Syväanalyysit

Euroopan latausverkosto kesti heinäkuun. 145 kohdetta ei.

Chargalytics · August 5, 2026

Euroopan pikalatausverkostolla ei ole kapasiteettiongelmaa. Paitsi noin neljänä viikkona vuodessa.

6. heinäkuuta ja 2. elokuuta välisenä aikana lähes 21 000 DC-latauspisteen kuormitus Norjassa, Ruotsissa, Suomessa, Ranskassa ja Sveitsissä oli 53% kevättä korkeampi. Se on luku, jonka kaikki siteeraavat. Parempi tarina on siinä, mihin kuormitus kohdistui — latureihin, jotka ovat muut yksitoista kuukautta puolityhjillään.

Haluatko mieluummin katsoa? Tässä 4 minuutin versio.

+53%
Heinäkuun kuormitus vs. toukokuu
5-country panel
145
Yli 80%:ssa huipentuneet kohteet
20 in May
+66%
Mediaanikasvu, syrjäisin viidennes
vs +22% urban
20 955
Analysoidut DC-latauspisteet
fixed panel

Kuinka poikkeuksellinen heinäkuu oli?

Se on karkea mittari, mutta rehellinen: niiden käytettävissä olevien latauspisteminuuttien osuus, joina energiaa todella toimitettiin. Toukokuussa paneelin lukema oli 10.8%. 6. heinäkuuta ja 2. elokuuta välisenä aikana se nousi 16.5%:iin.

Paperilla yksikään näistä markkinoista ei ole lähelläkään kapasiteettirajaa. Neljän viikon ajan ne kaikki käyttäytyivät kuin olisivat.

Sveitsi on poikkeus, kuten pitääkin. Sveitsin lomat rytmittyvät kantoneittain, ja suuri osa heinäkuun liikenteestä kulkee maan läpi eikä lähde sieltä liikkeelle — maa on käytävä, ei lähtöpiste. Suomi näyttää maltilliselta vain siksi, että sen kesäkuu oli jo juhannuksen nostama. Toukokuuhun verrattuna kasvu oli 44%, aivan naapureiden tasoa.
Keskimääräinen kuormitusprosentti, toukokuu 2026 verrattuna jaksoon 6. heinäkuuta – 2. elokuuta 2026. Kiinteä paneeli: 20 955 DC-latauspistettä, tasapainotettu viikonpäivien mukaan. Lähde: Chargalytics.

Entä Saksa?

Pääpaneelissa on viisi maata, koska juuri niitä olemme seuranneet yhtäjaksoisesti 1. toukokuuta lähtien. Muu Eurooppa tuli datasyötteihimme kevään aikana, joten toukokuun vertailutaso mittaisi siellä ajamisen sijasta käyttöönottoamme.

Kun tarkasteluikkuna rajataan kesäkuun ja heinäkuun vertailuun, paneeli suunnilleen kaksinkertaistuu noin 40 000 latauspisteeseen — Saksa mukaan lukien.

Saksan heinäkuu oli todellinen, mutta maltillinen — suunnilleen puolet Ruotsin, Norjan tai Ranskan heilahduksesta, ja lähtötaso oli arjessa paljon korkeampi. Saksan koululomat kiertävät osavaltioissa kesäkuun lopulta syyskuun puoliväliin, levittäen huipun kokonaiselle neljännekselle sen sijaan, että se keskittyisi kolmeen viikkoon. Käy ilmi, että porrastettu kalenteri on infrastrategia.

MaaKesäkuu6.7. – 2.8.MuutosLatauspisteet
Ruotsi11.0%15.9%+45%4 584
Ranska12.7%18.2%+43%10 428
Norja11.3%15.8%+39%5 567
Saksa17.6%21.5%+22%11 755
Sveitsi7.5%8.8%+17%2 161
Suomi13.5%13.9%+3%3 009

Espanja, Italia ja Portugali saavat saman käsittelyn syyskuussa, kun niiden elokuu on ohi. Siellä asuu tämän tarinan toinen puolisko.

Yksi manner, kolme lomakalenteria

Pohjois-Eurooppa lomailee heinäkuussa. Etelä odottaa elokuuta. Viikkodata ei jätä asiasta epäselvyyttä.

Viikoittainen kuormitusprosentti, toukokuusta heinäkuuhun 2026. Pohjoismaiden käyrät piikkaavat ja kääntyvät alas; Ranskan käyrä on yhä huipussaan datan päättyessä; Sveitsi tuskin reagoi. Lähde: Chargalytics.
Pohjoismaiden käyrä on piikki. Norja ja Ruotsi nousivat jyrkästi heinäkuun kolmen ensimmäisen viikon ajan, saavuttivat huippunsa 20. heinäkuuta alkaneella viikolla ja olivat jo laskussa kuun viimeisellä viikolla. Juuri näin fellesferie ja industrisemester kalenterin mukaan vaikuttavatkin.Ranska teki jotain muuta. Se saavutti 17.6% 6. heinäkuuta alkaneella viikolla, arviolta 18.1% Bastiljin päivän viikolla ja jatkoi nousuaan: 18.6% 20. heinäkuuta alkaneella viikolla, 18.8% 27. heinäkuuta alkaneella viikolla. Tarkasteluikkunamme sulkeutuu 2. elokuuta, kun Ranskan käyrä on korkeimmillaan eikä kääntymisestä näy merkkiäkään. Ranskan kesä ei pääty heinäkuussa. Se päättyy la rentréeen.

Suomen huippu tuli aikaisimmin ja hiipui nopeimmin, mikä sopii kauteen, jonka painopiste on kesäkuun lopussa. Sveitsin käyrä oli viidestä tasaisin — loiva nousu 6.5%:sta noin 9.6%:n tasanteelle ilman yhtä hallitsevaa viikkoa.

Sama data kokonaisuudessaan, viikko viikolta:

Heinäkuu tasoittaa kartan

Intuitio sanoo, että lomaliikenne suosii moottoriteiden varsilla, kaupunkien ulkopuolella ja ruoan lähellä sijaitsevia asemia. Puolet siitä pitää paikkansa.

Otimme 2 968 asemaa, joilta oli puhdasta kevät- ja kesädataa, ja yhdistimme ne jokaisen asemansivun taustalla olevaan sijaintimalliin — POI-tiheyteen, kilpailijoiden läheisyyteen, tieliikenteeseen. Sitten asettelimme ne järjestykseen keskeltä ei-mitään keskelle kaupunkia ja kysyimme, kuinka kiireisiä ryhmät olivat keväällä ja heinäkuussa.

Vasemmalta oikealle: turkoosi on kevät, meripihka heinäkuu, ja jokaisen meripihkanvärisen pylvään yläpuolella oleva luku kertoo kyseisen ryhmän kasvun. Syrjäiset asemat lähtivät kauimpaa takamatkalta — keskimääräinen kuormitus oli 9.5%, kun keskusta-asemilla se oli 12.6% — ja päätyivät samalle tasolle. Jokainen ryhmä päätti heinäkuun välille 14.5%–16.0%.

Siinä havainto yhdessä virkkeessä: heinäkuu ei nosta kiireisiä paikkoja, vaan tyhjät paikat, kunnes kartta tasoittuu. Syrjäisin viidennes kasvoi mediaaniltaan 66%. Tiheimmin rakennettu viidennes kasvoi 22%. Samat maat, samat viikot, kolminkertainen kasvu.

Kilpailijatiheys kertoo saman asian toisesta suunnasta. Asemat, joilla oli enintään kaksi kilpailevaa DC-asemaa 5 km:n säteellä, kasvoivat mediaaniltaan 65%. Asemat, joilla niitä oli vähintään 24, kasvoivat 13%. Syrjäisyys oli ylivoimaisesti paras ennustaja hyvälle heinäkuulle.

Ruoka ei ollut. Etäisyydellä lähimpään ravintolaan tai kahvilaan on käytännössä nollakorrelaatio heinäkuun kasvuun, ja mediaani kaikissa viidessä ruokapaikkojen läheisyyttä kuvaavassa kvintiilissä pysyy kapealla 37%–43%:n välillä. Palvelut vaikuttavat viipymään ja uusinta-asiointiin. Ne eivät ratkaisseet kesän voittajia.

Yksi huomionarvoinen vivahde: tieliikenteen pistemäärä korreloi heinäkuun kasvun kanssa negatiivisesti, joskin heikosti. Vilkasliikenteiset sijainnit painottuvat kaupunkien pääväyliin, ja kaupunkien pääväylillä heinäkuu oli hiljainen. Lomakysyntä ei seuraa liikennemääriä. Se seuraa matkasuuntia.

Kyllä, jonoja oli

Ajoimme tämän neljän viikon profiilin toukokuulle ja uudelleen heinäkuulle 6 484 yhteensopivalla, monen latauspisteen DC-asemalla. Toukokuussa niistä 20 huipentui yli 80%:iin. Heinäkuussa niitä oli 145. Yli 60%:ssa huipentuneiden asemien määrä nousi 219:stä 904:ään.

Toukokuu 20266.7.–2.8.Muutos
Kohteet, joissa huippu ≥ 80%201457.3×
Kohteet, joissa huippu ≥ 60%2199044.1×
Kohteiden osuus ≥ 80%0.3%2.2%+1.9 prosenttiyks.

Kartalla paine saa muodon. Alla ovat kaikki pikalatausasemat niissä yhdestätoista maasta, joissa kesä- ja heinäkuuta voi verrata luotettavasti — niitä on 17 909 — väritettyinä sen mukaan, kuinka paljon kunkin kuormitus muuttui. Lämmin väri tarkoittaa vilkkaampaa, turkoosi hiljaisempaa, ja pisteen koko kertoo latauspaikkojen määrän. Siirrä ja zoomaa: jokainen piste on asema.

RuuhkakarttaKuormitusprosentin muutos kesäkuusta heinäkuuhun 2026 · 17 909 DC-asemaa · 11 maata
hiljaisempiennallaan+20%+45%+75%+115%+180%kolminkertainen tai enemmän
Lämpimät värit tarkoittavat, että asema vilkastui heinäkuussa; turkoosi, että se hiljeni. Pisteen koko kertoo latauspaikkojen määrän. Zoomaa ja siirrä karttaa — jokainen piste on asema. Lähde: Chargalytics.

77.4% asemista oli heinäkuussa vilkkaampia kuin kesäkuussa, eikä lämmin väri jakaudu tasaisesti. Se keskittyy Norjan vuoristo- ja vuonoreiteille — Gudbrandsdalenin käytävä ja Hardangerviddan ylitykset yli kaksinkertaistuivat — Ruotsin länsirannikolle Norjan rajalle asti, Ranskan Atlantin, Cévennesin ja Välimeren reiteille sekä Alppien soliin.

Turkoosi kertoo tarinan toisen puolen. Kartan kylmin alue on Oslon itäpuolinen kehä, jossa 380 latauspaikan kuormitus laski 11%. Seuraavina tulevat Tukholma, −6% ja −10% sen kahdella tiheimmällä alueella, sekä Helsinki, jossa 709 latauspaikan kuormitus putosi 9%. Jokainen niistä on pääkaupunki. Kaupungit eivät vilkastuneet heinäkuussa. Ne tyhjenivät.

IONITYn Dombåsin asema Norjan vuoriston halki kulkevalla E6-tiellä näyttää yhdellä kuvalla, miltä kyllästynyt kesä näyttää. Kuusi 350 kW:n latauspaikkaa ja viikkokäyrä, joka nousee 75–85%:iin jokaisena viikonpäivänä, ei vain viikonloppuisin.

IONITY Dombås, viikoittainen kuormitusprosentti neljältä viikolta 2.8.2026 asti. Huippu 84.9%, keskiarvo 41.2% ja yksitoista erillistä viikkotuntia yli 80%. Lähde: Chargalyticsin asemanäkymä.
Kyllästyneiden asemien lista painottuu vahvasti moottoriteiden palvelualueisiin. Fastnedin ja TotalEnergiesin operoimat ranskalaiset aires-palvelualueet vievät yhdeksän kahdeksastatoista kärkisijasta; Ruotsin kohteet keskittyvät E6:n Norjan rajalle johtavalle lomaliikennekäytävälle.
AsemaOperaattoriLatauspaikatToukokuun huippuHeinäkuun huippuTunteja ≥ 80%
Tanum (SE)Tesla1475.3%92.4%35
Aire de Dracé (FR)Fastned860.2%94.1%24
Uddevalla Herrestads Torp (SE)Tesla875.1%90.1%24
Relais de la Ferté (FR)TotalEnergies868.0%92.2%21
Aire d'Ambrussum Nord (FR)Fastned878.6%92.8%19
Aire de Villers-Bretonneux (FR)Fastned768.7%94.1%18
Roissy-en-France CDG (FR)Electra1176.8%88.3%18
Strömstad (SE)Tesla2082.1%88.0%17
IONITY Dombås (NO)IONITY667.7%84.9%11

Voittajat ja häviäjät

Suhteellinen kasvu Pohjoismaiden paneelissa jakaa markkinan selvästi kahtia.

Lomareittien verkostot karkasivat muilta. EDRI, IONITY, Tesla ja Kople lisäsivät kukin kevään kuormitustaan 68–81%. Kaupunkien, huoltoasemien ja vähittäiskaupan ympärille rakennetut verkostot tuskin liikahtivat: Uno-X Mobility kasvoi 11%, Vattenfall InCharge 22%, Mer Norway 31% ja OKQ8 32%.

Heinäkuun voi voittaa kahdella täysin erilaisella tavalla, eikä yllä oleva kaavio erota niitä toisistaan.

IONITY ja Tesla voittivat tarkoituksella. Molemmat rakensivat verkostonsa lomaliikennettä kantaville käytäville, ja molemmat lähtivät heinäkuuhun jo vilkkaina — kevään kuormitus oli vastaavasti 11.6% ja 13.0%. Niiden kesä on harkitun reittistrategian tuotto.

Koplen +68% on eri eläin. Sen verkosto sijaitsee Norjan harvaan asutuissa osissa, joissa arjen kysyntää syntyy hyvin vähän, ja sen kevään kuormitus 7.2% oli suurista pohjoismaisista verkostoista alhaisimpia. Kun kaupungit tyhjenevät ja liikenne saapuu sen luo, suhteellinen hyppy on valtava, koska lähtötaso on niin pieni. Kople ei niinkään sijaitse hyvin lomia varten kuin huonosti muita yhtätoista kuukautta varten — ja heinäkuu on ainoa kerta, kun se lakkaa olemasta ongelma.

Ero on kaupallisesti merkittävä. Korkea lähtötaso ja suuri kerroin tarkoittavat, että olet löytänyt kysyntää. Matala lähtötaso ja suuri kerroin tarkoittavat, että olet löytänyt kausivaihtelua.

Absoluuttisissa luvuissa kisa ei ole edes lähellä. Tesla lisäsi noin 157 000 lataustuntia Pohjoismaiden verkostoonsa neljässä viikossa, lähes kolminkertaisesti seuraavaan verkostoon verrattuna. Mittakaava yhdistettynä reittialtistukseen on heinäkuussa vahva yhdistelmä.

Operaattori (NO+SE)LatauspaikatKevään käyttöasteHeinäkuun käyttöasteSuhteellinen muutosLisätyt tunnit
Tesla2 43913.0%22.6%+74%157 184
Circle K2 00912.2%16.2%+33%53 841
IONITY59611.6%20.6%+77%35 771
Mer Norway1 4028.6%11.2%+31%24 869
OKQ876110.4%13.6%+32%16 744
Kople3217.2%12.1%+68%10 628
Uno-X Mobility41210.4%11.6%+11%3 279

Ranska toistaa saman kaavan eri nimillä. Atlante kasvoi 69%, SPIE CityNetworks 61%, bp pulse 59%, Tesla 50%, TotalEnergies Marketing France 43%. Taulukon häntäpäässä: Lidl France, kasvua 31%. Supermarketteihin kytkeytyvä verkosto kytkeytyy ihmisiin, jotka jäivät kotiin.

Operaattori (FR)LatauspaikatKevään käyttöasteHeinäkuun käyttöasteSuhteellinen muutos
Atlante France30211.1%18.8%+69%
SPIE CityNetworks2438.9%14.4%+61%
bp pulse4174.0%6.3%+59%
Tesla3 29315.0%22.5%+50%
Greenflux4359.6%14.0%+46%
ENGIE Vianeo15312.5%18.2%+46%
TotalEnergies Marketing France1 35514.7%21.0%+43%
Power Dot France1 0538.4%11.7%+39%
DRIVECO3727.1%9.8%+38%
Lidl France79010.2%13.4%+31%

Mitä tämä oikeasti tarkoittaa

  • Kesän huippu on sijaintiongelma, ei verkko-ongelma. Kansallinen keskimääräinen kuormitus ei päässyt lähellekään kapasiteettikattoa. Sen teki 145 yksittäistä kohdetta.
  • Portfolion keskiarvot kätkevät tuskan. CPO, joka raportoi heinäkuun käyttöasteeksi 16%, voi silti joutua käännyttämään kuljettajia pois kymmeneltä kohteelta samalla, kun kaksisataa kohdetta käy tyhjäkäynnillä.
  • Korkea kerroin on kysymys, ei vastaus. Se voi kertoa altistumisesta liikennekäytäville. Se voi myös tarkoittaa, että verkko on sijoitettu huonosti arjen käyttöä varten, mikä kaunistaa sen kesälukuja. Tarkista kevään luku ennen kuin juhlit.
  • Palvelustrategia ja liikennekäytävästrategia ovat eri liiketoimintoja. Ruokapalvelujen läheisyys ei vaikuttanut heinäkuun nousuun lainkaan. Etäisyys lähimpään kilpailijaan vaikutti lähes kaikkeen.
  • Kaikille kohteita arvioiville: heinäkuun ja toukokuun välinen kerroin on edullinen ja rehellinen mittari sille, kuinka kausiluonteista aseman kysyntä on. Kaksi asemaa, joilla on sama vuotuinen käyttöaste mutta eri kesäkertoimet, eivät ole sama omaisuuserä.

Data ja menetelmä

Lähde. Chargalyticsin yhdistetty havaintodata — NOBIL-syötteet Norjasta, Ruotsista ja Suomesta, OCPI-pohjaiset syötteet Ranskasta, Sveitsistä, Saksasta ja muilta kartoitettavilta markkinoilta. Kaikki luvut kattavat vähintään 50 kW:n tehoiset DC-liittimet (CCS/Combo ja CHAdeMO).

Ajanjakso. 1. toukokuuta – 2. elokuuta 2026. Viikkorytmien vertailuissa käytetään neljää kokonaista viikkoa kummallakin ajanjaksolla: 4.–31. toukokuuta ja 6. heinäkuuta – 2. elokuuta, paikallisajassa laskettuna.

Otokset. 20 955 latauspistettä viiden maan kuormituspaneelissa; 39 249 latauspistettä kesäkuun ja heinäkuun paneelissa, Saksa mukaan lukien; 2 968 asemaa sijaintianalyysissä; 6 484 monipistekohdetta kyllästymisvertailussa; 17 909 asemaa 11 maassa kartalla; 9 239 pohjoismaista latauspistettä ja 8 200 ranskalaista latauspistettä operaattoritaulukoissa. Operaattoritaulukoissa esitetään verkot, joilla on kiinteässä paneelissa vähintään 100 latauspistettä.

Lisätunnit = (heinäkuun päivittäiset lataustunnit latauspistettä kohti − kevään päivittäiset lataustunnit latauspistettä kohti) × 28 päivää × kaluston koko. Kyse on lisäajasta, jolloin energiaa toimitetaan, ei liikevaihtoluvusta.

Huomioitavaa. Prosentuaalinen kuormitus mittaa latausaikaa, ei toimitettua energiaa: 50 kW:n latauspiste ja 350 kW:n latauspiste lasketaan samalla tavalla. Muiden kuin Pohjoismaiden markkinoiden lähdesyötteissä 14.–17. heinäkuuta tapahtunut katkos on jätetty pois, ja Ranskan, Sveitsin ja Suomen osalta 13.–19. heinäkuuta on silloitettu raportoinnin sijaan; yksikään tässä esitetty huippuarvo ei osu kyseiselle viikolle. Ison-Britannian ja Espanjan syötteet kehittyivät vielä kevään aikana, joten näiden kahden karttaluvun suuntaa-antavuus on syytä huomioida. Data päättyy 2. elokuuta, ennen Etelä-Euroopan elokuun huippua.