Analiză și opinie

Peisajul OEM al stațiilor de încărcare, înainte de Power2Drive 2026

De Chargalytics · June 19, 2026

Săptămâna viitoare, Power2Drive își deschide porțile la München, alături de Intersolar Europe. Spațiul expozițional va fi plin de hardware de încărcare din toate colțurile lanțului de aprovizionare — încărcătoare rapide DC, wallbox-uri AC, unități bidirecționale, cabluri, conectori și platforme software. Am analizat baza noastră de date Chargipedia, cu 329 de producători de hardware și 177 de modele EV actuale, pentru a vedea ce se întâmplă cu adevărat dincolo de bannerele standurilor.

Preferi să urmărești? Iată versiunea de 3 minute.

329
OEM-uri de hardware în Chargipedia
85
Companii chineze de hardware
177
Modele EV actuale urmărite
26
Modele de 800V

Încărcarea DC: valul de 800V prinde contur

Cea mai importantă variabilă pentru viteza de încărcare DC nu este încărcătorul — ci mașina. Iar diferența dintre arhitecturile de baterie de 400V și 800V remodelează întreaga discuție despre hardware.

Dintre cele 177 de modele EV actuale din baza noastră de date, 136 rulează pe arhitectură de 400V. Doar 26 folosesc 800V. Însă aceste 26 de modele se încarcă la un vârf mediu de 256 kW — cu 67% mai rapid decât media de 153 kW a flotei de 400V. Lucid merge și mai departe, la peste 900V: Air din baza noastră de date și noul Gravity prezentat mai jos. Pentru celelalte 14 modele nu există date despre arhitectură. Diferența de viteză la încărcare nu este deloc subtilă.

Lista modelelor de 800V acoperă acum întreaga piață. În segmentul superior, Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 și A6 e-tron pe platforma PPE (270 kW) și iX3 Neue Klasse de la BMW (400 kW — tocmai deschis pentru comenzi săptămâna aceasta). Dar adevărata poveste este că 800V a depășit cu mult zona premium. Hyundai și Kia au ajuns primele acolo cu platforma E-GMP — Ioniq 5 și 6, Kia EV6 și EV9 se încarcă toate la 240 kW și peste. Concurenții chinezi Zeekr 001/007 (360 kW) și XPeng G9 (300 kW) apasă accelerația și mai tare. Nu mai este o tehnologie rezervată modelelor de vârf.

Iar migrarea se accelerează. Volvo tocmai a trecut EX90 de la 400V la 800V pentru anul-model 2026. BYD a mutat Atto 3 EVO la 800V, cu încărcare de 220 kW. Mercedes lansează CLA EQ pe 800V, cu până la 320 kW — însă cu o condiție: are nevoie de un convertor instalat din fabrică pentru a funcționa cu încărcătoare de 400V și atinge doar 100 kW atunci când îl folosește. Trecerea de la 400V la 800V nu mai este un joc premium. Devine standardul pentru platformele noi.

Pentru OEM-urile de încărcătoare, asta înseamnă că segmentul de 150-250 kW devine deja nivel mediu. În 15 țări europene, numărăm 18 000 de conectori ultra-HPC evaluați la 400 kW sau mai mult — iar cifra crește rapid. Săptămâna aceasta, înainte de Power2Drive, producătorul chinez XCharge a prezentat C7, generația următoare, de 480 kW, iar EnBW — cea mai mare rețea publică de încărcare rapidă din Germania — îl implementează deja. ChargePoint a lansat o unitate standalone de 600 kW. Tesla extinde implementarea Superchargerelor V4 de 500 kW. Iar BYD — da, compania auto — instalează în Europa ceea ce este numit cel mai rapid încărcător comercial EV din lume.

MCS: încărcare la megawatt pentru camioane

Între timp, Megawatt Charging System (MCS) depășește 1 MW pentru vehiculele grele. DAF, MAN și Scania au deja camioane electrice evaluate pentru încărcare DC de 325-375 kW pe arhitectură de 400V, însă MCS va permite reîncărcări de 10-15 minute pentru transportul electric pe distanțe lungi. Standardul este finalizat; implementarea comercială este următorul obstacol.

Infrastructura o ia înaintea mașinilor

Pentru autoturisme, doar o mână de modele chinezești, conduse de mașinile BYD Flash Charging de megawatt, încărcate la propriile stații BYD, acceptă peste 500 kW — totuși, ChargePoint livrează unități de 600 kW, iar HYC1000 de la Alpitronic distribuie până la 1 MW între mai multe dispensere. Strategia este deliberată: pregătești hardware-ul pentru viitor și lași mașinile să ajungă din urmă. Pentru CPO, asta înseamnă să cumpere capacitate pe care nu o vor utiliza pe deplin ani la rând. Segmentul camioanelor este cu totul altă poveste. ABB și Kempower livrează hardware MCS de 1.2 MW proiectat pentru curse electrice pe distanțe lungi — Mercedes-Benz Trucks tocmai a finalizat un test de teren de 2 400 km prin cinci țări cu eActros 600 compatibile MCS. Aici, infrastructura și vehiculele cresc în ritm sincron.

Dezbaterea despre DC lent

O contra-tendință interesantă apare la capătul inferior al încărcării DC. În Europa, aproape 20 000 de conectori se află în intervalul 25-49 kW DC — nu suficient de rapizi pentru călătorii lungi, dar semnificativ mai rapizi decât un wallbox AC de 11 kW. Pentru încărcarea la destinație, în hoteluri, centre comerciale și la locul de muncă, DC lent atinge un punct optim: mai rapid decât AC, mai ieftin decât hardware-ul HPC și fără a necesita modernizările de rețea cerute de încărcătoarele de peste 150 kW.

Interval de putereConectori (15 țări UE)Caz de utilizare
AC (<25 kW)752 340Acasă, la serviciu, peste noapte
DC lent (25-49 kW)19 897La destinație, hub-uri urbane
DC rapid (50-149 kW)93 424Autostradă, încărcare rapidă urbană
HPC (150-399 kW)115 143Coridoare, hub-uri cu trafic intens
Ultra HPC (400+ kW)17 927Autostrăzi premium, depouri de flote

Wallbox-uri AC: 85 de furnizori chinezi și numărul crește

Iată o cifră care ar trebui să dea de gândit fiecărui producător european de wallbox-uri: Chargipedia urmărește 85 de companii chineze de hardware cu produse pe piața europeană. Germania, centrul istoric al echipamentelor de încărcare, are 74. China nu doar concurează — este cea mai mare țară de origine pentru brandurile de hardware EVSE.

Numele spun povestea. Alături de jucători chinezi consacrați precum Autel, EN+, BESEN și Sungrow (care a făcut trecerea de la invertoare solare la încărcarea EV), există zeci de producători din Shenzhen, Ningbo și Zhejiang despre care majoritatea europenilor nu au auzit niciodată: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING și alții. Mulți vând exclusiv prin Alibaba și Amazon. Unii produc sub marcă albă pentru branduri europene.

Presiunea asupra prețurilor este reală. Wallbox-urile fabricate în China concurează agresiv la preț cu branduri consacrate precum Easee și Wallbox. Cu 85 de branduri chinezești care vând deja în Europa, întrebarea este dacă standardele europene de certificare (CE, TUV, contorizare MID) pot ține pasul cu valul.

Convergența solar-încărcare

Urmăriți companiile de invertoare solare. Sungrow, Growatt, Huawei și Enphase intră toate pe piața sistemelor integrate de energie pentru locuințe, care combină solarul, bateriile și încărcarea EV. Growatt tocmai a anunțat un încărcător comercial de 100 kW. Enphase va expune săptămâna viitoare la Intersolar München. Wallbox-ul devine doar un nod într-un sistem de management energetic al locuinței — iar asta schimbă complet dinamica competitivă.

Filtru de reglementare la orizont

AFIR impune ISO 15118-2 pentru toate încărcătoarele AC publice noi din ianuarie 2026 și ISO 15118-20 pentru toate încărcătoarele publice și private noi din ianuarie 2027. Este un obstacol de conformitate pe care mulți furnizori chinezi mai mici s-ar putea să nu îl depășească — și un potențial filtru de calitate pentru piața europeană.


Încărcarea bidirecțională: de la pilot la produs

Ani la rând, încărcarea bidirecțională (V2G, V2H, V2L) a fost tehnologia EV mereu promisă pentru „anul viitor”. CHAdeMO o suporta din prima zi, în 2010, însă CCS nu i-a urmat exemplul. Asta se schimbă, în sfârșit — iar numai ultimele două săptămâni au adus patru repere importante.

  • Wallbox-ul ChargeLine BiDi (18 iunie): The Mobility House, EcoG și producătorul chinez EV-Tech au prezentat un wallbox DC bidirecțional de 11 kW, produs în serie, care funcționează la 800V. Acesta suportă ISO 15118-20 și OCPP 2.1 — standardele deschise care permit oricărui EV conform să funcționeze cu orice încărcător conform. Producție de serie, nu prototip.
  • Descărcare V2G cu Hyundai Ioniq 9 (18 iunie): Hyundai a realizat prima descărcare V2G conformă cu standardele din Australia, folosind Ioniq 9 și un încărcător DC bidirecțional StarCharge Halo de 7.4 kW, conform ISO 15118-20.
  • Actualizare software V2G de la GM (9 iunie): General Motors a anunțat o actualizare de firmware care activează capabilități V2G complete în sistemele existente vehicle-to-home — fără modificări hardware. Zece utilități americane sunt în discuții, începând cu Texas și California.
  • Pachetul de produs V2G VW/Elli (17 iunie): Volkswagen și brandul său de energie, Elli, au anunțat un serviciu V2G care va fi lansat în Germania în Q4 2026. Clienții cu EV-uri din familia ID., un wallbox bidirecțional și un tarif dinamic ar putea economisi EUR 700-900 pe an, livrând înapoi în rețea electricitatea stocată.

Neue Klasse de la BMW vine cu hardware bidirecțional. Pe 15 iunie — cu câteva zile înainte de Power2Drive — BMW și SOLARWATT au anunțat o ofertă comună V2H care integrează vehiculele Neue Klasse cu un wallbox bidirecțional și sistemul de management energetic al locuinței de la SOLARWATT. Promisiunea: folosește BMW-ul tău de 800V ca baterie pentru casă, maximizează autoconsumul solar și redu factura la energie. Când un OEM de volum integrează V2G în platforma sa de bază și se lansează alături de un partener hardware nominalizat, bidirecționalul nu mai este un proiect științific.

Puzzle-ul standardelor

Încărcarea bidirecțională prin CCS depinde de ISO 15118-20 — versiunea actualizată a standardului Plug & Charge, care adaugă transferul bidirecțional de energie. Conectorul CCS original nu a fost proiectat pentru asta, însă protocolul o suportă acum. OCPP 2.1 gestionează comunicarea cu backend-ul. Împreună, acestea creează un ecosistem deschis, în care un Hyundai poate trimite energie înapoi printr-un încărcător StarCharge către un backend de management energetic al unui furnizor terț.

CHAdeMO rămâne singurul standard de priză cu ani de experiență V2G în condiții reale — Nissan Leaf îl suportă din 2012. Însă cota de piață a CHAdeMO în Europa s-a prăbușit. CCS este acolo unde se află volumele, iar ISO 15118-20 este biletul său către bidirecționalitate.

Ce mașini fac asta, de fapt?

V2L (vehicle-to-load — alimentarea aparatelor din mașină) este răspândit. Hyundai Ioniq 5 și 6, Kia EV6 și EV9, precum și mai multe modele chinezești îl oferă printr-un adaptor. Este util la camping; nu reprezintă stocare de energie la scară de rețea.

V2H (vehicle-to-home) este mai avansat. EV-urile GM bazate pe Ultium îl suportă acum în SUA. Ford F-150 Lightning face acest lucru de doi ani. În Europa, o cooperativă de locuințe din Hudiksvall, Suedia, folosește deja încărcarea bidirecțională pentru a alimenta opt case — reducând costurile cu electricitatea prin încărcarea bateriilor EV în afara orelor de vârf și descărcarea lor în perioadele de consum maxim.

V2G (vehicle-to-grid — vânzarea energiei înapoi către utilități) rămâne Sfântul Graal. Cazul economic este clar: agregi mii de EV-uri într-o centrală electrică virtuală, absorbi energia regenerabilă când este ieftină și o vinzi înapoi la prețurile de vârf. The Mobility House își pariază întreaga companie pe acest model — tocmai și-a vândut divizia de flote către Edenred pentru a se concentra exclusiv pe V2G și tranzacționarea energiei.

Bariera costului

Echipamentele pentru încărcare bidirecțională au fost, istoric, scumpe — unele sisteme comerciale V2G depășesc EUR 100 000 per conector. Wallbox-ul ChargeLine BiDi de 11 kW DC reprezintă prima încercare serioasă de a aduce hardware-ul V2G la niveluri de preț rezidențiale. Dacă va fi tarifat măcar pe aproape de un wallbox DC standard, schimbă complet regulile jocului.


La ce să fii atent pe podeaua expoziției

Power2Drive 2026 are loc într-un moment în care se ciocnesc trei schimbări tectonice: avansul arhitecturii de 800V face ca încărcătoarele de 150 kW să pară de gamă medie, furnizorii chinezi de hardware au devenit discret cel mai mare grup național dintre brandurile EVSE din baza noastră de date, iar încărcarea bidirecțională tocmai a lansat primul său produs fabricat în masă, bazat pe standarde deschise.

Companiile care contează la această expoziție nu sunt doar cele cu cele mai mari standuri. KEBA lansează o nouă generație DC cu funcție antifurt bazată pe AI. Schneider Electric prezintă o nouă gamă de încărcare inteligentă. HARDHITTER — una dintre cele 85 de companii chineze de hardware din baza noastră, cu sediul în Qingdao — prezintă ceea ce numește soluții de încărcare lider la nivel global. Întrebările la care toate trebuie să răspundă: Poate încărcătorul tău să gestioneze eficient vehicule de 800V? Poate wallbox-ul tău să concureze la preț cu Shenzhen? Și este hardware-ul tău bidirecțional?

Chargipedia noastră include profiluri pentru majoritatea expozanților. Dacă vrei să verifici orice producător, CPO sau model EV menționat aici, mergi la chargalytics.com/chargipedia.

Corectat la 6 October 2026: bara pentru Ioniq 5 din graficul DC indică acum 240 kW (indica 350 kW, puterea nominală a încărcătorului), iar furnizorii chinezi sunt descriși drept cel mai mare grup de branduri EVSE din baza noastră de date, nu de pe piața EVSE.