnyel tölt — 67%-kal gyorsabban, mint a 400V-os flottánál mért 153 kW-os átlag. A Lucid még ennél is tovább megy, több mint 900V-tal: az adatbázisunkban szereplő Air és az alább látható új Gravity. A fennmaradó 14 modellnél nincs nyilvántartott architektúra. A töltési sebességkülönbség nem éppen árnyalatnyi.
A 800V-os kínálat ma már a teljes piacot lefedi. A felső kategóriában ott a Porsche Taycan (320 kW), az Audi Q6 és A6 e-tron a PPE platformon (270 kW), valamint a BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — amelynek rendelései épp ezen a héten indultak). Az igazi történet azonban az, hogy a 800V messze túljutott a prémiumszegmensen. A Hyundai és a Kia az E-GMP platformmal érkezett elsőként — az Ioniq 5 és 6, valamint a Kia EV6 és EV9 egyaránt 240 kW-tal vagy afelett tölt. A kínai kihívók, a Zeekr 001/007 (360 kW) és az XPeng G9 (300 kW) még nagyobb tempót diktálnak. Ez már nem kizárólag zászlóshajó-modellek technológiája.
És a váltás gyorsul. A Volvo épp a 2026-os modellévre frissítette az EX90-et 400V-ról 800V-ra. A BYD az Atto 3 EVO-t 800V-ra és 220 kW-os töltésre állította át. A Mercedes 800V-os rendszerrel, akár 320 kW-tal indítja a CLA EQ-t — egy megkötéssel: a 400V-os töltőkkel való működéshez gyárilag beépített konverter kell, és ilyenkor mindössze 100 kW a csúcsteljesítménye. A 400V-ról 800V-ra váltás már nem prémiumjáték. Az új platformoknál alapértelmezetté válik.
A töltő-OEM-ek számára ez azt jelenti, hogy a 150-250 kW-os kategória már középszintté válik. 15 európai országban 18 000 darab, 400 kW-os vagy annál nagyobb névleges teljesítményű ultra-HPC csatlakozót számoltunk össze — és számuk gyorsan nő. Ezen a héten, a Power2Drive előtt a kínai XCharge gyártó bemutatta következő generációs, 480 kW-os C7 modelljét, amelyet az EnBW — Németország legnagyobb nyilvános gyorstöltő-hálózata — már telepít is. A ChargePoint piacra dobott egy 600 kW-os önálló egységet. A Tesla 500 kW-os V4 Superchargereket vezet be. A BYD pedig — igen, az autógyártó — Európa-szerte telepíti azt, amit a világ leggyorsabb kereskedelmi EV-töltőjeként emlegetnek.
Eközben a Megawatt Charging System (MCS) a nehézgépjárműveknél már 1 MW fölé tolja a lécet. A DAF, a MAN és a Scania már kínál 400V-os architektúrájú, 325-375 kW-os DC-töltésre képes elektromos teherautókat, az MCS azonban 10-15 perces rátöltéseket tesz majd lehetővé a hosszú távú elektromos fuvarozásban. A szabvány végleges; a következő akadály a kereskedelmi bevezetés.
A személyautóknál egyelőre csak néhány kínai modell, élükön a BYD saját töltőin tölthető megawattos Flash Charging autóival, fogad 500 kW feletti teljesítményt — a ChargePoint mégis 600 kW-os egységeket szállít, az Alpitronic HYC1000 pedig akár 1 MW-ot oszt el több töltőoszlop között. A stratégia tudatos: a hardvert a jövőre méretezik, az autók majd felzárkóznak. A CPO-k számára ez azt jelenti, hogy olyan kapacitást vásárolnak, amelyet évekig nem használnak ki teljesen. A teherautós oldal egészen más történet. Az ABB és a Kempower már 1.2 MW-os, elektromos hosszú távú fuvarozásra tervezett MCS-hardvert szállít — a Mercedes-Benz Trucks nemrég öt országon átívelő, 2 400 km-es tereptesztet teljesített MCS-kompatibilis eActros 600 teherautókkal. Itt az infrastruktúra és a járművek együtt gyorsulnak fel.
A lassú DC vita
A DC alsó teljesítménytartományában érdekes ellenirányzat rajzolódik ki. Európa-szerte közel 20 000 csatlakozó esik a 25-49 kW-os DC-tartományba — országúti utakhoz nem elég gyorsak, egy 11 kW-os AC wallboxnál viszont lényegesen gyorsabbak. Szállodákban, bevásárlóközpontokban és munkahelyeken kialakított célállomás-töltéshez a lassú DC telibe talál: gyorsabb az AC-nél, olcsóbb a HPC-hardvernél, és nincs szükség azokra a hálózati fejlesztésekre, amelyeket a 150+ kW-os töltők megkövetelnek.
| Teljesítménykategória | Csatlakozók (15 EU-ország) | Felhasználási eset |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Otthon, munkahely, éjszakai töltés |
| Lassú DC (25-49 kW) | 19 897 | Célállomás, városi hubok |
| DC gyorstöltés (50-149 kW) | 93 424 | Autópálya, városi gyorstöltés |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Közlekedési folyosók, nagy forgalmú hubok |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Prémium autópályás helyszínek, flottadepók |
AC wallboxok: 85 kínai beszállító, és a számuk nő
Van itt egy szám, amelynek minden európai wallboxgyártót gondolkodóba kell ejtenie: a Chargipedia 85 olyan kínai hardvercéget követ, amelynek termékei jelen vannak az európai piacon. Németországnak, a töltőberendezések történelmi fellegvárának 74 van. Kína nem csupán versenyben van — az EVSE-hardvermárkák legnagyobb származási országa.
A nevek magukért beszélnek. Az olyan bejáratott kínai szereplők mellett, mint az Autel, az EN+, a BESEN és a Sungrow — amely a napelemes inverterek világából lépett át az EV-töltésbe — ott van több tucat shenzheni, ningbói és zhejiangi gyártó, amelyről a legtöbb európai még sosem hallott: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING és mások. Sokan kizárólag Alibabán és Amazonon keresztül értékesítenek. Egyesek európai márkáknak gyártanak white-label termékeket.
Az árnyomás valós. A kínai gyártású wallboxok árban keményen versenyeznek az olyan bejáratott márkákkal, mint az Easee és a Wallbox. Mivel már 85 kínai márka értékesít Európában, a kérdés az, hogy az európai tanúsítási szabványok — CE, TUV, MID mérés — képesek-e lépést tartani az áradattal.
Érdemes figyelni a napelemes invertergyártókat. A Sungrow, a Growatt, a Huawei és az Enphase egyaránt olyan integrált otthoni energiarendszerek felé mozdul, amelyek a napenergiát, az akkumulátorokat és az EV-töltést egyesítik. A Growatt nemrég jelentett be egy 100 kW-os kereskedelmi töltőt. Az Enphase jövő héten az Intersolar Munich kiállításon mutatkozik be. A wallbox egy otthoni energiagazdálkodási rendszer mindössze egyik csomópontjává válik — és ez teljesen átrajzolja a versenydinamikát.
Az AFIR előírja az ISO 15118-2 szabványt minden új nyilvános AC-töltő számára 2026 januárjától, az ISO 15118-20 szabványt pedig minden új nyilvános és privát töltő számára 2027 januárjától. Ez olyan megfelelési küszöb, amelyet sok kisebb kínai beszállító nem biztos, hogy megugrik — és potenciális minőségi védőfalat jelenthet az európai piac számára.
Kétirányú töltés: pilotból termék
A kétirányú töltés (V2G, V2H, V2L) évek óta az EV-iparág örökös „jövő évi” technológiája. A CHAdeMO már az első naptól, 2010-től támogatta, a CCS azonban nem követte. Ez végre változik — és csak az elmúlt két hétben négy jelentős mérföldkő született.
- ChargeLine BiDi wallbox (18 June): A The Mobility House, az EcoG és a kínai EV-Tech gyártó bemutatta a sorozatgyártású, 800V-on működő, 11 kW-os DC kétirányú wallboxot. Támogatja az ISO 15118-20 és az OCPP 2.1 szabványt — azokat a nyílt szabványokat, amelyeknek köszönhetően bármely kompatibilis EV bármely kompatibilis töltővel működhet. Sorozatgyártás, nem prototípus.
- Hyundai Ioniq 9 V2G visszatáplálás (18 June): A Hyundai az Ioniq 9-cel és egy StarCharge Halo 7.4 kW-os kétirányú DC-töltővel, az ISO 15118-20 szabvány szerint végrehajtotta Ausztrália első szabványkompatibilis V2G visszatáplálását.
- GM V2G szoftverfrissítés (9 June): A General Motors firmware-frissítést jelentett be, amely a meglévő vehicle-to-home rendszereken teljes V2G-képességet tesz lehetővé — hardvercsere nélkül. Tíz amerikai közműszolgáltatóval folynak tárgyalások, kezdve Texasszal és Kaliforniával.
- VW/Elli V2G termékcsomag (17 June): A Volkswagen és energiapiaci márkája, az Elli bejelentette, hogy 2026 Q4-ben V2G-szolgáltatást indít Németországban. Az ID. családba tartozó EV-vel, kétirányú wallboxszal és dinamikus tarifával rendelkező ügyfelek évente EUR 700-900 összeget takaríthatnak meg azzal, hogy a tárolt villamos energiát visszatáplálják a hálózatba.
A BMW Neue Klasse kétirányú hardverrel érkezik. Június 15-én — napokkal a Power2Drive előtt — a BMW és a SOLARWATT közös V2H-ajánlatot jelentett be, amely a Neue Klasse járműveket kétirányú wallboxszal és a SOLARWATT otthoni energiagazdálkodási rendszerével integrálja. Az üzenet: használd 800V-os BMW-det otthoni akkumulátorként, maximalizáld a saját termelésű napenergia felhasználását, és csökkentsd energiaszámládat. Amikor egy nagy volumenű OEM a V2G-t alapplatformjába építi, és egy megnevezett hardverpartnerrel lép piacra, a kétirányú töltés már nem tudományos kísérlet.
A szabványok kirakósa
A CCS-en keresztüli kétirányú töltés kulcsa az ISO 15118-20 — a Plug & Charge szabvány frissített verziója, amely kiegészül a kétirányú energiaátvitellel. Az eredeti CCS-csatlakozót nem erre tervezték, a protokoll azonban már támogatja. A háttérrendszeri kommunikációt az OCPP 2.1 kezeli. Együtt olyan nyílt ökoszisztémát hoznak létre, amelyben egy Hyundai egy StarCharge töltőn keresztül visszatáplálhat energiát egy harmadik szolgáltató energiagazdálkodási backendjébe.
A CHAdeMO továbbra is az egyetlen csatlakozószabvány, amely mögött évek valós V2G-tapasztalata áll — a Nissan Leaf 2012 óta támogatja. A CHAdeMO európai piaci részesedése azonban összeomlott. A volumen a CCS-nél van, az ISO 15118-20 pedig a belépőjegye a kétirányúsághoz.
Mely autók képesek erre valójában?
A V2L (vehicle-to-load — készülékek ellátása energiával az autóból) széles körben elérhető. A Hyundai Ioniq 5 és 6, a Kia EV6 és EV9, valamint számos kínai modell adapteren keresztül kínálja. Ez kempingezéshez hasznos; hálózati léptékű energiatárolásnak nem az.
A V2H (vehicle-to-home) előrébb tart. A GM Ultium-alapú EV-jei már támogatják az Egyesült Államokban. A Ford F-150 Lightning két éve képes erre. Európában egy hudiksvalli, svédországi lakásszövetkezet már kétirányú töltéssel lát el energiával nyolc otthont — úgy csökkentve a villamosenergia-költségeket, hogy az EV-akkumulátorokat völgyidőben tölti, csúcsidőben pedig kisüti.
A V2G (vehicle-to-grid — energia értékesítése vissza a közműszolgáltatóknak) továbbra is a szent grál. Az üzleti modell egyértelmű: EV-k ezreit virtuális erőműbe aggregálni, elnyelni a megújuló energiát, amikor olcsó, majd csúcsáron visszaértékesíteni. A The Mobility House erre teszi fel az egész vállalatát — épp eladta flottás üzletágát az Edenrednek, hogy kizárólag a V2G-re és az energiakereskedelemre összpontosítson.
A kétirányú töltőhardver történelmileg drága volt — egyes kereskedelmi V2G-rendszerek csatlakozónként meghaladják a EUR 100 000 összeget. A 11 kW DC teljesítményű ChargeLine BiDi wallbox az első komoly kísérlet arra, hogy a V2G-hardvert lakossági árszintre hozza. Ha az ára csak megközelíti egy hagyományos DC wallboxét, az mindent megváltoztat.
Mire érdemes figyelni a kiállítótéren
A Power2Drive 2026 akkor érkezik, amikor három tektonikus átrendeződés ütközik össze: a 800V-os architektúrák térnyerése miatt a 150 kW-os töltők már középkategóriásnak hatnak, a kínai hardverszállítók csendben adatbázisunk EVSE-márkáinak legnagyobb nemzeti csoportjává váltak, és a kétirányú töltés épp piacra dobta első sorozatgyártású, nyílt szabványokra épülő termékét.
Ezen a kiállításon nem csak a legnagyobb standdal rendelkező vállalatok számítanak. A KEBA új, MI-alapú lopásvédelemmel felszerelt DC-generációt indít. A Schneider Electric új intelligens töltési termékcsaládot mutat be. A HARDHITTER — a Qingdaóban működő, 85 kínai hardvercégünk egyike — az általa globálisan vezetőnek nevezett töltési megoldásait prezentálja. A kérdések, amelyekre mindannyiuknak válaszolniuk kell: képes a töltőd hatékonyan kezelni a 800V-os járműveket? Versenyképes az árad a sencseni wallboxokkal szemben? És alkalmas a hardvered kétirányú töltésre?
Chargipedia-adatbázisunk a kiállítók többségét profilozza. Ha utánanéznél bármely itt említett gyártónak, CPO-nak vagy EV-modellnek, látogass el a chargalytics.com/chargipedia oldalra.Helyesbítés, 2026. október 6.: a DC-diagramon az Ioniq 5 sávja most 240 kW-ot mutat (korábban 350 kW-ot, vagyis a töltő névleges teljesítményét mutatta), és a kínai beszállítókat adatbázisunkban az EVSE-márkák legnagyobb csoportjaként, nem pedig az EVSE-piac legnagyobb csoportjaként írjuk le.