Analiza i stav

Panorama proizvođača punjača uoči sajma Power2Drive 2026

Autor: Chargalytics · June 19, 2026

Sledeće nedelje Power2Drive otvara vrata u Minhenu, uporedo sa sajmom Intersolar Europe. Izložbeni prostor biće prepun hardvera za punjenje iz svakog dela lanca snabdevanja — DC brzi punjači, AC wallbox uređaji, bidirekcionalne jedinice, kablovi, konektori i softverske platforme. Zaronili smo u našu Chargipedia bazu podataka, koja obuhvata 329 proizvođača hardvera i 177 aktuelnih EV modela, da bismo mapirali šta se zaista dešava ispod sajamskih banera.

Radije biste gledali? Evo 3-minutne verzije.

329
Hardverski OEM proizvođači u Chargipediji
85
Kineske hardverske kompanije
177
Praćeni aktuelni EV modeli
26
Modeli sa 800V

DC punjenje: talas od 800V jača

Najvažnija varijabla brzine DC punjenja nije punjač — već automobil. A podela između baterijskih arhitektura od 400V i 800V preoblikuje čitavu diskusiju o hardveru.

Od 177 aktuelnih EV modela u našoj bazi, 136 radi na 400V arhitekturi. Samo 26 koristi 800V. Ali tih 26 modela puni se prosečnom vršnom snagom od 256 kW — 67% brže od proseka flote na 400V, koji iznosi 153 kW. Lucid ide i dalje, na preko 900V: Air iz naše baze i novi Gravity prikazan ispod. Za preostalih 14 modela arhitektura nije evidentirana. Razlika u brzini punjenja nije nimalo suptilna.

Lista 800V modela sada obuhvata celo tržište. Pri vrhu su Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 i A6 e-tron na PPE platformi (270 kW), kao i BMW-ov iX3 Neue Klasse (400 kW — porudžbine su otvorene upravo ove nedelje). Ali prava priča je da je 800V odavno izašao iz premijum segmenta. Hyundai i Kia prvi su stigli tamo s E-GMP platformom — Ioniq 5 i 6, Kia EV6 i EV9 svi pune sa 240 kW i više. Kineski izazivači Zeekr 001/007 (360 kW) i XPeng G9 (300 kW) pritiskaju još jače. Ovo više nije tehnologija rezervisana samo za perjanice ponude.

A migracija se ubrzava. Volvo je upravo unapredio EX90 sa 400V na 800V za modelsku godinu 2026. BYD je Atto 3 EVO prebacio na 800V, uz punjenje od 220 kW. Mercedes lansira CLA EQ na 800V i do 320 kW — ali uz jednu kvaku: potreban mu je fabrički ugrađen konverter za rad s punjačima od 400V, a tada dostiže samo 100 kW. Prelazak sa 400V na 800V više nije premijum potez. Postaje podrazumevan izbor za nove platforme.

Za OEM proizvođače punjača to znači da opseg od 150-250 kW već postaje srednja klasa. U 15 evropskih zemalja brojimo 18 000 ultra-HPC konektora snage 400 kW ili više — a taj broj brzo raste. Ove nedelje, uoči Power2Drive-a, kineski proizvođač XCharge predstavio je svoju sledeću generaciju C7 od 480 kW, koju EnBW — najveća nemačka javna mreža za brzo punjenje — već uvodi. ChargePoint je lansirao samostalnu jedinicu od 600 kW. Tesla uvodi V4 Superchargere od 500 kW. A BYD — da, kompanija koja proizvodi automobile — širom Evrope postavlja ono što se naziva najbržim komercijalnim EV punjačem na svetu.

MCS: megavatno punjenje za kamione

U međuvremenu, Megawatt Charging System (MCS) pomera granicu preko 1 MW za teška vozila. DAF, MAN i Scania već imaju električne kamione ocenjene za 325-375 kW DC punjenje na 400V arhitekturi, ali MCS će omogućiti dopune za 10-15 minuta kod električnih kamiona za duge relacije. Standard je finalizovan; sledeća prepreka je komercijalno uvođenje.

Infrastruktura prestiže automobile

Kod putničkih automobila, samo nekolicina kineskih modela, predvođenih BYD-ovim automobilima s megavatnim Flash Charging sistemom na BYD-ovim punjačima, prihvata više od 500 kW — ipak, ChargePoint isporučuje jedinice od 600 kW, a Alpitronicov HYC1000 raspodeljuje do 1 MW na više dispenzera. Strategija je namerna: hardver pripremiti za budućnost, a automobilima dati vremena da ga sustignu. Za CPO-ove to znači kupovinu kapaciteta koji godinama neće moći u potpunosti da iskoriste. Kod kamiona je priča sasvim drugačija. ABB i Kempower isporučuju MCS hardver od 1.2 MW projektovan za električni transport na dugim relacijama — Mercedes-Benz Trucks je upravo završio terenski test od 2 400 km kroz pet zemalja sa MCS-kompatibilnim eActros 600 kamionima. Ovde infrastruktura i vozila rastu u korak.

Debata o sporom DC punjenju

Zanimljiv kontra-trend pojavljuje se na donjem kraju DC spektra. Širom Evrope, gotovo 20 000 konektora nalazi se u DC rasponu od 25-49 kW — nedovoljno brzo za putovanja na velike udaljenosti, ali značajno brže od AC wallboxa od 11 kW. Za odredišno punjenje u hotelima, tržnim centrima i na radnim mestima, spori DC pogađa idealnu tačku: brži je od AC-a, jeftiniji od HPC hardvera i ne zahteva nadogradnje mreže koje punjači od 150+ kW traže.

Raspon snageKonektori (15 zemalja EU)Namena
AC (<25 kW)752 340Dom, radno mesto, noćno punjenje
Spori DC (25-49 kW)19 897Odredišta, gradski čvorovi
DC Fast (50-149 kW)93 424Autoput, brzo gradsko punjenje
HPC (150-399 kW)115 143Koridori, čvorišta s velikim prometom
Ultra HPC (400+ kW)17 927Premijum autoputevi, depoi flota

AC wallbox uređaji: 85 kineskih dobavljača i broj raste

Evo brojke zbog koje bi svaki evropski proizvođač wallbox uređaja trebalo da zastane: naš Chargipedia prati 85 kineskih hardverskih kompanija s proizvodima na evropskom tržištu. Nemačka, istorijsko srce opreme za punjenje, ima 74. Kina ne samo da se takmiči — ona je pojedinačno najveća zemlja porekla EVSE hardverskih brendova.

Imena pričaju priču. Pored etabliranih kineskih igrača kao što su Autel, EN+, BESEN i Sungrow (koji je prešao sa solarnih invertera na EV punjenje), tu su desetine proizvođača iz Shenzhena, Ningboa i Zhejianga za koje većina Evropljana nikada nije čula: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING i drugi. Mnogi prodaju isključivo putem Alibaba i Amazon platformi. Neki proizvode pod privatnom robnom markom za evropske brendove.

Pritisak na cene je stvaran. Kineski proizvedeni wallbox uređaji agresivno cenovno konkurišu etabliranim brendovima kao što su Easee i Wallbox. Sa 85 kineskih brendova koji već prodaju u Evropi, pitanje je mogu li evropski standardi sertifikacije (CE, TUV, MID metering) pratiti taj nalet.

Konvergencija solara i punjača

Pratite kompanije koje proizvode solarne invertere. Sungrow, Growatt, Huawei i Enphase svi ulaze u integrisane kućne energetske sisteme koji objedinjuju solarnu energiju, baterije i EV punjenje. Growatt je upravo najavio komercijalni punjač od 100 kW. Enphase će sledeće nedelje izlagati na Intersolar Munich. Wallbox postaje samo jedan čvor u sistemu upravljanja energijom doma — a to u potpunosti menja konkurentsku dinamiku.

Regulatorni filter pred nama

AFIR nalaže ISO 15118-2 za sve nove javne AC punjače od januara 2026. i ISO 15118-20 za sve nove javne i privatne punjače od januara 2027. To je prepreka usklađenosti koju mnogi manji kineski dobavljači možda neće preskočiti — i potencijalni kvalitetni zaštitni zid za evropsko tržište.


Bidirekcionalno punjenje: od pilot-projekta do proizvoda

Godinama je bidirekcionalno punjenje (V2G, V2H, V2L) bilo večita tehnologija EV industrije koja stiže „sledeće godine“. CHAdeMO ga podržava od prvog dana, još od 2010, ali CCS nije pratio taj put. To se konačno menja — a samo protekle dve nedelje donele su četiri značajna pomaka.

  • ChargeLine BiDi wallbox (18. jun): The Mobility House, EcoG i kineski proizvođač EV-Tech predstavili su serijski proizveden 11 kW DC bidirekcionalni wallbox koji radi na 800V. Podržava ISO 15118-20 i OCPP 2.1 — otvorene standarde koji omogućavaju da svaki usklađeni EV radi sa svakim usklađenim punjačem. Serijska proizvodnja, ne prototip.
  • Hyundai Ioniq 9 V2G pražnjenje (18. jun): Hyundai je realizovao prvo australijsko V2G pražnjenje usklađeno sa standardima, koristeći Ioniq 9 i StarCharge Halo 7.4 kW bidirekcionalni DC punjač, u skladu sa ISO 15118-20.
  • GM V2G softversko ažuriranje (9. jun): General Motors je najavio firmware ažuriranje koje omogućava punu V2G funkcionalnost na postojećim sistemima vehicle-to-home — bez potrebe za promenom hardvera. U razgovorima je deset američkih komunalnih preduzeća, počevši od Teksasa i Kalifornije.
  • VW/Elli V2G paket proizvoda (17. jun): Volkswagen i njegov energetski brend Elli najavili su V2G uslugu koja u Nemačkoj stiže u Q4 2026. Kupci sa EV vozilima iz ID. porodice, bidirekcionalnim wallboxom i dinamičkom tarifom mogli bi da uštede EUR 700-900 godišnje vraćanjem uskladištene električne energije u mrežu.

BMW-ov Neue Klasse stiže s bidirekcionalnim hardverom. Dana 15. juna — nekoliko dana pre Power2Drive-a — BMW i SOLARWATT najavili su zajedničku V2H ponudu koja integriše Neue Klasse vozila s bidirekcionalnim wallboxom i SOLARWATT-ovim sistemom upravljanja energijom doma. Poruka je jasna: koristite svoj BMW od 800V kao kućnu bateriju, maksimalno iskoristite sopstvenu solarnu energiju i smanjite račun za energiju. Kada volumen OEM ugradi V2G u svoju osnovnu platformu i lansira ga uz imenovanog hardverskog partnera, bidirekcionalnost više nije naučni projekat.

Slagalica standarda

Bidirekcionalno punjenje preko CCS-a oslanja se na ISO 15118-20 — ažuriranu verziju Plug & Charge standarda koja dodaje bidirekcionalni prenos energije. Originalni CCS konektor nije bio projektovan za to, ali protokol ga sada podržava. OCPP 2.1 upravlja komunikacijom sa backendom. Zajedno stvaraju otvoreni ekosistem u kojem Hyundai može vraćati energiju preko StarCharge punjača ka backendu za upravljanje energijom trećeg pružaoca usluge.

CHAdeMO ostaje jedini standard priključka s višegodišnjim iskustvom V2G primene u realnom svetu — Nissan Leaf ga podržava od 2012. Ali tržišni udeo CHAdeMO-a u Evropi se urušio. CCS je tamo gde je obim, a ISO 15118-20 je njegova karta za bidirekcionalnost.

Koji automobili to zaista rade?

V2L (vehicle-to-load — napajanje uređaja iz automobila) je široko rasprostranjen. Hyundai Ioniq 5 i 6, Kia EV6 i EV9, kao i nekoliko kineskih modela, nude ga preko adaptera. Korisno je za kampovanje; nije skladištenje energije u razmeri mreže.

V2H (vehicle-to-home) je dalje odmakao. GM-ova EV vozila zasnovana na Ultium platformi sada ga podržavaju u SAD. Ford F-150 Lightning to radi već dve godine. U Evropi, stambena zadruga u Hudiksvallu u Švedskoj već koristi bidirekcionalno punjenje za napajanje osam domova — smanjujući troškove električne energije prebacivanjem punjenja EV baterija u periode niže tarife i pražnjenjem u vreme vršne potrošnje.

V2G (vehicle-to-grid — prodaja energije nazad komunalnim preduzećima) ostaje sveti gral. Poslovni slučaj je jasan: objediniti hiljade EV vozila u virtuelnu elektranu, apsorbovati obnovljivu energiju kada je jeftina i prodati je nazad po vršnim cenama. The Mobility House na to stavlja celu kompaniju — upravo je prodao svoje poslovanje s flotama kompaniji Edenred kako bi se fokusirao isključivo na V2G i trgovinu energijom.

Cenovna barijera

Hardver za dvosmerno punjenje je istorijski bio skup — pojedini komercijalni V2G sistemi premašuju EUR 100 000 po priključku. ChargeLine BiDi wallbox snage 11 kW DC predstavlja prvi ozbiljan pokušaj da se V2G hardver spusti na cenovni nivo za domaćinstva. Ako mu cena bude i približno kao kod standardnog DC wallboxa, to menja pravila igre.


Na šta treba obratiti pažnju na sajamskom prostoru

Power2Drive 2026 stiže u trenutku kada se sudaraju tri tektonska pomeranja: prelazak na 800V arhitekturu čini punjače od 150 kW srednjom klasom, kineski dobavljači hardvera su se neprimetno pretvorili u najveći nacionalni blok među EVSE brendovima u našoj bazi podataka, a dvosmerno punjenje je upravo dobilo svoj prvi serijski proizveden proizvod zasnovan na otvorenim standardima.

Kompanije koje su važne na ovom sajmu nisu samo one s najvećim štandovima. KEBA lansira novu DC generaciju sa AI zaštitom od krađe. Schneider Electric predstavlja novu liniju pametnog punjenja. HARDHITTER — jedna od naših 85 kineskih hardverskih kompanija, sa sedištem u Qingdau — predstavlja ono što naziva globalno vodećim rešenjima za punjenje. Pitanja na koja svi moraju da odgovore: Može li vaš punjač efikasno da radi s vozilima na 800V? Može li vaš wallbox cenovno da parira Shenzhenu? I može li vaš hardver da radi dvosmerno?

Naš Chargipedia obuhvata profile većine izlagača. Ako želite da pronađete bilo kog ovde pomenutog proizvođača, CPO-a ili EV model, posetite chargalytics.com/chargipedia.

Ispravljeno 6 October 2026: traka za Ioniq 5 na DC grafikonu sada prikazuje 240 kW (prikazivala je 350 kW, snagu punjača), a kineski dobavljači su opisani kao najveća grupa EVSE brendova u našoj bazi podataka, a ne na EVSE tržištu.