Την επόμενη εβδομάδα, το Power2Drive ανοίγει τις πύλες του στο Μόναχο, παράλληλα με το Intersolar Europe. Ο εκθεσιακός χώρος θα είναι γεμάτος hardware φόρτισης από κάθε γωνιά της αλυσίδας αξίας — ταχυφορτιστές DC, AC wallboxes, αμφίδρομες μονάδες, καλώδια, βύσματα και πλατφόρμες λογισμικού. Αναλύσαμε τη βάση δεδομένων Chargipedia, με 329 κατασκευαστές hardware και 177 τρέχοντα μοντέλα EV, για να χαρτογραφήσουμε τι συμβαίνει πραγματικά πίσω από τα περίπτερα και τα πανό.
Προτιμάτε να το δείτε; Ορίστε η έκδοση 3 λεπτών.
Φόρτιση DC: το κύμα των 800V φουσκώνει
Η σημαντικότερη μεταβλητή στην ταχύτητα φόρτισης DC δεν είναι ο φορτιστής — είναι το αυτοκίνητο. Και η διάκριση μεταξύ αρχιτεκτονικών μπαταρίας 400V και 800V αναδιαμορφώνει ολόκληρη τη συζήτηση γύρω από το hardware.
Από τα 177 τρέχοντα μοντέλα EV στη βάση μας, τα 136 λειτουργούν με αρχιτεκτονική 400V. Μόλις 26 χρησιμοποιούν 800V. Όμως αυτά τα 26 μοντέλα φορτίζουν με μέση μέγιστη ισχύ 256 kW — 67% ταχύτερα από τον μέσο όρο των 153 kW του στόλου 400V. Η Lucid πηγαίνει ακόμη παραπέρα, σε πάνω από 900V: το Air στη βάση μας και το νέο Gravity που φαίνεται παρακάτω. Για τα υπόλοιπα 14 μοντέλα δεν υπάρχει καταγεγραμμένη αρχιτεκτονική. Το χάσμα στην ταχύτητα φόρτισης δεν είναι διακριτικό.
Η λίστα των 800V καλύπτει πλέον όλο το φάσμα της αγοράς. Στην κορυφή, τα Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 και A6 e-tron στην πλατφόρμα PPE (270 kW), καθώς και η BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — μόλις άνοιξε για παραγγελίες αυτή την εβδομάδα). Όμως η ουσιαστική ιστορία είναι ότι τα 800V έχουν ξεπεράσει κατά πολύ την premium κατηγορία. Hyundai και Kia έφτασαν εκεί πρώτες με την πλατφόρμα E-GMP — τα Ioniq 5 και 6, Kia EV6 και EV9 φορτίζουν όλα στα 240 kW και άνω. Οι Κινέζοι διεκδικητές Zeekr 001/007 (360 kW) και XPeng G9 (300 kW) πιέζουν ακόμη περισσότερο. Δεν πρόκειται πλέον για τεχνολογία αποκλειστικά των flagship μοντέλων.
Και η μετάβαση επιταχύνεται. Η Volvo μόλις αναβάθμισε το EX90 από 400V σε 800V για το model year 2026. Η BYD μετέφερε το Atto 3 EVO στα 800V με φόρτιση 220 kW. Η Mercedes λανσάρει το CLA EQ στα 800V έως 320 kW — με μια επιφύλαξη: χρειάζεται μετατροπέα τοποθετημένο από το εργοστάσιο για να λειτουργεί με φορτιστές 400V και, όταν το κάνει, κορυφώνεται μόλις στα 100 kW. Η μετάβαση από 400V σε 800V δεν είναι πια ένα premium στοίχημα. Γίνεται η προεπιλογή για νέες πλατφόρμες.
Για τους OEM φορτιστών, αυτό σημαίνει ότι η κατηγορία 150-250 kW μετατρέπεται ήδη σε μεσαία κατηγορία. Σε 15 ευρωπαϊκές χώρες, μετράμε 18 000 συνδέσμους ultra-HPC ονομαστικής ισχύος 400 kW ή άνω — και ο αριθμός αυξάνεται γρήγορα. Αυτή την εβδομάδα, πριν από το Power2Drive, ο Κινέζος κατασκευαστής XCharge παρουσίασε τη νέας γενιάς C7 στα 480 kW, με την EnBW — το μεγαλύτερο δημόσιο δίκτυο ταχείας φόρτισης της Γερμανίας — να την εγκαθιστά ήδη. Η ChargePoint λάνσαρε αυτόνομη μονάδα 600 kW. Η Tesla αναπτύσσει Superchargers V4 500 kW. Και η BYD — ναι, η αυτοκινητοβιομηχανία — εγκαθιστά σε όλη την Ευρώπη αυτό που αποκαλείται ο ταχύτερος εμπορικός φορτιστής EV στον κόσμο.
Εν τω μεταξύ, το Megawatt Charging System (MCS) ξεπερνά το 1 MW για βαρέα οχήματα. DAF, MAN και Scania διαθέτουν ήδη ηλεκτρικά φορτηγά με φόρτιση DC 325-375 kW σε αρχιτεκτονική 400V, όμως το MCS θα επιτρέπει αναπλήρωση φόρτισης 10-15 λεπτών για ηλεκτρικές μεταφορές μεγάλων αποστάσεων. Το πρότυπο έχει οριστικοποιηθεί· το επόμενο εμπόδιο είναι η εμπορική ανάπτυξη.
Για επιβατικά αυτοκίνητα, μόνο λίγα κινεζικά μοντέλα, με αιχμή τα αυτοκίνητα megawatt Flash Charging της BYD στους φορτιστές της ίδιας της BYD, δέχονται πάνω από 500 kW — κι όμως η ChargePoint διαθέτει μονάδες 600 kW και το HYC1000 της Alpitronic κατανέμει έως 1 MW σε πολλαπλούς διανομείς. Η στρατηγική είναι σκόπιμη: το hardware να είναι έτοιμο για το μέλλον και τα αυτοκίνητα να το ακολουθήσουν. Για τους CPOs, αυτό σημαίνει αγορά ισχύος που δεν θα αξιοποιείται πλήρως για χρόνια. Η πλευρά των φορτηγών είναι εντελώς διαφορετική ιστορία. ABB και Kempower διαθέτουν hardware MCS 1.2 MW σχεδιασμένο για ηλεκτρικές μεταφορές μεγάλων αποστάσεων — η Mercedes-Benz Trucks μόλις ολοκλήρωσε δοκιμή πεδίου 2 400 km σε πέντε χώρες με eActros 600 συμβατά με MCS. Εδώ, υποδομή και οχήματα κλιμακώνονται με απόλυτο συγχρονισμό.
Η συζήτηση για το slow-DC
Μια ενδιαφέρουσα αντίρροπη τάση αναδύεται στο χαμηλό άκρο της φόρτισης DC. Σε όλη την Ευρώπη, σχεδόν 20 000 σύνδεσμοι βρίσκονται στην περιοχή 25-49 kW DC — όχι αρκετά γρήγοροι για ταξίδια μεγάλων αποστάσεων, αλλά αισθητά ταχύτεροι από ένα AC wallbox 11 kW. Για φόρτιση προορισμού σε ξενοδοχεία, εμπορικά κέντρα και χώρους εργασίας, το slow DC βρίσκεται στο ιδανικό σημείο: ταχύτερο από το AC, φθηνότερο από hardware HPC και χωρίς την ανάγκη αναβαθμίσεων δικτύου που απαιτούν οι φορτιστές 150+ kW.
| Κατηγορία ισχύος | Σύνδεσμοι (15 χώρες ΕΕ) | Περίπτωση χρήσης |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Κατοικία, χώρος εργασίας, ολονύκτια φόρτιση |
| Slow DC (25-49 kW) | 19 897 | Προορισμός, αστικοί κόμβοι |
| DC Fast (50-149 kW) | 93 424 | Αυτοκινητόδρομος, αστική ταχεία φόρτιση |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Διάδρομοι μετακίνησης, κόμβοι υψηλής κίνησης |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Premium αυτοκινητόδρομοι, αμαξοστάσια στόλων |
AC wallboxes: 85 Κινέζοι προμηθευτές και συνεχίζουν
Ιδού ένας αριθμός που θα πρέπει να κάνει κάθε Ευρωπαίο κατασκευαστή wallbox να σταθεί και να σκεφτεί: το Chargipedia καταγράφει 85 κινεζικές εταιρείες hardware με προϊόντα στην ευρωπαϊκή αγορά. Η Γερμανία, η ιστορική κοιτίδα του εξοπλισμού φόρτισης, έχει 74. Η Κίνα δεν ανταγωνίζεται απλώς — είναι η μεγαλύτερη μεμονωμένη χώρα προέλευσης για brands hardware EVSE.
Τα ονόματα αφηγούνται την ιστορία. Δίπλα στους εδραιωμένους Κινέζους παίκτες όπως Autel, EN+, BESEN και Sungrow (που πέρασε από τους ηλιακούς μετατροπείς στη φόρτιση EV), υπάρχουν δεκάδες κατασκευαστές με έδρα το Shenzhen, το Ningbo και το Zhejiang που οι περισσότεροι Ευρωπαίοι δεν έχουν ακούσει ποτέ: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING και άλλοι. Πολλοί πωλούν αποκλειστικά μέσω Alibaba και Amazon. Κάποιοι παράγουν white-label για ευρωπαϊκά brands.
Η πίεση στις τιμές είναι πραγματική. Τα wallboxes κινεζικής κατασκευής ανταγωνίζονται επιθετικά στην τιμή καθιερωμένα brands όπως Easee και Wallbox. Με 85 κινεζικά brands να πωλούν ήδη στην Ευρώπη, το ερώτημα είναι αν τα ευρωπαϊκά πρότυπα πιστοποίησης (CE, TUV, μέτρηση MID) μπορούν να συμβαδίσουν με την πλημμυρίδα.
Παρακολουθήστε τις εταιρείες ηλιακών μετατροπέων. Sungrow, Growatt, Huawei και Enphase κινούνται όλες προς ολοκληρωμένα οικιακά ενεργειακά συστήματα που συνδυάζουν φωτοβολταϊκά, μπαταρίες και φόρτιση EV. Η Growatt μόλις ανακοίνωσε εμπορικό φορτιστή 100 kW. Η Enphase εκθέτει στο Intersolar Munich την επόμενη εβδομάδα. Το wallbox γίνεται απλώς ένας κόμβος σε ένα σύστημα οικιακής ενεργειακής διαχείρισης — και αυτό αλλάζει πλήρως τη δυναμική του ανταγωνισμού.
Το AFIR επιβάλλει το ISO 15118-2 για όλους τους νέους δημόσιους φορτιστές AC από τον Ιανουάριο 2026 και το ISO 15118-20 για όλους τους νέους δημόσιους και ιδιωτικούς φορτιστές από τον Ιανουάριο 2027. Αυτό αποτελεί εμπόδιο συμμόρφωσης που πολλοί μικρότεροι Κινέζοι προμηθευτές ίσως δεν ξεπεράσουν — και ένα πιθανό ποιοτικό φίλτρο για την ευρωπαϊκή αγορά.
Αμφίδρομη φόρτιση: από το πιλοτικό στάδιο στο προϊόν
Για χρόνια, η αμφίδρομη φόρτιση (V2G, V2H, V2L) ήταν η διαρκής τεχνολογία του κλάδου EV που «έρχεται του χρόνου». Το CHAdeMO την υποστήριζε από την πρώτη μέρα, το 2010, αλλά το CCS δεν ακολούθησε. Αυτό επιτέλους αλλάζει — και μόνο το τελευταίο δεκαπενθήμερο έφερε τέσσερα σημαντικά ορόσημα.
- ChargeLine BiDi wallbox (18 June): Η The Mobility House, η EcoG και ο Κινέζος κατασκευαστής EV-Tech παρουσίασαν ένα αμφίδρομο DC wallbox 11 kW μαζικής παραγωγής, που λειτουργεί στα 800V. Υποστηρίζει ISO 15118-20 και OCPP 2.1 — τα ανοικτά πρότυπα που επιτρέπουν σε κάθε συμβατό EV να λειτουργεί με κάθε συμβατό φορτιστή. Παραγωγή σειράς, όχι πρωτότυπο.
- Hyundai Ioniq 9 V2G discharge (18 June): Η Hyundai ολοκλήρωσε την πρώτη εκφόρτιση V2G της Αυστραλίας που συμμορφώνεται με τα πρότυπα, χρησιμοποιώντας το Ioniq 9 και έναν αμφίδρομο DC φορτιστή StarCharge Halo 7.4 kW, βάσει του ISO 15118-20.
- GM V2G software update (9 June): Η General Motors ανακοίνωσε ενημέρωση firmware που ενεργοποιεί πλήρη δυνατότητα V2G στα υφιστάμενα συστήματα vehicle-to-home — χωρίς να απαιτείται αλλαγή hardware. Δέκα εταιρείες κοινής ωφέλειας στις ΗΠΑ βρίσκονται σε συζητήσεις, αρχίζοντας από το Texas και την California.
- VW/Elli V2G product package (17 June): Η Volkswagen και το ενεργειακό της brand Elli ανακοίνωσαν υπηρεσία V2G που λανσάρεται στη Γερμανία το Q4 2026. Πελάτες με EV της οικογένειας ID., αμφίδρομο wallbox και δυναμικό τιμολόγιο θα μπορούσαν να εξοικονομούν EUR 700-900 ετησίως, διοχετεύοντας την αποθηκευμένη ηλεκτρική ενέργεια πίσω στο δίκτυο.
Η Neue Klasse της BMW έρχεται με αμφίδρομο hardware. Στις 15 June — λίγες ημέρες πριν από το Power2Drive — η BMW και η SOLARWATT ανακοίνωσαν κοινή πρόταση V2H που ενσωματώνει οχήματα Neue Klasse με αμφίδρομο wallbox και το σύστημα οικιακής ενεργειακής διαχείρισης της SOLARWATT. Το μήνυμα: χρησιμοποιήστε τη BMW 800V σας ως οικιακή μπαταρία, μεγιστοποιήστε την ιδιοκατανάλωση από φωτοβολταϊκά και μειώστε τον λογαριασμό ενέργειας. Όταν ένας OEM μεγάλου όγκου ενσωματώνει το V2G στη βασική του πλατφόρμα και λανσάρει με κατονομασμένο συνεργάτη hardware, η αμφίδρομη φόρτιση δεν είναι πια επιστημονικό πείραμα.
Το παζλ των προτύπων
Η αμφίδρομη φόρτιση μέσω CCS βασίζεται στο ISO 15118-20 — την αναβαθμισμένη έκδοση του προτύπου Plug & Charge που προσθέτει αμφίδρομη μεταφορά ισχύος. Ο αρχικός σύνδεσμος CCS δεν είχε σχεδιαστεί γι’ αυτό, όμως το πρωτόκολλο πλέον το υποστηρίζει. Το OCPP 2.1 διαχειρίζεται την επικοινωνία με το backend. Μαζί, δημιουργούν ένα ανοικτό οικοσύστημα όπου ένα Hyundai μπορεί να διοχετεύει ενέργεια μέσω φορτιστή StarCharge σε backend ενεργειακής διαχείρισης τρίτου παρόχου.
Το CHAdeMO παραμένει το μόνο πρότυπο βύσματος με πολυετή εμπειρία V2G στον πραγματικό κόσμο — το Nissan Leaf το υποστηρίζει από το 2012. Όμως το μερίδιο αγοράς του CHAdeMO στην Ευρώπη έχει καταρρεύσει. Το CCS είναι εκεί όπου βρίσκεται ο όγκος, και το ISO 15118-20 είναι το εισιτήριό του προς την αμφιδρομικότητα.
Ποια αυτοκίνητα το κάνουν πραγματικά;
Το V2L (vehicle-to-load — τροφοδοσία συσκευών από το αυτοκίνητο) είναι ευρέως διαδεδομένο. Τα Hyundai Ioniq 5 και 6, Kia EV6 και EV9, καθώς και αρκετά κινεζικά μοντέλα το προσφέρουν μέσω αντάπτορα. Είναι χρήσιμο για camping· δεν είναι αποθήκευση ενέργειας σε κλίμακα δικτύου.
Το V2H (vehicle-to-home) βρίσκεται πιο μπροστά. Τα EV της GM που βασίζονται στην Ultium το υποστηρίζουν πλέον στις ΗΠΑ. Το Ford F-150 Lightning το κάνει εδώ και δύο χρόνια. Στην Ευρώπη, ένας συνεταιρισμός κατοικίας στο Hudiksvall της Σουηδίας χρησιμοποιεί ήδη αμφίδρομη φόρτιση για την τροφοδοσία οκτώ κατοικιών — μειώνοντας το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας με φόρτιση των μπαταριών EV στις ώρες χαμηλής ζήτησης και εκφόρτιση στις ώρες αιχμής.
Το V2G (vehicle-to-grid — πώληση ενέργειας πίσω στις εταιρείες κοινής ωφέλειας) παραμένει το ιερό δισκοπότηρο. Το επιχειρηματικό μοντέλο είναι σαφές: συγκεντρώστε χιλιάδες EV σε έναν εικονικό σταθμό παραγωγής ενέργειας, απορροφήστε ανανεώσιμη ενέργεια όταν είναι φθηνή και πουλήστε την πίσω σε τιμές αιχμής. Η The Mobility House ποντάρει ολόκληρη την εταιρεία της σε αυτό — μόλις πούλησε τη δραστηριότητά της στον τομέα fleet στην Edenred, για να επικεντρωθεί αποκλειστικά στο V2G και το energy trading.
Ο εξοπλισμός αμφίδρομης φόρτισης ήταν ιστορικά ακριβός — ορισμένα εμπορικά συστήματα V2G ξεπερνούν τα EUR 100 000 ανά σύνδεσμο. Το wallbox ChargeLine BiDi στα 11 kW DC αποτελεί την πρώτη σοβαρή προσπάθεια να φτάσει ο εξοπλισμός V2G σε τιμές οικιακής αγοράς. Αν η τιμή του πλησιάζει έστω και αυτή ενός τυπικού DC wallbox, αλλάζουν τα δεδομένα.
Τι να προσέξετε στον εκθεσιακό χώρο
Το Power2Drive 2026 έρχεται σε μια στιγμή όπου συγκρούονται τρεις τεκτονικές μετατοπίσεις: η ώθηση προς αρχιτεκτονικές 800V κάνει τους φορτιστές 150 kW να μοιάζουν με μεσαία κατηγορία, οι Κινέζοι προμηθευτές hardware έχουν αθόρυβα εξελιχθεί στη μεγαλύτερη εθνική ομάδα μεταξύ των brands EVSE στη βάση δεδομένων μας, και η αμφίδρομη φόρτιση μόλις κυκλοφόρησε το πρώτο μαζικά παραγόμενο προϊόν ανοιχτών προτύπων.
Οι εταιρείες που έχουν σημασία σε αυτή την έκθεση δεν είναι απλώς εκείνες με τα μεγαλύτερα περίπτερα. Η KEBA λανσάρει μια νέα γενιά DC με αντικλεπτική προστασία με AI. Η Schneider Electric παρουσιάζει μια νέα σειρά έξυπνης φόρτισης. Η HARDHITTER — μία από τις 85 κινεζικές εταιρείες hardware στη βάση μας, με έδρα το Qingdao — παρουσιάζει αυτό που αποκαλεί παγκοσμίως κορυφαίες λύσεις φόρτισης. Τα ερωτήματα στα οποία πρέπει όλες να απαντήσουν: Μπορεί ο φορτιστής σας να εξυπηρετεί οχήματα 800V αποδοτικά; Μπορεί το wallbox σας να ανταγωνιστεί σε τιμή το Shenzhen; Και μπορεί το hardware σας να υποστηρίξει αμφίδρομη φόρτιση;
Το Chargipedia μας περιλαμβάνει προφίλ των περισσότερων εκθετών. Αν θέλετε να αναζητήσετε οποιονδήποτε κατασκευαστή, CPO ή μοντέλο EV αναφέρεται εδώ, επισκεφθείτε το chargalytics.com/chargipedia.Διόρθωση 6 Οκτωβρίου 2026: η μπάρα του Ioniq 5 στο διάγραμμα DC δείχνει πλέον 240 kW (έδειχνε 350 kW, δηλαδή την ονομαστική ισχύ του φορτιστή), ενώ οι Κινέζοι προμηθευτές περιγράφονται ως η μεγαλύτερη ομάδα brands EVSE στη βάση δεδομένων μας και όχι στην αγορά EVSE.