Analys & åsikter

Landskapet för laddar-OEM:er inför Power2Drive 2026

Av Chargalytics · June 19, 2026

Nästa vecka öppnar Power2Drive i München, parallellt med Intersolar Europe. Mässgolvet kommer att vara fullt av laddhårdvara från hela värdekedjan — DC-snabbladdare, AC-wallboxar, bidirektionella enheter, kablar, kontakter och mjukvaruplattformar. Vi har grävt i vår Chargipedia-databas med 329 hårdvarutillverkare och 177 aktuella EV-modeller för att kartlägga vad som faktiskt händer bakom monterbanderollerna.

Föredrar du att titta? Här är 3-minutersversionen.

329
Hårdvaru-OEM:er i Chargipedia
85
Kinesiska hårdvaruföretag
177
Aktuella EV-modeller som följs
26
800V-modeller

DC-laddning: 800V-vågen bygger upp

Den enskilt viktigaste faktorn för DC-laddhastighet är inte laddaren — det är bilen. Och uppdelningen mellan 400V- och 800V-batteriarkitekturer omformar hela samtalet om hårdvara.

Av de 177 aktuella EV-modellerna i vår databas kör 136 på 400V-arkitektur. Bara 26 använder 800V. Men dessa 26 modeller laddar med en genomsnittlig toppeffekt på 256 kW — 67% snabbare än 400V-flottans snitt på 153 kW. Lucid går ännu längre, till över 900V: Air i vår databas och den nya Gravity som visas nedan. De övriga 14 modellerna saknar registrerad arkitektur. Skillnaden i laddhastighet är långt ifrån subtil.

800V-uppställningen omfattar nu hela marknaden. I toppen finns Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 och A6 e-tron på PPE-plattformen (270 kW) samt BMW:s iX3 Neue Klasse (400 kW — öppnade för beställningar så sent som denna vecka). Men den verkliga berättelsen är att 800V har rört sig långt bortom premiumsegmentet. Hyundai och Kia var tidigt ute med E-GMP-plattformen — Ioniq 5 och 6, Kia EV6 och EV9 laddar alla med 240 kW och mer. Kinesiska utmanare som Zeekr 001/007 (360 kW) och XPeng G9 (300 kW) pressar ännu hårdare. Det här är inte längre teknik enbart för flaggskeppsmodeller.

Och skiftet accelererar. Volvo har precis uppgraderat EX90 från 400V till 800V för modellår 2026. BYD flyttade Atto 3 EVO till 800V med 220 kW laddning. Mercedes lanserar CLA EQ på 800V med upp till 320 kW — men med en hake: den behöver en fabriksinstallerad omvandlare för att fungera med 400V-laddare och når då bara 100 kW. Skiftet från 400V till 800V är inte längre en premiumsatsning. Det håller på att bli standard för nya plattformar.

För laddar-OEM:er innebär det att segmentet 150–250 kW redan håller på att bli mellanklass. I 15 europeiska länder räknar vi 18 000 ultra-HPC-kontakter klassade för 400 kW eller mer — och siffran stiger snabbt. Den här veckan, inför Power2Drive, presenterade den kinesiska tillverkaren XCharge sin nästa generations C7 på 480 kW, och EnBW — Tysklands största publika snabbladdningsnätverk — har redan börjat installera den. ChargePoint har lanserat en fristående enhet på 600 kW. Tesla rullar ut V4 Superchargers på 500 kW. Och BYD — ja, biltillverkaren — installerar det som kallas världens snabbaste kommersiella EV-laddare i Europa.

MCS: megawattladdning för lastbilar

Samtidigt passerar Megawatt Charging System (MCS) 1 MW för tunga fordon. DAF, MAN och Scania har redan ellastbilar klassade för 325–375 kW DC-laddning på 400V-arkitektur, men MCS möjliggör 10–15 minuters påfyllning för eldrivna fjärrtransporter. Standarden är färdigställd; kommersiell utrullning är nästa hinder.

Infrastrukturen springer ifrån bilarna

För personbilar är det bara en handfull kinesiska modeller, med BYD:s megawattladdande Flash Charging-bilar på BYD:s egna laddare i spetsen, som tar emot över 500 kW — ändå levererar ChargePoint 600 kW-enheter och Alpitronics HYC1000 fördelar upp till 1 MW över flera laddstolpar. Strategin är medveten: framtidssäkra hårdvaran och låt bilarna komma ikapp. För CPO:er innebär det att köpa kapacitet som inte kommer att utnyttjas fullt ut på flera år. På lastbilssidan är bilden en helt annan. ABB och Kempower levererar MCS-hårdvara på 1.2 MW för elektriska fjärrtransporter — Mercedes-Benz Trucks har precis slutfört ett fälttest på 2 400 km genom fem länder med MCS-kompatibla eActros 600. Här skalar infrastrukturen och fordonen upp i takt med varandra.

Debatten om långsam DC

En intressant mottrend växer fram i det lägre DC-segmentet. I Europa finns nästan 20 000 kontakter i DC-intervallet 25–49 kW — inte tillräckligt snabba för långresor, men betydligt snabbare än en 11 kW AC-wallbox. För destinationsladdning vid hotell, köpcentrum och arbetsplatser träffar långsam DC en sweet spot: snabbare än AC, billigare än HPC-hårdvara och utan behov av de nätförstärkningar som laddare på 150+ kW kräver.

EffektsegmentKontakter (15 EU-länder)Användningsfall
AC (<25 kW)752 340Hem, arbetsplats, nattladdning
Långsam DC (25-49 kW)19 897Destination, urbana hubbar
DC-snabbladdning (50-149 kW)93 424Motorväg, urban snabbladdning
HPC (150-399 kW)115 143Transportkorridor, hubbar med hög trafik
Ultra-HPC (400+ kW)17 927Motorväg i premiumläge, fordonsdepåer

AC-wallboxar: 85 kinesiska leverantörer — och fler blir det

Här är en siffra som bör få varje europeisk wallbox-tillverkare att stanna upp: vår Chargipedia följer 85 kinesiska hårdvaruföretag med produkter på den europeiska marknaden. Tyskland, laddutrustningens historiska kärnmarknad, har 74. Kina konkurrerar inte bara — landet är det enskilt största ursprungslandet för EVSE-varumärken.

Namnen berättar historien. Vid sidan av etablerade kinesiska aktörer som Autel, EN+, BESEN och Sungrow (som tagit steget från solcellsinvertrar till EV-laddning) finns dussintals tillverkare från Shenzhen, Ningbo och Zhejiang som de flesta européer aldrig hört talas om: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING med flera. Många säljer enbart via Alibaba och Amazon. Vissa tillverkar white-label-produkter för europeiska varumärken.

Prispressen är verklig. Kinatillverkade wallboxar konkurrerar hårt prismässigt med etablerade varumärken som Easee och Wallbox. Med 85 kinesiska varumärken som redan säljer i Europa är frågan om europeiska certifieringsstandarder (CE, TUV, MID-mätning) kan hålla jämna steg med floden.

Konvergens mellan solenergi och laddning

Håll ögonen på solcellsinverterföretagen. Sungrow, Growatt, Huawei och Enphase rör sig alla mot integrerade energisystem för hemmet som kombinerar solenergi, batterier och EV-laddning. Growatt har precis presenterat en kommersiell laddare på 100 kW. Enphase ställer ut på Intersolar Munich nästa vecka. Wallboxen blir bara en nod i ett system för energihantering i hemmet — och det förändrar konkurrensdynamiken i grunden.

Regulatoriskt filter väntar

AFIR kräver ISO 15118-2 för alla nya publika AC-laddare från januari 2026 och ISO 15118-20 för alla nya publika och privata laddare från januari 2027. Det är ett regelhinder som många mindre kinesiska leverantörer kanske inte klarar — och en potentiell kvalitetsbarriär för den europeiska marknaden.


Bidirektionell laddning: från pilot till produkt

I åratal har bidirektionell laddning (V2G, V2H, V2L) varit EV-branschens ständiga teknik för ”nästa år”. CHAdeMO stödde den från dag ett 2010, men CCS följde inte efter. Det förändras äntligen — och bara de senaste två veckorna har gett oss fyra betydande milstolpar.

  • ChargeLine BiDi wallbox (18 juni): The Mobility House, EcoG och den kinesiska tillverkaren EV-Tech presenterade en massproducerad bidirektionell 11 kW DC-wallbox för 800V. Den stödjer ISO 15118-20 och OCPP 2.1 — de öppna standarder som gör att varje kompatibel EV kan fungera med varje kompatibel laddare. Serieproduktion, inte en prototyp.
  • Hyundai Ioniq 9 V2G-urladdning (18 juni): Hyundai genomförde Australiens första standardkompatibla V2G-urladdning med Ioniq 9 och en bidirektionell StarCharge Halo DC-laddare på 7.4 kW, enligt ISO 15118-20.
  • GM:s V2G-mjukvaruuppdatering (9 juni): General Motors tillkännagav en firmwareuppdatering som aktiverar full V2G-kapacitet i befintliga vehicle-to-home-system — utan behov av hårdvaruändringar. Tio amerikanska energibolag är i dialog, med start i Texas och Kalifornien.
  • VW/Elli V2G-produktpaket (17 juni): Volkswagen och energivarumärket Elli presenterade en V2G-tjänst som lanseras i Tyskland under Q4 2026. Kunder med EV:ar i ID.-familjen, en bidirektionell wallbox och ett dynamiskt elavtal skulle kunna spara EUR 700-900 per år genom att mata tillbaka lagrad el till nätet.

BMW:s Neue Klasse levereras med bidirektionell hårdvara. Den 15 juni — några dagar före Power2Drive — tillkännagav BMW och SOLARWATT ett gemensamt V2H-erbjudande som integrerar Neue Klasse-fordon med en bidirektionell wallbox och SOLARWATT:s energihanteringssystem för hemmet. Budskapet: använd din 800V-BMW som hembatteri, maximera egenanvändningen av solel och sänk energikostnaden. När en volym-OEM bygger in V2G i sin grundplattform och lanserar med en namngiven hårdvarupartner är bidirektionell laddning inte längre ett vetenskapsprojekt.

Standardpusslet

Bidirektionell laddning via CCS bygger på ISO 15118-20 — den uppdaterade versionen av Plug & Charge-standarden som lägger till bidirektionell energiöverföring. Den ursprungliga CCS-kontakten utformades inte för detta, men protokollet stöder det nu. OCPP 2.1 hanterar kommunikationen med backend. Tillsammans skapar de ett öppet ekosystem där en Hyundai kan mata tillbaka energi via en StarCharge-laddare till en backend för energihantering från en tredje leverantör.

CHAdeMO är fortfarande den enda kontaktstandarden med flera års erfarenhet av V2G i verkliga miljöer — Nissan Leaf har stött det sedan 2012. Men CHAdeMO:s marknadsandel i Europa har rasat. CCS är där volymerna finns, och ISO 15118-20 är dess biljett till bidirektionalitet.

Vilka bilar kan faktiskt göra detta?

V2L (vehicle-to-load — att driva apparater från bilen) är utbrett. Hyundai Ioniq 5 och 6, Kia EV6 och EV9 samt flera kinesiska modeller erbjuder det via en adapter. Det är användbart vid camping; det är inte energilagring i nätsskala.

V2H (vehicle-to-home) har kommit längre. GM:s Ultium-baserade EV:ar stöder det nu i USA. Ford F-150 Lightning har gjort det i två år. I Europa använder ett bostadskooperativ i Hudiksvall redan bidirektionell laddning för att försörja åtta hem med el — och sänker elkostnaderna genom att flytta EV-batteriernas laddning till lågpristimmar och urladdningen till effekttoppar.

V2G (vehicle-to-grid — att sälja tillbaka el till energibolag) är fortfarande den heliga graalen. Affärsmodellen är tydlig: aggregera tusentals EV:ar i ett virtuellt kraftverk, ta emot förnybar energi när den är billig och sälj tillbaka den vid pristoppar. The Mobility House satsar hela bolaget på detta — företaget har precis sålt sin fleet-verksamhet till Edenred för att fokusera uteslutande på V2G och energihandel.

Kostnadströskeln

Hårdvara för dubbelriktad laddning har historiskt sett varit dyr — vissa kommersiella V2G-system kostar över EUR 100 000 per kontakt. ChargeLine BiDi-wallboxen på 11 kW DC är det första seriösa försöket att få ner V2G-hårdvara till priser som fungerar för hushåll. Om den prissätts i närheten av en vanlig DC-wallbox förändrar det spelplanen.


Vad du bör hålla koll på på mässgolvet

Power2Drive 2026 kommer i ett läge där tre tektoniska skiften kolliderar: satsningen på 800V-arkitektur gör att 150 kW-laddare känns som mellansegmentet, kinesiska hårdvaruleverantörer har i det tysta blivit den största nationella gruppen bland EVSE-varumärken i vår databas, och dubbelriktad laddning har precis fått sin första massproducerade produkt med öppna standarder.

Företagen som spelar roll på den här mässan är inte bara de med de största montrarna. KEBA lanserar en ny DC-generation med AI-drivet stöldskydd. Schneider Electric visar upp ett nytt sortiment för smart laddning. HARDHITTER — ett av våra 85 kinesiska hårdvaruföretag, baserat i Qingdao — presenterar vad bolaget kallar globalt ledande laddningslösningar. Frågorna som alla måste kunna besvara: Kan din laddare hantera 800V-fordon effektivt? Kan din wallbox konkurrera prismässigt med Shenzhen? Och klarar din hårdvara dubbelriktad laddning?

Vår Chargipedia har profiler för de flesta utställarna. Vill du slå upp någon tillverkare, CPO eller EV-modell som nämns här, gå till chargalytics.com/chargipedia.

Korrigerat 6 October 2026: stapeln för Ioniq 5 i DC-diagrammet visar nu 240 kW (den visade 350 kW, laddarens kapacitet), och kinesiska leverantörer beskrivs som den största gruppen av EVSE-varumärken i vår databas snarare än på EVSE-marknaden.