Järgmisel nädalal avab Münchenis koos Intersolar Europe'iga uksed Power2Drive. Messihallid täituvad laadimisriistvaraga tarneahela igast otsast — DC-kiirlaadijad, AC-wallboxid, kahesuunalised seadmed, kaablid, pistikud ja tarkvaraplatvormid. Sukeldusime Chargipedia andmebaasi, mis hõlmab 329 riistvaratootjat ja 177 praegust EV-mudelit, et kaardistada, mis bänneritega messibokside all tegelikult toimub.
Eelistad vaadata? Siin on 3-minutiline versioon.
DC-laadimine: 800V laine kogub jõudu
DC-laadimiskiiruse kõige olulisem muutuja ei ole laadija — vaid auto. Ning 400V ja 800V akuarhitektuuride vaheline lõhe kujundab ümber kogu riistvarateemalist arutelu.
Meie andmebaasi 177 praegusest EV-mudelist kasutab 136 400V arhitektuuri. Vaid 26 kasutab 800V-d. Kuid need 26 mudelit laevad keskmise tipuvõimsusega 256 kW — 67% kiiremini kui 400V sõidukipargi keskmine 153 kW. Lucid läheb veel kaugemale, üle 900V-ni: meie andmebaasis olev Air ja allpool näidatud uus Gravity. Ülejäänud 14 mudeli arhitektuur ei ole andmetes kirjas. Laadimiskiiruse erinevus ei ole sugugi marginaalne.
800V mudelite nimekiri katab nüüd kogu turu. Tipus on Porsche Taycan (320 kW), PPE-platvormil põhinevad Audi Q6 ja A6 e-tron (270 kW) ning BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — tellimustele avati alles sel nädalal). Ent tegelik lugu on selles, et 800V on jõudnud ammu premium-segmendist kaugemale. Hyundai ja Kia jõudsid sinna esimesena E-GMP platvormiga — Ioniq 5 ja 6 ning Kia EV6 ja EV9 laevad kõik 240 kW või suurema võimsusega. Hiina konkurendid Zeekr 001/007 (360 kW) ja XPeng G9 (300 kW) suruvad veelgi tugevamalt peale. See ei ole enam ainult lipulaevade tehnoloogia.
Ja üleminek kiireneb. Volvo tõstis just EX90 2026. mudeliaastaks 400V-lt 800V-le. BYD viis Atto 3 EVO 800V arhitektuurile koos 220 kW laadimisega. Mercedes toob CLA EQ turule 800V süsteemiga ja kuni 320 kW võimsusega — kuid siin on konks: 400V laadijatega töötamiseks vajab see tehases paigaldatud muundurit ning sellisel juhul küündib tippvõimsus vaid 100 kW-ni. Üleminek 400V-lt 800V-le pole enam premium-mäng. Sellest on saamas uute platvormide standard.
Laadijate OEM-ide jaoks tähendab see, et 150–250 kW vahemik on juba muutumas keskklassiks. 15 Euroopa riigis loendame 18 000 ultra-HPC pistikut, mille nimivõimsus on 400 kW või rohkem — ja see arv kasvab kiiresti. Sel nädalal, Power2Drive'i eel, esitles Hiina tootja XCharge oma järgmise põlvkonna 480 kW C7 laadijat, mida Saksamaa suurim avalik kiirlaadimisvõrk EnBW juba kasutusele võtab. ChargePoint on turule toonud eraldiseisva 600 kW seadme. Tesla paigaldab 500 kW V4 Superchargereid. Ja BYD — jah, autotootja — paigaldab üle Euroopa laadijaid, mida nimetatakse maailma kiireimateks kommertskasutuses EV-laadijateks.
Samal ajal surub Megawatt Charging System (MCS) raskeveokite jaoks üle 1 MW piiri. DAF-il, MAN-il ja Scanial on juba elektriveokid, mille 400V arhitektuuril põhineva DC-laadimise võimsus on 325–375 kW, kuid MCS võimaldab pikamaavedudel elektriveokeid 10–15 minutiga juurde laadida. Standard on lõplikult valmis; järgmine takistus on kommertskasutuse laialdane käivitamine.
Sõiduautode seas suudab üle 500 kW vastu võtta vaid käputäis Hiina mudeleid, eesotsas BYD megavatise Flash Charginguga autodega BYD enda laadijates — ometi tarnib ChargePoint 600 kW seadmeid ja Alpitronicu HYC1000 jagab kuni 1 MW võimsust mitme laadimispunkti vahel. Strateegia on teadlik: riistvara tuleb tulevikukindlaks teha ja lasta autodel järele jõuda. CPO-de jaoks tähendab see võimsuse ostmist, mida nad ei kasuta täielikult veel aastaid. Veokite maailmas on pilt hoopis teine. ABB ja Kempower tarnivad 1.2 MW MCS-riistvara, mis on loodud elektriliste pikamaavedude jaoks — Mercedes-Benz Trucks lõpetas just 2 400 km välikatse läbi viie riigi MCS-ühilduvate eActros 600 veokitega. Siin kasvavad taristu ja sõidukid ühes taktis.
Aeglase DC-laadimise debatt
DC-laadimise alumises otsas kerkib esile huvitav vastutrend. Üle Euroopa paikneb peaaegu 20 000 pistikut 25–49 kW DC-vahemikus — maanteereiside jaoks mitte piisavalt kiire, kuid märgatavalt kiirem kui 11 kW AC-wallbox. Sihtkoha laadimiseks hotellides, kaubanduskeskustes ja töökohtadel tabab aeglane DC magusat punkti: kiirem kui AC, odavam kui HPC-riistvara ning ei vaja võrgutugevdusi, mida nõuavad 150+ kW laadijad.
| Võimsusvahemik | Pistikud (15 ELi riigis) | Kasutusjuht |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Kodu, töökoht, öölaadimine |
| Aeglane DC (25-49 kW) | 19 897 | Sihtkoht, linnasõlmed |
| DC-kiirlaadimine (50-149 kW) | 93 424 | Maantee, linnakiirlaadimine |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Koridorid, suure liiklusega sõlmed |
| Ultra-HPC (400+ kW) | 17 927 | Premium-maanteed, autoparkide depood |
AC-wallboxid: 85 Hiina tarnijat ja arv kasvab
Siin on number, mis peaks panema iga Euroopa wallboxi tootja hetkeks peatuma: meie Chargipedia jälgib 85 Hiina riistvaraettevõtet, mille tooted on Euroopa turul. Saksamaal, laadimisseadmete ajaloolisel kodumaal, on neid 74. Hiina ei ole lihtsalt konkurentsis — see on EVSE-riistvarabrändide suurim päritoluriik.
Nimed räägivad enda eest. Väljakujunenud Hiina tegijate nagu Autel, EN+, BESEN ja Sungrow kõrval — viimane liikus päikeseinverteritelt EV-laadimisse — on kümneid Shenzhenis, Ningbos ja Zhejiangis asuvaid tootjaid, kellest enamik eurooplasi pole kunagi kuulnudki: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING ja teised. Paljud müüvad ainult Alibaba ja Amazoni kaudu. Mõned toodavad Euroopa brändidele white-label lahendusi.
Hinnasurve on reaalne. Hiinas toodetud wallboxid konkureerivad hinnaga agressiivselt selliste väljakujunenud brändidega nagu Easee ja Wallbox. Kuna Euroopas müüb juba 85 Hiina brändi, on küsimus, kas Euroopa sertifitseerimisstandardid (CE, TUV, MID-metering) suudavad selle tulvaga sammu pidada.
Hoidke silm peal päikeseinverterite ettevõtetel. Sungrow, Growatt, Huawei ja Enphase liiguvad kõik integreeritud koduse energiasüsteemi suunas, mis ühendab päikeseenergia, akud ja EV-laadimise. Growatt teatas just 100 kW kommertslaadijast. Enphase esitleb end järgmisel nädalal Intersolar Munichis. Wallboxist on saamas vaid üks sõlm kodu energiahallussüsteemis — ja see muudab konkurentsidünaamikat täielikult.
AFIR nõuab alates 2026. aasta jaanuarist kõikidelt uutelt avalikelt AC-laadijatelt standardit ISO 15118-2 ning alates 2027. aasta jaanuarist kõikidelt uutelt avalikelt ja eralaadijatelt ISO 15118-20. See on vastavusnõue, mida paljud väiksemad Hiina tarnijad ei pruugi täita — ning võimalik kvaliteedifilter Euroopa turule.
Kahesuunaline laadimine: pilootprojektist tooteks
Aastaid on kahesuunaline laadimine (V2G, V2H, V2L) olnud EV-tööstuse igavene „järgmisel aastal” tehnoloogia. CHAdeMO toetas seda juba algusest, 2010. aastal, kuid CCS ei järgnenud. See on lõpuks muutumas — ning ainuüksi viimased kaks nädalat tõid neli olulist verstaposti.
- ChargeLine BiDi wallbox (18. juuni): The Mobility House, EcoG ja Hiina tootja EV-Tech esitlesid masstoodanguna toodetud 11 kW DC-kahesuunalist wallboxi, mis töötab 800V juures. See toetab ISO 15118-20 ja OCPP 2.1 standardeid — avatud standardeid, mis võimaldavad igal nõuetele vastaval EV-l töötada iga nõuetele vastava laadijaga. Seeriatootmine, mitte prototüüp.
- Hyundai Ioniq 9 V2G tühjendus (18. juuni): Hyundai viis Austraalias läbi esimese standarditele vastava V2G tühjenduse, kasutades Ioniq 9 ja StarCharge Halo 7.4 kW kahesuunalist DC-laadijat ning järgides standardit ISO 15118-20.
- GM-i V2G tarkvarauuendus (9. juuni): General Motors teatas püsivarauuendusest, mis võimaldab olemasolevates vehicle-to-home süsteemides täielikku V2G-võimekust — riistvara muutmata. Läbirääkimised käivad kümne USA kommunaalettevõttega, alustades Texasest ja Californiast.
- VW/Elli V2G tootepakett (17. juuni): Volkswagen ja tema energiabränd Elli teatasid V2G-teenusest, mis käivitatakse Saksamaal 2026. aasta Q4-s. ID. perekonna EV-de, kahesuunalise wallboxi ja dünaamilise tariifiga kliendid võiksid salvestatud elektri võrku tagasi andmisega säästa aastas EUR 700-900.
BMW Neue Klasse tuleb kahesuunalise riistvaraga. 15. juunil — vaid mõned päevad enne Power2Drive'i — teatasid BMW ja SOLARWATT ühisest V2H-pakkumisest, mis ühendab Neue Klasse sõidukid kahesuunalise wallboxi ja SOLARWATTi kodu energiahallussüsteemiga. Lubadus: kasuta oma 800V BMW-d koduakuna, maksimeeri päikeseenergia omatarbimist ja kärbi energiaarvet. Kui suure mahuga OEM ehitab V2G oma baasplatvormi sisse ning tuleb turule koos nimega riistvarapartneriga, ei ole kahesuunaline laadimine enam teadusprojekt.
Standardite pusle
CCS-i kaudu toimiv kahesuunaline laadimine sõltub standardist ISO 15118-20 — Plug & Charge'i standardi uuendatud versioonist, mis lisab kahesuunalise energiaülekande. Algne CCS-pistik polnud selleks loodud, kuid protokoll toetab seda nüüd. Taustasüsteemi suhtlust haldab OCPP 2.1. Koos loovad need avatud ökosüsteemi, kus Hyundai saab anda energiat tagasi StarCharge'i laadija kaudu kolmanda teenusepakkuja energiahalluse taustasüsteemi.
CHAdeMO on jätkuvalt ainus pistikustandard, millel on aastatepikkune tegeliku kasutuse V2G-kogemus — Nissan Leaf toetab seda alates 2012. aastast. Kuid CHAdeMO turuosa Euroopas on kokku kukkunud. CCS-is on mahud ning ISO 15118-20 on selle pilet kahesuunalisuse juurde.
Millised autod seda tegelikult teevad?
V2L (vehicle-to-load — seadmete toitega varustamine autost) on laialt levinud. Hyundai Ioniq 5 ja 6, Kia EV6 ja EV9 ning mitmed Hiina mudelid pakuvad seda adapteri kaudu. See on kasulik telkimisel; võrgumahus energiasalvestus see ei ole.
V2H (vehicle-to-home) on kaugemale jõudnud. GM-i Ultiumil põhinevad EV-d toetavad seda nüüd USAs. Ford F-150 Lightning teeb seda juba kaks aastat. Euroopas kasutab Rootsis Hudiksvallis asuv elamuühistu juba kahesuunalist laadimist kaheksa kodu varustamiseks — elektrikulude vähendamiseks laaditakse EV-akusid tipuvälisel ajal ja tühjendatakse tiputundidel.
V2G (vehicle-to-grid — energia müümine tagasi kommunaalettevõtetele) on endiselt püha graal. Äriloogika on selge: koonda tuhanded EV-d virtuaalseks elektrijaamaks, neela taastuvenergia alla siis, kui see on odav, ja müü see tipuhindade ajal tagasi. The Mobility House panustab sellele kogu ettevõttega — see müüs just oma autopargiäri Edenredile, et keskenduda ainult V2G-le ja energiakaubandusele.
Kahesuunaliste laadijate riistvara on ajalooliselt olnud kallis — mõned kommertskasutuseks mõeldud V2G-süsteemid maksavad üle EUR 100 000 pistiku kohta. ChargeLine'i 11 kW DC BiDi seinakast on esimene tõsiseltvõetav katse tuua V2G-riistvara kodukasutajale jõukohasesse hinnaklassi. Kui selle hind jääb kasvõi ligilähedale tavapärase DC-seinakasti omale, muutub mäng täielikult.
Mida messihallis jälgida
Power2Drive 2026 toimub hetkel, mil põrkuvad kolm tektoonilist nihet: 800V arhitektuuride pealetung muudab 150 kW laadijad keskklassi lahendusteks, Hiina riistvaratarnijatest on vaikselt saanud meie andmebaasis EVSE-brändide suurim riiklik rühm ning kahesuunaline laadimine on just toonud turule oma esimese masstoodetud avatud standarditel põhineva toote.
Selle messi kõige olulisemad ettevõtted ei ole ainult need, kellel on suurimad boksid. KEBA toob turule uue DC-põlvkonna AI-põhise vargusvastase lahendusega. Schneider Electric esitleb uut nutika laadimise tootevalikut. HARDHITTER — üks meie 85 Hiina riistvaraettevõttest, mille asukoht on Qingdao — tutvustab lahendusi, mida ta nimetab maailmas juhtivateks laadimislahendusteks. Küsimused, millele nad kõik peavad vastama: kas teie laadija suudab 800V sõidukeid tõhusalt laadida? Kas teie seinakast suudab hinnas konkureerida Shenzheniga? Ja kas teie riistvara võimaldab kahesuunalist laadimist?
Meie Chargipedia sisaldab enamiku eksponentide profiile. Kui soovite siit mainitud tootjat, CPO-d või EV-mudelit lähemalt uurida, minge aadressile chargalytics.com/chargipedia.Parandatud 6 October 2026: DC-graafiku Ioniq 5 tulp näitab nüüd 240 kW (varem näitas see 350 kW ehk laadija nimivõimsust) ning Hiina tarnijaid kirjeldatakse meie andmebaasis EVSE-brändide suurima rühmana, mitte EVSE-turu suurima rühmana.