Sljedeći tjedan Power2Drive otvara vrata u Münchenu, uz Intersolar Europe. Izložbeni prostor bit će prepun hardvera za punjenje iz svih dijelova opskrbnog lanca — DC brzi punjači, AC wallboxovi, bidirekcionalne jedinice, kabeli, konektori i softverske platforme. Zaronili smo u našu bazu Chargipedia, koja obuhvaća 329 proizvođača hardvera i 177 aktualnih EV modela, kako bismo mapirali što se doista događa ispod sajamskih bannera.
Radije gledate? Evo verzije od 3 minuta.
DC punjenje: val 800V se zahuktava
Najvažnija varijabla brzine DC punjenja nije punjač — nego automobil. A podjela između 400V i 800V baterijskih arhitektura preoblikuje cijelu raspravu o hardveru.
Od 177 aktualnih EV modela u našoj bazi, njih 136 koristi 400V arhitekturu. Samo 26 koristi 800V. No tih 26 modela puni se uz prosječnu vršnu snagu od 256 kW — 67% brže od prosjeka flote na 400V, koji iznosi 153 kW. Lucid ide i dalje, na više od 900V: Air u našoj bazi i novi Gravity prikazan u nastavku. Za preostalih 14 modela nemamo zabilježenu arhitekturu. Razlika u brzini punjenja nipošto nije suptilna.
Popis modela na 800V sada obuhvaća cijelo tržište. Na vrhu su Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 i A6 e-tron na PPE platformi (270 kW) te BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — upravo je ovaj tjedan otvoren za narudžbe). No prava je priča da je 800V otišao daleko izvan premium segmenta. Hyundai i Kia stigli su prvi s platformom E-GMP — Ioniq 5 i 6, Kia EV6 i EV9 svi pune snagom od 240 kW naviše. Kineski izazivači Zeekr 001/007 (360 kW) i XPeng G9 (300 kW) guraju još snažnije. Ovo više nije tehnologija rezervirana samo za perjanice ponude.
A prijelaz se ubrzava. Volvo je upravo nadogradio EX90 s 400V na 800V za modelsku godinu 2026. BYD je Atto 3 EVO prebacio na 800V uz punjenje od 220 kW. Mercedes lansira CLA EQ na 800V s do 320 kW — ali uz kvaku: za rad s 400V punjačima potreban mu je tvornički ugrađen pretvarač, a tada doseže tek 100 kW. Prijelaz s 400V na 800V više nije premium potez. Postaje standard za nove platforme.
Za OEM proizvođače punjača to znači da raspon od 150-250 kW već postaje srednja klasa. U 15 europskih zemalja bilježimo 18 000 ultra-HPC konektora snage 400 kW ili više — a taj broj brzo raste. Ovaj tjedan, uoči Power2Drivea, kineski proizvođač XCharge predstavio je novu generaciju C7 od 480 kW, koju EnBW — najveća njemačka javna mreža za brzo punjenje — već uvodi. ChargePoint je lansirao samostalnu jedinicu od 600 kW. Tesla postavlja V4 Superchargere od 500 kW. A BYD — da, proizvođač automobila — diljem Europe postavlja ono što se naziva najbržim komercijalnim EV punjačem na svijetu.
U međuvremenu, Megawatt Charging System (MCS) za teška vozila pomiče granicu preko 1 MW. DAF, MAN i Scania već imaju električne kamione projektirane za DC punjenje snagom 325-375 kW na 400V arhitekturi, no MCS će omogućiti dopunjavanje za 10-15 minuta za električne kamione na dugim relacijama. Standard je dovršen; sljedeća prepreka je komercijalno uvođenje.
Za osobne automobile tek nekolicina kineskih modela, predvođenih BYD-ovim Flash Charging automobilima na BYD-ovim vlastitim punjačima, prihvaća više od 500 kW — no ChargePoint isporučuje jedinice od 600 kW, a Alpitronicov HYC1000 raspodjeljuje do 1 MW na više dispensera. Strategija je namjerna: hardver pripremiti za budućnost, a automobilima dati vremena da je sustignu. Za CPO-ove to znači kupnju kapaciteta koji godinama neće moći u potpunosti iskoristiti. Kod kamiona je priča sasvim drukčija. ABB i Kempower isporučuju MCS hardver od 1.2 MW, dizajniran za električni prijevoz na dugim relacijama — Mercedes-Benz Trucks upravo je završio terensko testiranje na 2 400 km kroz pet zemalja s MCS-kompatibilnim modelima eActros 600. Ovdje infrastruktura i vozila rastu usklađenim tempom.
Rasprava o sporom DC punjenju
Na donjem kraju DC spektra pojavljuje se zanimljiv protutrend. Diljem Europe gotovo 20 000 konektora nalazi se u rasponu DC snage 25-49 kW — nedovoljno brzo za putovanja na velike udaljenosti, ali znatno brže od AC wallboxa od 11 kW. Za odredišno punjenje u hotelima, trgovačkim centrima i na radnim mjestima, spori DC pogađa idealnu točku: brži je od AC-a, jeftiniji od HPC hardvera i ne zahtijeva nadogradnje mreže koje traže punjači od 150+ kW.
| Raspon snage | Konektori (15 zemalja EU-a) | Primjena |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Dom, radno mjesto, noćno punjenje |
| Sporo DC (25-49 kW) | 19 897 | Odredišta, urbana čvorišta |
| Brzo DC (50-149 kW) | 93 424 | Autoceste, urbano brzo punjenje |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Koridori, čvorišta s velikim prometom |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Premium autoceste, flotna skladišta |
AC wallboxovi: 85 kineskih dobavljača — i broj raste
Evo brojke zbog koje bi svaki europski proizvođač wallboxova trebao zastati: naša Chargipedia prati 85 kineskih hardverskih kompanija s proizvodima na europskom tržištu. Njemačka, povijesno središte opreme za punjenje, ima ih 74. Kina ne samo da konkurira — ona je zemlja porijekla najvećeg broja robnih marki EVSE hardvera.
Imena pričaju priču. Uz etablirane kineske igrače poput Autela, EN+, BESEN-a i Sungrowa (koji je iz solarnih invertera prešao u punjenje EV-ova), tu su i deseci proizvođača iz Shenzhena, Ningboa i Zhejianga za koje većina Europljana nikada nije čula: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING i drugi. Mnogi prodaju isključivo putem Alibabe i Amazona. Neki proizvode pod bijelom etiketom za europske brendove.
Pritisak na cijene je stvaran. Kineski wallboxovi snažno konkuriraju cijenom etabliranim brendovima poput Easeea i Wallboxa. S 85 kineskih brendova koji već prodaju u Europi, pitanje je mogu li europski certifikacijski standardi (CE, TUV, MID mjerenje) držati korak s navalom.
Pratite kompanije za solarne invertere. Sungrow, Growatt, Huawei i Enphase svi ulaze u integrirane kućne energetske sustave koji objedinjuju solarnu energiju, baterije i punjenje EV-ova. Growatt je upravo najavio komercijalni punjač od 100 kW. Enphase će se sljedeći tjedan predstaviti na Intersolaru u Münchenu. Wallbox postaje tek jedan čvor u sustavu upravljanja energijom doma — a to u potpunosti mijenja dinamiku konkurencije.
AFIR propisuje ISO 15118-2 za sve nove javne AC punjače od siječnja 2026. te ISO 15118-20 za sve nove javne i privatne punjače od siječnja 2027. To je prepreka usklađenosti koju mnogi manji kineski dobavljači možda neće preskočiti — i potencijalni kvalitetni filtar za europsko tržište.
Bidirekcionalno punjenje: od pilot-projekta do proizvoda
Godinama je bidirekcionalno punjenje (V2G, V2H, V2L) bilo vječna tehnologija EV industrije koja dolazi „sljedeće godine”. CHAdeMO ga podržava od prvog dana, od 2010., ali CCS nije slijedio taj put. To se napokon mijenja — a samo posljednja dva tjedna donijela su četiri značajne prekretnice.
- ChargeLine BiDi wallbox (18. lipnja): The Mobility House, EcoG i kineski proizvođač EV-Tech predstavili su serijski proizveden 11 kW DC bidirekcionalni wallbox koji radi na 800V. Podržava ISO 15118-20 i OCPP 2.1 — otvorene standarde koji omogućuju da svaki usklađeni EV radi sa svakim usklađenim punjačem. Serijska proizvodnja, ne prototip.
- Hyundai Ioniq 9 V2G pražnjenje (18. lipnja): Hyundai je dovršio prvo australsko V2G pražnjenje usklađeno sa standardima, koristeći Ioniq 9 i StarCharge Halo 7.4 kW bidirekcionalni DC punjač, u skladu s ISO 15118-20.
- GM V2G softversko ažuriranje (9. lipnja): General Motors najavio je firmware ažuriranje koje omogućuje potpunu V2G funkcionalnost na postojećim vehicle-to-home sustavima — bez potrebe za promjenom hardvera. Deset američkih komunalnih poduzeća je u pregovorima, počevši s Teksasom i Kalifornijom.
- VW/Elli V2G paket proizvoda (17. lipnja): Volkswagen i njegov energetski brend Elli najavili su V2G uslugu koja u Njemačku stiže u Q4 2026. Kupci s EV-ovima iz obitelji ID., bidirekcionalnim wallboxom i dinamičkom tarifom mogli bi uštedjeti EUR 700-900 godišnje vraćanjem pohranjene električne energije u mrežu.
BMW-ova Neue Klasse dolazi s bidirekcionalnim hardverom. BMW i SOLARWATT 15. lipnja — nekoliko dana prije Power2Drivea — najavili su zajedničku V2H ponudu koja integrira vozila Neue Klasse s bidirekcionalnim wallboxom i SOLARWATT-ovim sustavom upravljanja energijom doma. Poruka je jasna: koristite svoj BMW na 800V kao kućnu bateriju, maksimalno povećajte vlastitu potrošnju solarne energije i smanjite račun za energiju. Kada volumenjski OEM ugradi V2G u svoju osnovnu platformu i lansira proizvod s imenovanim hardverskim partnerom, bidirekcionalnost više nije znanstveni projekt.
Slagalica standarda
Bidirekcionalno punjenje preko CCS-a ovisi o ISO 15118-20 — ažuriranoj verziji standarda Plug & Charge koja dodaje bidirekcionalni prijenos energije. Izvorni CCS konektor nije bio projektiran za to, ali protokol ga sada podržava. OCPP 2.1 upravlja komunikacijom prema pozadinskom sustavu. Zajedno stvaraju otvoren ekosustav u kojem Hyundai može vraćati energiju kroz StarCharge punjač prema backendu za upravljanje energijom nekog trećeg pružatelja.
CHAdeMO ostaje jedini standard utikača s godinama iskustva stvarnog V2G rada — Nissan Leaf ga podržava od 2012. No tržišni udio CHAdeMO-a u Europi se urušio. CCS je ondje gdje je volumen, a ISO 15118-20 njegova je karta za bidirekcionalnost.
Koji automobili to zapravo mogu?
V2L (vehicle-to-load — napajanje uređaja iz automobila) široko je rasprostranjen. Hyundai Ioniq 5 i 6, Kia EV6 i EV9 te nekoliko kineskih modela nude ga putem adaptera. To je korisno za kampiranje; nije pohrana energije na razini mreže.
V2H (vehicle-to-home) otišao je korak dalje. GM-ovi EV-ovi na Ultium platformi sada ga podržavaju u SAD-u. Ford F-150 Lightning to radi već dvije godine. U Europi stambena zadruga u Hudiksvallu u Švedskoj već koristi bidirekcionalno punjenje za napajanje osam domova — smanjujući troškove električne energije prebacivanjem punjenja EV baterija u razdoblja niže tarife i pražnjenja u vršnim terminima.
V2G (vehicle-to-grid — prodaja energije natrag komunalnim poduzećima) ostaje sveti gral. Poslovni slučaj je jasan: objediniti tisuće EV-ova u virtualnu elektranu, apsorbirati obnovljivu energiju kada je jeftina i prodati je natrag po vršnim cijenama. The Mobility House na to stavlja cijelu kompaniju — upravo je prodao svoje flotno poslovanje Edenredu kako bi se usredotočio isključivo na V2G i trgovanje energijom.
Hardver za dvosmjerno punjenje povijesno je bio skup — neki komercijalni V2G sustavi premašuju EUR 100 000 po priključku. ChargeLine BiDi wallbox snage 11 kW DC predstavlja prvi ozbiljan pokušaj da se V2G hardver spusti na cjenovnu razinu kućanstava. Ako mu cijena bude imalo blizu cijeni standardnog DC wallboxa, to mijenja pravila igre.
Na što obratiti pozornost na sajamskom prostoru
Power2Drive 2026 dolazi u trenutku sudara triju tektonskih pomaka: zamah 800V arhitekture čini punjače od 150 kW srednjom klasom, kineski dobavljači hardvera neprimjetno su postali najveći nacionalni blok među markama EVSE-a u našoj bazi podataka, a dvosmjerno punjenje upravo je dobilo svoj prvi serijski proizveden proizvod s otvorenim standardima.
Tvrtke koje su važne na ovom sajmu nisu samo one s najvećim štandovima. KEBA lansira novu DC generaciju s AI zaštitom od krađe. Schneider Electric predstavlja novu ponudu pametnog punjenja. HARDHITTER — jedna od naših 85 kineskih hardverskih tvrtki, sa sjedištem u Qingdaou — predstavlja ono što naziva globalno vodećim rješenjima za punjenje. Pitanja na koja svi moraju odgovoriti: Može li vaš punjač učinkovito raditi s vozilima na 800V? Može li vaš wallbox cijenom konkurirati Shenzhenu? I može li vaš hardver raditi dvosmjerno?
Naš Chargipedia sadrži profile većine izlagača. Ako želite provjeriti bilo kojeg proizvođača, CPO-a ili model električnog vozila spomenutog ovdje, posjetite chargalytics.com/chargipedia.Ispravljeno 6 October 2026: stupac za Ioniq 5 na DC grafikonu sada prikazuje 240 kW (prikazivao je 350 kW, snagu punjača), a kineski dobavljači opisani su kao najveća skupina marki EVSE-a u našoj bazi podataka, a ne na tržištu EVSE-a.