Анализ и мнение

Пейзажът на OEM производителите на зарядна инфраструктура преди Power2Drive 2026

От Chargalytics · June 19, 2026

Следващата седмица Power2Drive отваря врати в Мюнхен заедно с Intersolar Europe. Изложбените площи ще бъдат изпълнени със заряден хардуер от всяко звено на веригата за доставки — DC бързи зарядни станции, AC wallbox устройства, двупосочни системи, кабели, конектори и софтуерни платформи. Разровихме се в базата данни Chargipedia с 329 хардуерни производители и 177 актуални EV модела, за да картографираме какво всъщност се случва зад щандовете и банерите.

Предпочитате да гледате? Ето 3-минутната версия.

329
Хардуерни OEM производители в Chargipedia
85
Китайски хардуерни компании
177
Проследявани актуални EV модели
26
800V модели

DC зареждане: вълната на 800V набира сила

Най-важният фактор за скоростта на DC зареждане не е зарядната станция — а автомобилът. А разделението между 400V и 800V батерийни архитектури пренарежда целия разговор за хардуера.

От 177 актуални EV модела в нашата база данни 136 работят с 400V архитектура. Само 26 използват 800V. Но тези 26 модела се зареждат със средна пикова мощност от 256 kW — с 67% по-бързо от средните 153 kW при 400V автопарка. Lucid отива още по-далеч, с над 900V: Air в нашата база данни и новият Gravity, показан по-долу. За останалите 14 модела няма данни за архитектурата. Разликата в скоростта на зареждане съвсем не е незабележима.

Списъкът с 800V модели вече обхваща целия пазар. В горния сегмент са Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 и A6 e-tron на платформата PPE (270 kW), както и BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — поръчките за него току-що бяха отворени тази седмица). Но истинската история е, че 800V вече далеч не е само премиум технология. Hyundai и Kia стигнаха първи дотам с платформата E-GMP — Ioniq 5 и 6, Kia EV6 и EV9 всички се зареждат с 240 kW и повече. Китайските претенденти Zeekr 001/007 (360 kW) и XPeng G9 (300 kW) натискат още по-силно. Това вече не е технология, запазена само за флагманите.

А преходът се ускорява. Volvo току-що обнови EX90 от 400V до 800V за моделната 2026 година. BYD прехвърли Atto 3 EVO към 800V със зареждане от 220 kW. Mercedes пуска CLA EQ с 800V и до 320 kW — но с една уловка: необходим е фабрично монтиран преобразувател, за да работи с 400V зарядни станции, а тогава пикът е едва 100 kW. Преходът от 400V към 800V вече не е премиум ход. Той се превръща в стандарт за новите платформи.

За OEM производителите на зарядни станции това означава, че диапазонът 150-250 kW вече се превръща в среден клас. В 15 европейски държави броим 18 000 ultra-HPC конектора с номинална мощност 400 kW или повече — и броят им расте бързо. Тази седмица, преди Power2Drive, китайският производител XCharge представи следващото поколение C7 с 480 kW, което EnBW — най-голямата германска обществена мрежа за бързо зареждане — вече внедрява. ChargePoint пусна самостоятелна станция от 600 kW. Tesla разгръща V4 Supercharger станции от 500 kW. А BYD — да, автомобилната компания — внедрява из Европа това, което се нарича най-бързата търговска EV зарядна станция в света.

MCS: мегаватово зареждане за камиони

Междувременно Megawatt Charging System (MCS) преминава границата от 1 MW за тежкотоварни превозни средства. DAF, MAN и Scania вече имат електрически камиони с DC зареждане от 325-375 kW при 400V архитектура, но MCS ще позволи 10-15-минутно дозареждане за електрически камиони на дълги разстояния. Стандартът е финализиран; следващото препятствие е търговското внедряване.

Инфраструктурата изпреварва автомобилите

При леките автомобили само шепа китайски модели, водени от автомобилите на BYD с мегаватово Flash Charging зареждане на собствени зарядни станции на BYD, приемат над 500 kW — въпреки това ChargePoint доставя станции от 600 kW, а HYC1000 на Alpitronic разпределя до 1 MW между няколко диспенсъра. Стратегията е съзнателна: хардуерът да бъде подготвен за бъдещето, а автомобилите да го настигнат. За CPO това означава да купуват капацитет, който няма да използват пълноценно години наред. При камионите картината е съвсем различна. ABB и Kempower доставят MCS хардуер от 1.2 MW, проектиран за електрически транспорт на дълги разстояния — Mercedes-Benz Trucks току-що завърши полеви тест от 2 400 km през пет държави с MCS-съвместими eActros 600. Тук инфраструктурата и превозните средства се развиват в синхрон.

Дебатът за бавното DC зареждане

В ниския край на DC сегмента се очертава интересна контратенденция. В цяла Европа почти 20 000 конектора попадат в диапазона 25-49 kW DC — недостатъчно бързи за пътуване на дълги разстояния, но значително по-бързи от 11 kW AC wallbox. За зареждане на дестинация в хотели, търговски центрове и работни места бавното DC уцелва точния баланс: по-бързо от AC, по-евтино от HPC хардуер и без нужда от мрежовите подобрения, които изискват зарядни станции от 150+ kW.

Диапазон на мощносттаКонектори (15 държави от ЕС)Приложение
AC (<25 kW)752 340Дом, работно място, нощно зареждане
Бавно DC (25-49 kW)19 897Дестинации, градски хъбове
Бързо DC (50-149 kW)93 424Магистрали, градско бързо зареждане
HPC (150-399 kW)115 143Коридори, хъбове с висок трафик
Ultra HPC (400+ kW)17 927Премиум магистрални локации, депа за автопаркове

AC wallbox устройства: 85 китайски доставчици и броят им расте

Ето едно число, което би трябвало да накара всеки европейски производител на wallbox устройства да се замисли: нашата Chargipedia проследява 85 китайски хардуерни компании с продукти на европейския пазар. Германия, историческото сърце на оборудването за зареждане, има 74. Китай не просто се конкурира — той е страната с най-много марки EVSE хардуер.

Имената разказват историята. Наред с утвърдени китайски играчи като Autel, EN+, BESEN и Sungrow (които преминаха от соларни инвертори към EV зареждане), има десетки производители от Шънджън, Нинбо и Джъдзян, за които повечето европейци никога не са чували: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING и още много. Мнозина продават единствено чрез Alibaba и Amazon. Някои произвеждат white-label продукти за европейски марки.

Ценовият натиск е реален. Произведените в Китай wallbox устройства се конкурират агресивно по цена с утвърдени марки като Easee и Wallbox. При вече 85 китайски бранда, продаващи в Европа, въпросът е дали европейските стандарти за сертификация (CE, TUV, MID metering) могат да смогнат на този наплив.

Сближаване между соларни системи и зарядна инфраструктура

Следете компаниите за соларни инвертори. Sungrow, Growatt, Huawei и Enphase навлизат в интегрирани домашни енергийни системи, които комбинират соларна енергия, батерии и EV зареждане. Growatt току-що обяви търговска зарядна станция от 100 kW. Enphase ще се представи на Intersolar Munich следващата седмица. Wallbox устройството се превръща в само един възел от системата за домашно енергийно управление — а това променя из основи конкурентната динамика.

Предстоящ регулаторен филтър

AFIR изисква ISO 15118-2 за всички нови обществени AC зарядни станции от януари 2026 г. и ISO 15118-20 за всички нови обществени и частни зарядни станции от януари 2027 г. Това е пречка за съответствие, която много по-малки китайски доставчици може да не преодолеят — и потенциален филтър за качество на европейския пазар.


Двупосочно зареждане: от пилотен проект към продукт

Години наред двупосочното зареждане (V2G, V2H, V2L) беше вечната технология на EV индустрията „следващата година“. CHAdeMO го поддържаше още от първия ден през 2010 г., но CCS не последва примера. Това най-сетне се променя — а само през последните две седмици имаше четири значими етапа.

  • ChargeLine BiDi wallbox (18 юни): The Mobility House, EcoG и китайският производител EV-Tech представиха серийно произвеждана 11 kW DC двупосочна wallbox зарядна станция, работеща при 800V. Тя поддържа ISO 15118-20 и OCPP 2.1 — отворените стандарти, които позволяват всеки съвместим EV да работи с всяка съвместима зарядна станция. Серийно производство, не прототип.
  • Hyundai Ioniq 9 V2G отдаване на енергия (18 юни): Hyundai завърши първото в Австралия съвместимо със стандартите V2G отдаване на енергия с Ioniq 9 и двупосочно DC зарядно StarCharge Halo 7.4 kW, следвайки ISO 15118-20.
  • Софтуерна актуализация GM V2G (9 юни): General Motors обяви firmware актуализация, която активира пълна V2G функционалност при съществуващите системи vehicle-to-home — без необходимост от промяна на хардуера. Десет американски комунални дружества водят разговори, започвайки с Тексас и Калифорния.
  • Продуктов пакет VW/Elli V2G (17 юни): Volkswagen и енергийната му марка Elli обявиха V2G услуга, която ще стартира в Германия през Q4 2026. Клиентите с EV от семейството ID., двупосочна wallbox зарядна станция и динамична тарифа могат да спестяват EUR 700-900 годишно, като връщат съхранената електроенергия към мрежата.

BMW Neue Klasse се предлага с двупосочен хардуер. На 15 юни — дни преди Power2Drive — BMW и SOLARWATT обявиха съвместимо V2H предложение, което интегрира автомобилите Neue Klasse с двупосочна wallbox зарядна станция и системата за домашно енергийно управление на SOLARWATT. Идеята: използвайте своето 800V BMW като домашна батерия, максимизирайте собственото потребление на соларна енергия и намалете сметката си за ток. Когато масов OEM вгражда V2G в базовата си платформа и стартира с конкретно посочен хардуерен партньор, двупосочността вече не е научен експеримент.

Пъзелът със стандартите

Двупосочното зареждане през CCS зависи от ISO 15118-20 — актуализираната версия на стандарта Plug & Charge, която добавя двупосочен пренос на енергия. Оригиналният CCS конектор не беше проектиран за това, но протоколът вече го поддържа. OCPP 2.1 управлява комуникацията с бекенда. Заедно те създават отворена екосистема, в която Hyundai може да подава енергия обратно през зарядно устройство StarCharge към бекенд за енергийно управление от трети доставчик.

CHAdeMO остава единственият стандарт за щепсели с години реален V2G опит — Nissan Leaf го поддържа от 2012 г. насам. Но пазарният дял на CHAdeMO в Европа се срина. CCS е там, където е обемът, а ISO 15118-20 е билетът му към двупосочността.

Кои автомобили всъщност могат да го правят?

V2L (vehicle-to-load — захранване на уреди от автомобила) е широко разпространено. Hyundai Ioniq 5 и 6, Kia EV6 и EV9, както и няколко китайски модела, го предлагат чрез адаптер. Това е полезно за къмпинг; не е енергийно съхранение в мащаб на мрежата.

V2H (vehicle-to-home) е по-напреднало. Базираните на Ultium EV на GM вече го поддържат в САЩ. Ford F-150 Lightning го прави от две години. В Европа жилищна кооперация в Худиксвал, Швеция, вече използва двупосочно зареждане за захранването на осем дома — като намалява разходите за електроенергия чрез зареждане на EV батериите извън пиковите часове и отдаване на енергия в пиковите периоди.

V2G (vehicle-to-grid — продажба на енергия обратно към комуналните дружества) остава свещеният граал. Бизнес логиката е ясна: обединете хиляди EV в една виртуална електроцентрала, поемайте възобновяема енергия, когато е евтина, и я продавайте обратно при пикови цени. The Mobility House залага цялата си компания на това — току-що продаде бизнеса си с автопаркове на Edenred, за да се фокусира изцяло върху V2G и търговията с енергия.

Ценовата бариера

Хардуерът за двупосочно зареждане исторически е скъп — някои търговски V2G системи надхвърлят EUR 100 000 на конектор. ChargeLine BiDi wallbox с 11 kW DC е първият сериозен опит V2G хардуерът да достигне ценови нива, приемливи за домакинствата. Ако цената му е дори близка до тази на стандартна DC wallbox, това променя правилата на играта.


Какво да следите на изложбената площ

Power2Drive 2026 идва в момент, в който се сблъскват три тектонични промени: преходът към 800V архитектури кара 150 kW зарядни да изглеждат като среден клас, китайските доставчици на хардуер тихомълком се превърнаха в най-голямата национална група сред EVSE марките в нашата база данни, а двупосочното зареждане току-що пусна първия си масово произвеждан продукт с отворени стандарти.

Компаниите, които имат значение на това изложение, не са само онези с най-големите щандове. KEBA пуска ново поколение DC зарядни с AI-базирана защита срещу кражба. Schneider Electric представя нова гама за интелигентно зареждане. HARDHITTER — една от нашите 85 китайски хардуерни компании, базирана в Qingdao — представя това, което нарича водещи в световен мащаб решения за зареждане. Въпросите, на които всички те трябва да отговорят: Може ли вашето зарядно ефективно да обслужва 800V автомобили? Може ли вашата wallbox да се конкурира по цена с Shenzhen? И може ли вашият хардуер да работи двупосочно?

Нашата Chargipedia профилира повечето изложители. Ако искате да проверите който и да е производител, CPO или EV модел, споменат тук, посетете chargalytics.com/chargipedia.

Коригирано на 6 October 2026: колоната за Ioniq 5 в DC графиката вече показва 240 kW (преди показваше 350 kW — номиналната мощност на зарядното), а китайските доставчици са описани като най-голямата група EVSE марки в нашата база данни, а не на EVSE пазара.