Analýzy a názory

Situácia medzi OEM výrobcami nabíjačiek pred Power2Drive 2026

Od Chargalytics · June 19, 2026

Budúci týždeň sa v Mníchove popri Intersolar Europe otvára Power2Drive. Výstavná plocha bude zaplnená nabíjacím hardvérom zo všetkých častí dodávateľského reťazca — DC rýchlonabíjačkami, AC wallboxmi, obojsmernými zariadeniami, káblami, konektormi a softvérovými platformami. Prešli sme našu databázu Chargipedia, ktorá zahŕňa 329 výrobcov hardvéru a 177 aktuálnych modelov EV, aby sme zmapovali, čo sa skutočne deje pod výstavnými bannermi.

Radšej si to pozriete? Tu je 3-minútová verzia.

329
Hardvérové OEM v Chargipedii
85
Čínske hardvérové spoločnosti
177
Sledované aktuálne modely EV
26
Modely s 800V

DC nabíjanie: vlna 800V sa dvíha

Najdôležitejšou premennou pri rýchlosti DC nabíjania nie je nabíjačka — ale auto. A rozdelenie medzi 400V a 800V batériové architektúry pretvára celú diskusiu o hardvéri.

Zo 177 aktuálnych modelov EV v našej databáze funguje 136 na 400V architektúre. Iba 26 používa 800V. Týchto 26 modelov však nabíja pri priemernom špičkovom výkone 256 kW — o 67% rýchlejšie než priemer 153 kW vozidiel so 400V architektúrou. Lucid ide ešte ďalej, nad 900V: Air v našej databáze aj nový Gravity zobrazený nižšie. Pri ďalších 14 modeloch architektúru nemáme zaznamenanú. Rozdiel v rýchlosti nabíjania rozhodne nie je zanedbateľný.

Zostava 800V modelov dnes pokrýva celý trh. Na vrchole sú Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 a A6 e-tron na platforme PPE (270 kW) a BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — objednávky sa otvorili práve tento týždeň). Skutočný príbeh však je, že 800V sa už dávno neobmedzuje na prémiový segment. Hyundai a Kia boli prvé s platformou E-GMP — Ioniq 5 a 6, Kia EV6 aj EV9 sa všetky nabíjajú výkonom 240 kW a viac. Čínski vyzývatelia Zeekr 001/007 (360 kW) a XPeng G9 (300 kW) tlačia latku ešte vyššie. Toto už nie je technológia vyhradená pre vlajkové modely.

A prechod sa zrýchľuje. Volvo práve modernizovalo EX90 zo 400V na 800V pre modelový rok 2026. BYD presunulo Atto 3 EVO na 800V s nabíjaním 220 kW. Mercedes uvádza CLA EQ na 800V s výkonom až 320 kW — má to však háčik: na fungovanie so 400V nabíjačkami potrebuje menič nainštalovaný z výroby a v takom prípade dosiahne maximum len 100 kW. Prechod zo 400V na 800V už nie je prémiovou hrou. Stáva sa štandardom pre nové platformy.

Pre OEM výrobcov nabíjačiek to znamená, že kategória 150-250 kW sa už mení na strednú triedu. V 15 európskych krajinách evidujeme 18 000 ultra-HPC konektorov s menovitým výkonom 400 kW alebo viac — a ich počet prudko rastie. Tento týždeň, pred Power2Drive, čínsky výrobca XCharge predstavil svoju novú generáciu C7 s výkonom 480 kW, ktorú už nasadzuje EnBW — najväčšia nemecká verejná sieť rýchleho nabíjania. ChargePoint uviedol samostatnú jednotku s výkonom 600 kW. Tesla rozširuje 500 kW V4 Superchargers. A BYD — áno, automobilka — nasadzuje po Európe to, čo sa označuje za najrýchlejšiu komerčnú nabíjačku EV na svete.

MCS: megawattové nabíjanie pre nákladné vozidlá

Systém Megawatt Charging System (MCS) medzitým posúva hranicu pre ťažké vozidlá nad 1 MW. DAF, MAN a Scania už majú elektrické nákladné vozidlá s DC nabíjaním 325-375 kW na 400V architektúre, no MCS umožní 10-15-minútové dobitie pre diaľkovú elektrickú kamiónovú dopravu. Štandard je dokončený; ďalšou prekážkou je komerčné nasadenie.

Infraštruktúra predbieha autá

Pri osobných autách dokáže výkon nad 500 kW prijať len hŕstka čínskych modelov, na čele s megawattovými Flash Charging vozidlami BYD na vlastných nabíjačkách BYD — napriek tomu ChargePoint dodáva 600 kW jednotky a Alpitronic HYC1000 distribuuje až 1 MW medzi viacero stojanov. Stratégia je zámerná: pripraviť hardvér na budúcnosť a nechať autá, aby ho dobehli. Pre CPO to znamená kupovať kapacitu, ktorú roky nevyužijú naplno. Pri nákladnej doprave je to úplne iný príbeh. ABB a Kempower dodávajú 1.2 MW MCS hardvér určený pre elektrickú diaľkovú dopravu — Mercedes-Benz Trucks práve dokončil terénny test na trase 2 400 km cez päť krajín s eActros 600 kompatibilnými s MCS. Infraštruktúra a vozidlá tu naberajú tempo synchronizovane.

Debata o pomalom DC

Na spodnom konci DC spektra sa objavuje zaujímavý protiprúd. V celej Európe je takmer 20 000 konektorov v rozsahu 25-49 kW DC — nie sú dosť rýchle na cestovanie na dlhé vzdialenosti, ale sú výrazne rýchlejšie než 11 kW AC wallbox. Pri cieľovom nabíjaní v hoteloch, nákupných centrách a na pracoviskách predstavuje pomalé DC ideálny kompromis: je rýchlejšie než AC, lacnejšie než HPC hardvér a nevyžaduje posilnenie siete, aké potrebujú nabíjačky s výkonom 150+ kW.

Výkonová kategóriaKonektory (15 krajín EÚ)Prípad použitia
AC (<25 kW)752 340Domácnosť, pracovisko, nočné nabíjanie
Pomalé DC (25-49 kW)19 897Cieľové nabíjanie, mestské huby
DC Fast (50-149 kW)93 424Diaľnica, mestské rýchle nabíjanie
HPC (150-399 kW)115 143Koridory, huby s vysokou frekvenciou
Ultra HPC (400+ kW)17 927Prémiové diaľničné lokality, depá vozových parkov

AC wallboxy: 85 čínskych dodávateľov a ich počet rastie

Tu je číslo, pri ktorom by sa mal zastaviť každý európsky výrobca wallboxov: naša Chargipedia sleduje 85 čínskych hardvérových spoločností s produktmi na európskom trhu. Nemecko, historické centrum nabíjacej techniky, ich má 74. Čína nielen konkuruje — je najväčšou jednotlivou krajinou pôvodu značiek hardvéru EVSE.

Mená rozprávajú celý príbeh. Popri etablovaných čínskych hráčoch, ako sú Autel, EN+, BESEN a Sungrow (ktorý prešiel zo solárnych meničov do nabíjania EV), sú tu desiatky výrobcov zo Shenzhenu, Ningba a Zhejiang, o ktorých väčšina Európanov nikdy nepočula: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING a ďalší. Mnohí predávajú výhradne cez Alibaba a Amazon. Niektorí vyrábajú pod privátnou značkou pre európske značky.

Cenový tlak je reálny. Wallboxy vyrobené v Číne ostro konkurujú cenou etablovaným značkám, ako sú Easee a Wallbox. Keď už v Európe predáva 85 čínskych značiek, otázkou je, či európske certifikačné normy (CE, TUV, MID meranie) dokážu držať krok s touto záplavou.

Konvergencia solárnej energie a nabíjania

Sledujte spoločnosti vyrábajúce solárne meniče. Sungrow, Growatt, Huawei a Enphase všetky vstupujú do integrovaných domácich energetických systémov kombinujúcich fotovoltiku, batérie a nabíjanie EV. Growatt práve oznámil komerčnú nabíjačku s výkonom 100 kW. Enphase bude budúci týždeň vystavovať na Intersolar Munich. Wallbox sa stáva len jedným uzlom systému domáceho energetického manažmentu — a to úplne mení konkurenčnú dynamiku.

Regulačný filter na obzore

AFIR od januára 2026 vyžaduje ISO 15118-2 pre všetky nové verejné AC nabíjačky a od januára 2027 ISO 15118-20 pre všetky nové verejné aj súkromné nabíjačky. Pre mnohých menších čínskych dodávateľov to môže byť bariéra, ktorú neprekonajú — a pre európsky trh potenciálny filter kvality.


Obojsmerné nabíjanie: od pilotov k produktu

Obojsmerné nabíjanie (V2G, V2H, V2L) bolo roky večnou technológiou EV priemyslu „budúci rok“. CHAdeMO ho podporovalo od prvého dňa v roku 2010, no CCS ho nenasledovalo. To sa konečne mení — a len za posledné dva týždne prišli štyri významné míľniky.

  • ChargeLine BiDi wallbox (18 June): The Mobility House, EcoG a čínsky výrobca EV-Tech predstavili sériovo vyrábaný 11 kW DC obojsmerný wallbox fungujúci pri 800V. Podporuje ISO 15118-20 a OCPP 2.1 — otvorené štandardy, vďaka ktorým môže každé kompatibilné EV fungovať s každou kompatibilnou nabíjačkou. Sériová výroba, nie prototyp.
  • V2G vybíjanie Hyundai Ioniq 9 (18 June): Hyundai v Austrálii uskutočnil prvé vybíjanie V2G v súlade so štandardmi s použitím Ioniq 9 a obojsmernej 7.4 kW DC nabíjačky StarCharge Halo podľa ISO 15118-20.
  • Softvérová aktualizácia GM V2G (9 June): General Motors oznámil aktualizáciu firmvéru, ktorá umožňuje plnohodnotnú V2G funkciu v existujúcich systémoch vehicle-to-home — bez potreby zmeny hardvéru. Rokovania prebiehajú s desiatimi americkými energetickými spoločnosťami, začína sa v Texase a Kalifornii.
  • Produktový balík VW/Elli V2G (17 June): Volkswagen a jeho energetická značka Elli oznámili službu V2G, ktorá sa v Nemecku spustí v Q4 2026. Zákazníci s EV z rodiny ID., obojsmerným wallboxom a dynamickou tarifou by mohli ročne ušetriť EUR 700-900 dodávaním uloženej elektriny späť do siete.

BMW Neue Klasse sa dodáva s obojsmerným hardvérom. Dňa 15 June — len pár dní pred Power2Drive — BMW a SOLARWATT oznámili spoločnú ponuku V2H, ktorá integruje vozidlá Neue Klasse s obojsmerným wallboxom a systémom domáceho energetického manažmentu SOLARWATT. Argument je jednoduchý: používajte svoje 800V BMW ako domácu batériu, maximalizujte vlastnú spotrebu zo solárnej energie a znížte účet za energiu. Keď veľkoobjemový OEM zabuduje V2G do svojej základnej platformy a pri uvedení na trh spojí sily s konkrétnym hardvérovým partnerom, obojsmernosť už nie je vedecký projekt.

Hlavolam štandardov

Obojsmerné nabíjanie cez CCS stojí na ISO 15118-20 — aktualizovanej verzii štandardu Plug & Charge, ktorá pridáva obojsmerný prenos energie. Pôvodný konektor CCS na to nebol navrhnutý, no protokol to dnes podporuje. Komunikáciu s backendom zabezpečuje OCPP 2.1. Spolu vytvárajú otvorený ekosystém, v ktorom môže Hyundai dodávať energiu späť cez nabíjačku StarCharge do energetického backendu od tretieho poskytovateľa.

CHAdeMO zostáva jediným štandardom konektora s rokmi reálnych skúseností s V2G — Nissan Leaf ho podporuje od roku 2012. Podiel CHAdeMO na európskom trhu sa však zrútil. Objem je v CCS a ISO 15118-20 je jeho vstupenkou k obojsmernosti.

Ktoré autá to skutočne dokážu?

V2L (vehicle-to-load — napájanie spotrebičov z auta) je rozšírené. Hyundai Ioniq 5 a 6, Kia EV6 a EV9 aj viacero čínskych modelov ho ponúkajú prostredníctvom adaptéra. Na kempovanie je to užitočné; na energetické úložisko v rozsahu siete nie.

V2H (vehicle-to-home) je ďalej. EV General Motors založené na platforme Ultium ho už podporujú v USA. Ford F-150 Lightning to dokáže už dva roky. V Európe bytové družstvo v Hudiksvall vo Švédsku už používa obojsmerné nabíjanie na napájanie ôsmich domov — znižuje náklady na elektrinu presunom nabíjania batérií EV do mimošpičkových hodín a vybíjania do časov špičky.

V2G (vehicle-to-grid — predaj energie späť energetickým spoločnostiam) zostáva svätým grálom. Obchodný model je jasný: združiť tisíce EV do virtuálnej elektrárne, absorbovať obnoviteľnú energiu, keď je lacná, a predávať ju späť pri špičkových cenách. The Mobility House na to stavia celú svoju spoločnosť — práve predala svoje fleetové podnikanie spoločnosti Edenred, aby sa sústredila výhradne na V2G a obchodovanie s energiou.

Cenová bariéra

Hardvér pre obojsmerné nabíjanie bol historicky drahý — niektoré komerčné systémy V2G stoja viac než EUR 100 000 na konektor. Wallbox ChargeLine BiDi s výkonom 11 kW DC predstavuje prvý seriózny pokus dostať hardvér V2G na cenovú úroveň domácností. Ak sa jeho cena čo i len priblíži štandardnému DC wallboxu, mení to pravidlá hry.


Na čo sa zamerať na výstavnej ploche

Power2Drive 2026 prichádza vo chvíli, keď sa stretávajú tri tektonické posuny: tlak na architektúru 800V spôsobuje, že nabíjačky s výkonom 150 kW už pôsobia ako stredná trieda, čínski dodávatelia hardvéru sa potichu stali najväčším národným blokom medzi značkami EVSE v našej databáze a obojsmerné nabíjanie práve uviedlo svoj prvý sériovo vyrábaný produkt s otvorenými štandardmi.

Spoločnosti, na ktorých na tejto výstave záleží, nie sú len tie s najväčšími stánkami. KEBA uvádza novú generáciu DC nabíjačiek s ochranou proti krádeži poháňanou AI. Schneider Electric predstavuje nový rad inteligentného nabíjania. HARDHITTER — jedna z našich 85 čínskych hardvérových spoločností so sídlom v Qingdao — prezentuje to, čo označuje za globálne špičkové riešenia nabíjania. Otázky, na ktoré všetky musia odpovedať: Dokáže vaša nabíjačka efektívne pracovať s vozidlami 800V? Dokáže váš wallbox cenovo konkurovať Shenzhenu? A zvláda váš hardvér obojsmerné nabíjanie?

Naša Chargipedia obsahuje profily väčšiny vystavovateľov. Ak si chcete vyhľadať ktoréhokoľvek výrobcu, CPO alebo model EV spomenutý tu, navštívte chargalytics.com/chargipedia.

Opravené 6 October 2026: stĺpec pre Ioniq 5 v DC grafe teraz uvádza 240 kW (predtým uvádzal 350 kW, teda menovitý výkon nabíjačky) a čínski dodávatelia sú označení ako najväčšia skupina značiek EVSE v našej databáze, nie na trhu EVSE.