Prihodnji teden se v Münchnu ob sejmu Intersolar Europe odpira Power2Drive. Razstavni prostor bo poln polnilne strojne opreme z vseh koncev dobavne verige — hitrih DC-polnilnic, AC-stenskih polnilnic, dvosmernih enot, kablov, priključkov in programskih platform. Poglobili smo se v našo podatkovno zbirko Chargipedia, ki zajema 329 proizvajalcev strojne opreme in 177 aktualnih modelov EV, da bi ugotovili, kaj se v resnici dogaja pod razstavnimi napisi.
Raje gledate? Tukaj je 3-minutna različica.
DC-polnjenje: val 800V se krepi
Najpomembnejša spremenljivka pri hitrosti DC-polnjenja ni polnilnica — temveč avtomobil. Razkorak med 400V in 800V baterijskimi arhitekturami preoblikuje celoten pogovor o strojni opremi.
Od 177 aktualnih modelov EV v naši podatkovni zbirki jih 136 uporablja 400V arhitekturo. Le 26 jih uporablja 800V. Toda teh 26 modelov dosega povprečno najvišjo moč polnjenja 256 kW — 67% več od povprečja 153 kW pri 400V floti. Lucid gre še dlje, prek 900V: Air v naši podatkovni zbirki in novi Gravity, prikazan spodaj. Za preostalih 14 modelov podatka o arhitekturi nimamo. Razlika v hitrosti polnjenja nikakor ni zanemarljiva.
Nabor 800V zdaj pokriva celoten trg. Na vrhu so Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 in A6 e-tron na platformi PPE (270 kW) ter BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — naročila so se odprla šele ta teden). Toda prava zgodba je, da je 800V že zdavnaj presegel premijski segment. Hyundai in Kia sta bila s platformo E-GMP prva — Ioniq 5 in 6, Kia EV6 in EV9 se vsi polnijo z močjo 240 kW ali več. Kitajski tekmeci Zeekr 001/007 (360 kW) in XPeng G9 (300 kW) pritiskajo še močneje. To ni več tehnologija, rezervirana za paradne modele.
Prehod se tudi pospešuje. Volvo je za modelsko leto 2026 pravkar nadgradil EX90 s 400V na 800V. BYD je Atto 3 EVO prestavil na 800V in 220 kW polnjenje. Mercedes uvaja CLA EQ na 800V z močjo do 320 kW — vendar z omejitvijo: za delovanje s 400V polnilnicami potrebuje tovarniško vgrajen pretvornik, pri čemer doseže le 100 kW. Prehod s 400V na 800V ni več premijska poteza. Za nove platforme postaja privzeta izbira.
Za proizvajalce polnilnic to pomeni, da razred 150-250 kW že postaja srednji segment. V 15 evropskih državah smo našteli 18 000 priključkov ultra HPC z nazivno močjo 400 kW ali več — in število hitro raste. Ta teden je kitajski proizvajalec XCharge pred Power2Drive predstavil svojo naslednjo generacijo C7 z močjo 480 kW, ki jo EnBW — največje nemško javno omrežje hitrega polnjenja — že namešča. ChargePoint je predstavil samostojno enoto z močjo 600 kW. Tesla uvaja 500 kW Superchargerje V4. BYD — da, avtomobilsko podjetje — pa po Evropi namešča polnilnice, ki jih označujejo za najhitrejše komercialne polnilnice EV na svetu.
Medtem sistem Megawatt Charging System (MCS) za težka vozila presega 1 MW. DAF, MAN in Scania že ponujajo električne tovornjake, predvidene za 325-375 kW DC-polnjenje na 400V arhitekturi, vendar bo MCS omogočil 10-15-minutna dopolnilna polnjenja za električni daljinski tovorni promet. Standard je dokončan; naslednja ovira je komercialna uvedba.
Pri osebnih avtomobilih le peščica kitajskih modelov, na čelu z BYD-jevimi avtomobili Flash Charging z megavatnim polnjenjem na lastnih BYD polnilnicah, sprejme več kot 500 kW — vendar ChargePoint že dobavlja 600 kW enote, Alpitronicov HYC1000 pa med več polnilnih stebrov razporeja do 1 MW. Strategija je premišljena: strojno opremo pripraviti na prihodnost in avtomobilom pustiti, da jo dohitijo. Za CPO-je to pomeni nakup zmogljivosti, ki je še leta ne bodo v celoti izkoristili. Pri tovornjakih pa je zgodba povsem drugačna. ABB in Kempower dobavljata 1.2 MW strojno opremo MCS, zasnovano za električni daljinski promet — Mercedes-Benz Trucks je z eActrosi 600, združljivimi z MCS, pravkar zaključil 2 400 km terenski preizkus skozi pet držav. Tu se infrastruktura in vozila razvijajo usklajeno.
Razprava o počasnem DC-polnjenju
Na spodnjem koncu DC-segmenta se pojavlja zanimiv proti-trend. Po Evropi je skoraj 20 000 priključkov v razponu 25-49 kW DC — premalo za cestna potovanja, a občutno hitreje od 11 kW AC-stenske polnilnice. Za ciljno polnjenje v hotelih, nakupovalnih središčih in na delovnih mestih počasni DC zadene pravo ravnovesje: hitrejši od AC, cenejši od HPC strojne opreme in brez potrebe po nadgradnjah omrežja, ki jih zahtevajo polnilnice z močjo 150+ kW.
| Razred moči | Priključki (15 držav EU) | Primer uporabe |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Dom, delovno mesto, čez noč |
| Počasni DC (25-49 kW) | 19 897 | Ciljna destinacija, urbana vozlišča |
| Hitri DC (50-149 kW) | 93 424 | Avtocesta, hitro urbano polnjenje |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Koridorji, vozlišča z velikim prometom |
| Ultra HPC (400+ kW) | 17 927 | Premijske avtocestne lokacije, vozni parki |
AC-stenske polnilnice: 85 kitajskih dobaviteljev in število raste
Tu je številka, ob kateri bi se moral vsak evropski proizvajalec stenskih polnilnic ustaviti: naša Chargipedia spremlja 85 kitajskih podjetij za strojno opremo s proizvodi na evropskem trgu. Nemčija, zgodovinsko središče polnilne opreme, jih ima 74. Kitajska ne le tekmuje — je država izvora največjega števila blagovnih znamk strojne opreme EVSE.
Imena povedo zgodbo. Ob uveljavljenih kitajskih igralcih, kot so Autel, EN+, BESEN in Sungrow (ki je iz solarnih razsmernikov prestopil v polnjenje EV), je na desetine proizvajalcev iz Shenzhena, Ningba in Zhejianga, za katere večina Evropejcev še ni slišala: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING in drugi. Številni prodajajo izključno prek Alibaba in Amazon. Nekateri za evropske blagovne znamke izdelujejo izdelke z belo oznako.
Cenovni pritisk je resničen. Kitajsko proizvedene stenske polnilnice cenovno ostro konkurirajo uveljavljenim znamkam, kot sta Easee in Wallbox. Ker v Evropi že prodaja 85 kitajskih znamk, se postavlja vprašanje, ali lahko evropski certifikacijski standardi (CE, TUV, MID metering) dohajajo ta val.
Spremljajte podjetja za solarne razsmernike. Sungrow, Growatt, Huawei in Enphase se vsi premikajo v integrirane sisteme domače energije, ki združujejo sončno energijo, baterije in polnjenje EV. Growatt je pravkar napovedal 100 kW komercialno polnilnico. Enphase bo prihodnji teden razstavljal na Intersolar Munich. Stenska polnilnica postaja le eno vozlišče v sistemu upravljanja energije doma — in to v celoti spreminja konkurenčno dinamiko.
AFIR za vse nove javne AC-polnilnice od januarja 2026 zahteva ISO 15118-2, za vse nove javne in zasebne polnilnice pa ISO 15118-20 od januarja 2027. To je ovira skladnosti, ki je številni manjši kitajski dobavitelji morda ne bodo preskočili — in potencialni kakovostni filter za evropski trg.
Dvosmerno polnjenje: od pilotnega projekta do izdelka
Dvosmerno polnjenje (V2G, V2H, V2L) je bilo leta večna tehnologija EV-industrije za »naslednje leto«. CHAdeMO ga je podpiral že od začetka leta 2010, CCS pa mu ni sledil. To se končno spreminja — samo zadnja dva tedna sta prinesla štiri pomembne mejnike.
- Stenska polnilnica ChargeLine BiDi (18 June): The Mobility House, EcoG in kitajski proizvajalec EV-Tech so predstavili serijsko proizvedeno 11 kW DC dvosmerno stensko polnilnico, ki deluje pri 800V. Podpira ISO 15118-20 in OCPP 2.1 — odprta standarda, ki omogočata, da vsak skladen EV deluje s katerokoli skladno polnilnico. Serijska proizvodnja, ne prototip.
- V2G praznjenje Hyundai Ioniq 9 (18 June): Hyundai je z vozilom Ioniq 9 in 7.4 kW dvosmerno DC-polnilnico StarCharge Halo 7 izvedel prvo avstralsko V2G praznjenje, skladno s standardi ISO 15118-20.
- Programska posodobitev GM V2G (9 June): General Motors je napovedal posodobitev vdelane programske opreme, ki obstoječim sistemom vozilo-dom omogoča polno V2G zmogljivost — brez potrebnih sprememb strojne opreme. V pogovorih je deset ameriških javnih energetskih podjetij, začeli bodo v Teksasu in Kaliforniji.
- Produktni paket VW/Elli V2G (17 June): Volkswagen in njegova energetska znamka Elli sta napovedala storitev V2G, ki bo v Nemčiji zaživela v Q4 2026. Kupci z EV iz družine ID., dvosmerno stensko polnilnico in dinamično tarifo bi lahko s prodajo shranjene električne energije nazaj v omrežje prihranili EUR 700-900 na leto.
BMW Neue Klasse prihaja z dvosmerno strojno opremo. BMW in SOLARWATT sta 15 June — le nekaj dni pred Power2Drive — napovedala skupno ponudbo V2H, ki vozila Neue Klasse povezuje z dvosmerno stensko polnilnico in SOLARWATT-ovim sistemom upravljanja energije doma. Obljuba: svoj 800V BMW uporabljajte kot domačo baterijo, povečajte lastno porabo sončne energije in znižajte račun za energijo. Ko proizvajalec z velikim obsegom V2G vgradi v osnovno platformo in ga lansira z imenovanim partnerjem za strojno opremo, dvosmernost ni več znanstveni projekt.
Uganka standardov
Dvosmerno polnjenje prek CCS temelji na ISO 15118-20 — posodobljeni različici standarda Plug & Charge, ki dodaja dvosmerni prenos energije. Izvirni priključek CCS za to ni bil zasnovan, vendar protokol to zdaj podpira. OCPP 2.1 skrbi za komunikacijo z zalednim sistemom. Skupaj ustvarjata odprt ekosistem, v katerem lahko Hyundai prek polnilnice StarCharge energijo vrača v zaledni sistem upravljanja energije tretjega ponudnika.
CHAdeMO ostaja edini standard priključka z dolgoletnimi izkušnjami V2G iz resničnega sveta — Nissan Leaf ga podpira od leta 2012. Toda tržni delež CHAdeMO v Evropi je strmoglavil. Količine so pri CCS, ISO 15118-20 pa je njegova vstopnica za dvosmernost.
Kateri avtomobili to dejansko zmorejo?
V2L (vehicle-to-load — napajanje naprav iz avtomobila) je razširjen. Hyundai Ioniq 5 in 6, Kia EV6 in EV9 ter več kitajskih modelov ga ponujajo prek adapterja. To je uporabno za kampiranje; ni pa omrežno energetsko shranjevanje velikih razsežnosti.
V2H (vehicle-to-home) je dlje. GM-jevi EV na osnovi Ultimuma ga zdaj podpirajo v ZDA. Ford F-150 Lightning to počne že dve leti. V Evropi stanovanjska zadruga v Hudiksvallu na Švedskem z dvosmernim polnjenjem že napaja osem domov — stroške elektrike znižuje tako, da baterije EV polni ob nižji tarifi in prazni v času konic.
V2G (vehicle-to-grid — prodaja energije nazaj energetskim podjetjem) ostaja sveti gral. Poslovni primer je jasen: združiti na tisoče EV v virtualno elektrarno, absorbirati obnovljivo energijo, ko je poceni, in jo ob konicah prodati nazaj po višjih cenah. The Mobility House na to stavi celotno podjetje — pravkar je svoje poslovanje z voznimi parki prodal Edenredu, da bi se osredotočil izključno na V2G in trgovanje z energijo.
Strojna oprema za dvosmerno polnjenje je bila v preteklosti draga — nekateri komercialni sistemi V2G presegajo EUR 100 000 na priključek. ChargeLine BiDi wallbox z 11 kW DC pomeni prvi resen poskus, da bi strojna oprema V2G dosegla cenovni razred gospodinjstev. Če bo cena vsaj približno blizu standardnemu DC wallboxu, se pravila igre spremenijo.
Na kaj biti pozoren na razstavnem prostoru
Power2Drive 2026 prihaja v trenutku, ko trčijo trije tektonski premiki: prehod na 800V arhitekture pomeni, da se polnilnice z 150 kW zdijo srednji razred, kitajski dobavitelji strojne opreme so neopazno postali največji nacionalni blok med znamkami EVSE v naši podatkovni zbirki, dvosmerno polnjenje pa je pravkar dobilo prvi serijsko proizvedeni izdelek z odprtimi standardi.
Podjetja, ki na tem sejmu štejejo, niso le tista z največjimi razstavnimi prostori. KEBA predstavlja novo generacijo DC z zaščito pred krajo, ki jo poganja AI. Schneider Electric razstavlja novo linijo pametnega polnjenja. HARDHITTER — eno od naših 85 kitajskih podjetij za strojno opremo s sedežem v Qingdau — predstavlja, kot pravijo, vodilne polnilne rešitve na svetovni ravni. Vsi morajo odgovoriti na ista vprašanja: Ali vaša polnilnica učinkovito podpira vozila z 800V? Ali lahko vaš wallbox cenovno tekmuje s Shenzhenom? In ali vaša strojna oprema omogoča dvosmerno polnjenje?
Naša Chargipedia vsebuje profile večine razstavljavcev. Če želite preveriti katerega koli proizvajalca, CPO ali model EV, omenjen tukaj, obiščite chargalytics.com/chargipedia.Popravljeno 6 October 2026: stolpec za Ioniq 5 v grafikonu DC zdaj prikazuje 240 kW (prej je prikazoval 350 kW, nazivno moč polnilnice), kitajski dobavitelji pa so opisani kot največja skupina znamk EVSE v naši podatkovni zbirki in ne na trgu EVSE.