Gelecek hafta Power2Drive, Intersolar Europe ile birlikte Münih'te kapılarını açıyor. Fuar alanı, tedarik zincirinin her köşesinden şarj donanımıyla dolacak — DC hızlı şarj cihazları, AC wallbox'lar, çift yönlü üniteler, kablolar, konnektörler ve yazılım platformları. Stant afişlerinin ardında gerçekte neler olduğunu görmek için 329 donanım üreticisi ve 177 güncel EV modelini içeren Chargipedia veritabanımızı inceledik.
İzlemeyi mi tercih edersiniz? İşte 3 dakikalık sürüm.
DC şarj: 800V dalgası yükseliyor
DC şarj hızındaki en önemli değişken şarj cihazı değil — otomobilin kendisi. 400V ve 800V batarya mimarileri arasındaki ayrım da donanım etrafındaki tüm tartışmayı yeniden şekillendiriyor.
Veritabanımızdaki 177 güncel EV modelinin 136'sı 400V mimariyle çalışıyor. Yalnızca 26'sı 800V kullanıyor. Ancak bu 26 model, 400V filosunun 153 kW'lık ortalamasından %67 daha hızlı, ortalama 256 kW tepe güçte şarj oluyor. Lucid, 900V'un da üzerine çıkıyor: veritabanımızdaki Air ve aşağıda gösterilen yeni Gravity. Diğer 14 model için mimari kaydı bulunmuyor. Şarj hızı farkı hiç de küçük değil.
800V listesi artık pazarın tamamına yayılıyor. En üst segmentte Porsche Taycan (320 kW), PPE platformundaki Audi Q6 ve A6 e-tron (270 kW) ve BMW'nin iX3 Neue Klasse'i (400 kW — siparişe daha bu hafta açıldı) var. Ancak asıl hikâye, 800V'un premium segmentin çok ötesine geçmiş olması. Hyundai ve Kia, E-GMP platformuyla bu noktaya ilk ulaşanlardı — Ioniq 5 ve 6, Kia EV6 ve EV9'un tümü 240 kW ve üzeri güçte şarj oluyor. Çinli rakipler Zeekr 001/007 (360 kW) ve XPeng G9 (300 kW) çıtayı daha da yukarı taşıyor. Bu artık yalnızca amiral gemilerine özgü bir teknoloji değil.
Geçiş de hızlanıyor. Volvo, EX90'ı 2026 model yılı için 400V'tan 800V'a yükseltti. BYD, Atto 3 EVO'yu 220 kW şarjla 800V'a taşıdı. Mercedes, CLA EQ'yu 800V ve 320 kW'a kadar şarj gücüyle piyasaya sürüyor — ancak bir koşulla: 400V şarj cihazlarıyla çalışmak için fabrikada takılmış bir dönüştürücüye ihtiyaç duyuyor ve bu durumda yalnızca 100 kW tepe güce ulaşıyor. 400V'tan 800V'a geçiş artık premium bir hamle değil. Yeni platformlar için varsayılan hâle geliyor.
Şarj cihazı OEM'leri açısından bu, 150-250 kW bandının şimdiden orta segment hâline geldiği anlamına geliyor. 15 Avrupa ülkesinde, 400 kW veya üzeri güce sahip 18 000 ultra-HPC konnektörü sayıyoruz — ve bu sayı hızla artıyor. Bu hafta, Power2Drive öncesinde Çinli üretici XCharge yeni nesil C7'yi 480 kW ile tanıttı; Almanya'nın en büyük halka açık hızlı şarj ağı EnBW ise cihazı şimdiden devreye alıyor. ChargePoint 600 kW bağımsız bir ünite piyasaya sürdü. Tesla 500 kW V4 Supercharger'ları yaygınlaştırıyor. Ve BYD — evet, otomobil şirketi — Avrupa genelinde dünyanın en hızlı ticari EV şarj cihazı olarak adlandırılan sistemi kuruyor.
Bu arada Megawatt Charging System (MCS), ağır hizmet araçları için 1 MW'ın ötesine geçiyor. DAF, MAN ve Scania'nın 400V mimaride 325-375 kW DC şarj kapasitesine sahip elektrikli kamyonları zaten var; ancak MCS, uzun mesafe elektrikli taşımacılıkta 10-15 dakikalık şarj takviyelerini mümkün kılacak. Standart tamamlandı; sıradaki engel ticari yaygınlaşma.
Binek otomobillerde, BYD'nin kendi şarj cihazlarındaki megawatt Flash Charging otomobillerinin başını çektiği yalnızca bir avuç Çinli model 500 kW'ın üzerini kabul ediyor — buna rağmen ChargePoint 600 kW üniteler sevk ediyor ve Alpitronic'in HYC1000'i birden fazla dispenser arasında 1 MW'a kadar güç dağıtıyor. Strateji bilinçli: donanımı geleceğe hazırlamak ve otomobillerin yetişmesini beklemek. CPO'lar için bu, yıllarca tam olarak kullanamayacağınız kapasiteyi satın almak anlamına geliyor. Kamyon tarafı ise bambaşka bir hikâye. ABB ve Kempower, elektrikli uzun mesafe taşımacılığı için tasarlanmış 1.2 MW MCS donanımı sevk ediyor — Mercedes-Benz Trucks, MCS uyumlu eActros 600'lerle beş ülke boyunca 2 400 km'lik bir saha testini kısa süre önce tamamladı. Burada altyapı ve araçlar eşzamanlı olarak ölçekleniyor.
Yavaş DC tartışması
DC'nin alt ucunda ilginç bir karşı eğilim ortaya çıkıyor. Avrupa genelinde yaklaşık 20 000 konnektör, 25-49 kW DC aralığında yer alıyor — yolculuklar için yeterince hızlı değil, ancak 11 kW AC wallbox'tan kayda değer ölçüde daha hızlı. Oteller, alışveriş merkezleri ve iş yerlerindeki destinasyon şarjı için yavaş DC ideal dengeyi sunuyor: AC'den hızlı, HPC donanımından ucuz ve 150+ kW şarj cihazlarının gerektirdiği şebeke yükseltmelerine ihtiyaç duymuyor.
| Güç bandı | Konnektörler (15 AB ülkesi) | Kullanım alanı |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Ev, iş yeri, gece boyunca |
| Yavaş DC (25-49 kW) | 19 897 | Destinasyon, kentsel merkezler |
| Hızlı DC (50-149 kW) | 93 424 | Otoyol, kentsel hızlı şarj |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Koridorlar, yoğun trafikli merkezler |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Premium otoyollar, filo depoları |
AC wallbox'lar: 85 Çinli tedarikçi ve sayı artıyor
Her Avrupalı wallbox üreticisini düşündürmesi gereken bir rakam: Chargipedia'mız, Avrupa pazarında ürünleri bulunan 85 Çinli donanım şirketini takip ediyor. Şarj ekipmanının tarihî merkezi Almanya'da bu sayı 74. Çin sadece rekabet etmiyor — EVSE donanım markaları için tek başına en büyük menşe ülke konumunda.
İsimler hikâyeyi anlatıyor. Autel, EN+, BESEN ve Sungrow (solar invertörlerden EV şarjına geçen bir şirket) gibi yerleşik Çinli oyuncuların yanı sıra, çoğu Avrupalının hiç duymadığı düzinelerce Shenzhen, Ningbo ve Zhejiang merkezli üretici var: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING ve daha fazlası. Birçoğu yalnızca Alibaba ve Amazon üzerinden satış yapıyor. Bazıları Avrupalı markalar için white-label üretim gerçekleştiriyor.
Fiyat baskısı gerçek. Çin'de üretilen wallbox'lar, Easee ve Wallbox gibi yerleşik markalarla fiyatta sert rekabet ediyor. Avrupa'ya hâlihazırda satış yapan 85 Çinli marka varken soru şu: Avrupa sertifikasyon standartları (CE, TUV, MID ölçümleme) bu akına ayak uydurabilecek mi?
Solar invertör şirketlerini yakından izleyin. Sungrow, Growatt, Huawei ve Enphase; solar, bataryalar ve EV şarjını bir araya getiren entegre ev enerji sistemlerine giriyor. Growatt kısa süre önce 100 kW ticari şarj cihazını duyurdu. Enphase gelecek hafta Intersolar Munich'te ürünlerini sergiliyor. Wallbox, ev enerji yönetim sistemindeki düğümlerden yalnızca biri hâline geliyor — ve bu, rekabet dinamiklerini baştan aşağı değiştiriyor.
AFIR, Ocak 2026'dan itibaren tüm yeni halka açık AC şarj cihazları için ISO 15118-2'yi, Ocak 2027'den itibaren ise tüm yeni halka açık ve özel şarj cihazları için ISO 15118-20'yi zorunlu kılıyor. Bu, birçok küçük Çinli tedarikçinin aşamayabileceği bir uyumluluk engeli — ve Avrupa pazarı için potansiyel bir kalite güvenlik duvarı.
Çift yönlü şarj: pilottan ürüne
Yıllardır çift yönlü şarj (V2G, V2H, V2L), EV sektörünün sürekli "gelecek yıl" teknolojisi oldu. CHAdeMO bunu 2010'daki ilk günden itibaren destekliyordu, ancak CCS aynı yolu izlemedi. Bu nihayet değişiyor — yalnızca son iki hafta dört önemli dönüm noktası getirdi.
- ChargeLine BiDi wallbox (18 Haziran): The Mobility House, EcoG ve Çinli üretici EV-Tech, 800V'ta çalışan seri üretim 11 kW DC çift yönlü bir wallbox tanıttı. Uyumlu herhangi bir EV'nin uyumlu herhangi bir şarj cihazıyla çalışmasını sağlayan açık standartlar ISO 15118-20 ve OCPP 2.1'i destekliyor. Prototip değil, seri üretim.
- Hyundai Ioniq 9 V2G deşarjı (18 Haziran): Hyundai, Ioniq 9 ve ISO 15118-20'yi takip eden StarCharge Halo 7.4 kW çift yönlü DC şarj cihazıyla Avustralya'nın standartlarla uyumlu ilk V2G deşarjını tamamladı.
- GM V2G yazılım güncellemesi (9 Haziran): General Motors, mevcut araçtan eve sistemlerinde tam V2G kabiliyetini etkinleştiren bir firmware güncellemesi duyurdu — donanım değişikliği gerekmiyor. Texas ve California'dan başlayarak 10 ABD kamu hizmeti şirketiyle görüşmeler sürüyor.
- VW/Elli V2G ürün paketi (17 Haziran): Volkswagen ve enerji markası Elli, Almanya'da Q4 2026'da başlayacak bir V2G hizmeti duyurdu. ID. ailesi EV'lere, çift yönlü bir wallbox'a ve dinamik tarifeye sahip müşteriler, depolanan elektriği şebekeye geri vererek yılda EUR 700-900 tasarruf edebilir.
BMW'nin Neue Klasse'i çift yönlü donanımla geliyor. Power2Drive'dan günler önce, 15 Haziran'da BMW ve SOLARWATT; Neue Klasse araçlarını çift yönlü bir wallbox ve SOLARWATT'ın ev enerji yönetim sistemiyle entegre eden ortak bir V2H teklifi duyurdu. Vaat açık: 800V BMW'nizi bir ev bataryası olarak kullanın, solar öz tüketimi en üst düzeye çıkarın ve enerji faturanızı düşürün. Hacimli üretim yapan bir OEM, V2G'yi temel platformuna yerleştirip belirli bir donanım ortağıyla piyasaya çıkıyorsa, çift yönlü şarj artık bir bilim projesi değildir.
Standartlar bulmacası
CCS üzerinden çift yönlü şarj, çift yönlü güç aktarımını ekleyen Plug & Charge standardının güncellenmiş sürümü ISO 15118-20'ye bağlı. İlk CCS konnektörü bunun için tasarlanmamıştı, ancak protokol artık destekliyor. Backend iletişimini OCPP 2.1 yönetiyor. Birlikte, Hyundai'nin StarCharge şarj cihazı üzerinden gücü üçüncü bir sağlayıcının enerji yönetimi backend'ine geri besleyebildiği açık bir ekosistem oluşturuyorlar.
CHAdeMO, yıllara dayanan gerçek dünya V2G deneyimine sahip tek fiş standardı olmayı sürdürüyor — Nissan Leaf bunu 2012'den beri destekliyor. Ancak CHAdeMO'nun Avrupa'daki pazar payı çökmüş durumda. Hacim CCS'te ve ISO 15118-20 de onun çift yönlülüğe açılan bileti.
Peki bunu gerçekten hangi otomobiller yapabiliyor?
V2L (vehicle-to-load — araçtan cihazlara güç sağlama) yaygınlaşmış durumda. Hyundai Ioniq 5 ve 6, Kia EV6 ve EV9 ile birkaç Çinli model bunu bir adaptör aracılığıyla sunuyor. Kamp için kullanışlı; şebeke ölçekli enerji depolama değil.
V2H (vehicle-to-home) daha ileri bir noktada. GM'nin Ultium tabanlı EV'leri artık ABD'de bunu destekliyor. Ford F-150 Lightning bunu iki yıldır yapıyor. Avrupa'da, İsveç'in Hudiksvall kentindeki bir konut kooperatifi, sekiz eve enerji sağlamak için çift yönlü şarjı şimdiden kullanıyor — EV bataryalarını düşük talep saatlerinde şarj edip zirve zamanlarda deşarj ederek elektrik maliyetlerini düşürüyor.
V2G (vehicle-to-grid — elektriği kamu hizmeti şirketlerine geri satma) kutsal kâse olmayı sürdürüyor. İş modeli açık: binlerce EV'yi sanal bir enerji santralinde bir araya getirin, yenilenebilir enerjiyi ucuzken absorbe edin, zirve fiyatlarda geri satın. The Mobility House tüm şirketini bu bahse yatırıyor — yalnızca V2G ve enerji ticaretine odaklanmak için filo işini kısa süre önce Edenred'e sattı.
Çift yönlü şarj donanımı tarihsel olarak pahalıydı — bazı ticari V2G sistemleri konektör başına EUR 100 000'u aşıyor. 11 kW DC ChargeLine BiDi wallbox, V2G donanımını konut segmentinin fiyat seviyelerine indirmeye yönelik ilk ciddi girişimi temsil ediyor. Fiyatı standart bir DC wallbox'a yakın olursa, oyunun kuralları değişir.
Fuar alanında dikkat edilmesi gerekenler
Power2Drive 2026, üç tektonik dönüşümün çarpıştığı bir döneme geliyor: 800V mimarilere yönelik hamle 150 kW şarj cihazlarını orta segment gibi hissettiriyor, Çinli donanım tedarikçileri sessiz sedasız veritabanımızdaki EVSE markaları arasında en büyük ulusal gruba dönüştü ve çift yönlü şarj, açık standartlara dayalı ilk seri üretim ürününü piyasaya sürdü.
Bu fuarda önem taşıyan şirketler yalnızca en büyük stantlara sahip olanlar değil. KEBA, yapay zekâ destekli hırsızlık önleme özelliğine sahip yeni bir DC neslini piyasaya sürüyor. Schneider Electric yeni bir akıllı şarj serisini sergiliyor. Qingdao merkezli, 85 Çinli donanım şirketimizden biri olan HARDHITTER ise küresel ölçekte lider olarak tanımladığı şarj çözümlerini tanıtıyor. Hepsinin yanıtlaması gereken sorular şunlar: Şarj cihazınız 800V araçları verimli biçimde şarj edebiliyor mu? Wallbox'ınız Shenzhen'le fiyat rekabetine girebilir mi? Donanımınız çift yönlü çalışabiliyor mu?
Chargipedia'mız katılımcıların çoğunu profilliyor. Burada adı geçen herhangi bir üreticiyi, CPO'yu veya EV modelini aramak için chargalytics.com/chargipedia adresine gidin.6 Ekim 2026'da düzeltildi: DC grafiğindeki Ioniq 5 çubuğu artık 240 kW gösteriyor (şarj cihazı gücü olan 350 kW gösteriliyordu) ve Çinli tedarikçiler EVSE pazarının değil, veritabanımızdaki EVSE markalarının en büyük grubu olarak tanımlanıyor.