Analizy i opinie

Krajobraz producentów ładowarek OEM przed Power2Drive 2026

Autor: Chargalytics · June 19, 2026

W przyszłym tygodniu w Monachium rusza Power2Drive, odbywające się równolegle z Intersolar Europe. Hale targowe wypełni sprzęt ładowania z każdego segmentu łańcucha dostaw — szybkie ładowarki DC, wallboxy AC, urządzenia dwukierunkowe, kable, złącza i platformy programistyczne. Przeanalizowaliśmy naszą bazę Chargipedia, obejmującą 329 producentów sprzętu i 177 aktualnych modeli EV, aby sprawdzić, co naprawdę dzieje się pod szyldami na stoiskach.

Wolisz obejrzeć? Oto wersja 3-minutowa.

329
Producenci sprzętu OEM w Chargipedia
85
Chińskie firmy sprzętowe
177
Monitorowane aktualne modele EV
26
Modele 800V

Ładowanie DC: nadciąga fala 800V

Najważniejszą zmienną wpływającą na prędkość ładowania DC nie jest ładowarka — lecz samochód. A podział między architekturami akumulatorów 400V i 800V zmienia całą rozmowę o sprzęcie.

Spośród 177 aktualnych modeli EV w naszej bazie 136 korzysta z architektury 400V. Zaledwie 26 wykorzystuje 800V. Te 26 modeli ładuje się jednak ze średnią mocą szczytową 256 kW — o 67% szybciej niż flota 400V, której średnia wynosi 153 kW. Lucid idzie jeszcze dalej, powyżej 900V: Air w naszej bazie i nowy Gravity pokazany poniżej. Dla pozostałych 14 modeli nie mamy danych o architekturze. Różnica w szybkości ładowania jest daleka od subtelnej.

Lista modeli 800V obejmuje dziś cały rynek. Na szczycie są Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 i A6 e-tron na platformie PPE (270 kW) oraz BMW iX3 Neue Klasse (400 kW — zamówienia otwarto zaledwie w tym tygodniu). Prawdziwa historia jest jednak taka, że 800V dawno wyszło poza segment premium. Hyundai i Kia dotarły tam jako pierwsze z platformą E-GMP — Ioniq 5 i 6, Kia EV6 oraz EV9 ładują się mocą 240 kW i wyższą. Chińscy rywale Zeekr 001/007 (360 kW) i XPeng G9 (300 kW) podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej. To już nie jest technologia zarezerwowana dla flagowców.

A migracja przyspiesza. Volvo właśnie zmodernizowało EX90 z 400V do 800V na rok modelowy 2026. BYD przeniosło Atto 3 EVO na 800V z ładowaniem 220 kW. Mercedes wprowadza CLA EQ z architekturą 800V i mocą do 320 kW — choć jest haczyk: aby działać z ładowarkami 400V, potrzebuje fabrycznie montowanego konwertera, a wtedy osiąga zaledwie 100 kW. Przejście z 400V na 800V nie jest już grą premium. Staje się standardem dla nowych platform.

Dla producentów ładowarek OEM oznacza to, że segment 150-250 kW już staje się klasą średnią. W 15 krajach europejskich naliczyliśmy 18 000 złączy ultra-HPC o mocy znamionowej 400 kW lub wyższej — a liczba ta szybko rośnie. W tym tygodniu, przed Power2Drive, chiński producent XCharge zaprezentował ładowarkę nowej generacji C7 o mocy 480 kW, którą już wdraża EnBW — największa publiczna sieć szybkiego ładowania w Niemczech. ChargePoint wprowadził wolnostojące urządzenie 600 kW. Tesla rozwija sieć ładowarek V4 Supercharger o mocy 500 kW. A BYD — tak, producent samochodów — wdraża w Europie to, co określa się mianem najszybszej komercyjnej ładowarki EV na świecie.

MCS: megawatowe ładowanie ciężarówek

Tymczasem Megawatt Charging System (MCS) przekracza 1 MW dla pojazdów ciężkich. DAF, MAN i Scania mają już elektryczne ciężarówki przystosowane do ładowania DC z mocą 325-375 kW w architekturze 400V, lecz MCS umożliwi 10-15-minutowe doładowania w dalekodystansowym transporcie elektrycznym. Standard jest gotowy; kolejną przeszkodą jest komercyjne wdrożenie.

Infrastruktura wyprzedza samochody

W przypadku samochodów osobowych tylko garstka chińskich modeli, na czele z megawatowymi autami Flash Charging od BYD ładowanymi na własnych ładowarkach BYD, przyjmuje moc ponad 500 kW — mimo to ChargePoint dostarcza urządzenia 600 kW, a HYC1000 firmy Alpitronic rozdziela do 1 MW między kilka dyspenserów. Strategia jest celowa: przygotować sprzęt na przyszłość i pozwolić samochodom go dogonić. Dla CPO oznacza to zakup mocy, której przez lata nie wykorzystają w pełni. Segment ciężarowy to zupełnie inna historia. ABB i Kempower dostarczają sprzęt MCS o mocy 1.2 MW, zaprojektowany dla elektrycznego transportu dalekobieżnego — Mercedes-Benz Trucks właśnie zakończył terenowy test na trasie 2 400 km przez pięć krajów, wykorzystując kompatybilne z MCS eActros 600. Tutaj infrastruktura i pojazdy rozwijają się w tym samym rytmie.

Debata o wolnym DC

Na dolnym krańcu rynku DC wyłania się interesujący kontrtrend. W całej Europie niemal 20 000 złączy mieści się w przedziale 25-49 kW DC — za mało na podróże drogowe, ale znacznie szybciej niż wallbox AC 11 kW. W ładowaniu docelowym przy hotelach, centrach handlowych i miejscach pracy wolne DC trafia w złoty środek: jest szybsze niż AC, tańsze od sprzętu HPC i nie wymaga modernizacji sieci, jakiej potrzebują ładowarki 150+ kW.

Przedział mocyZłącza (15 krajów UE)Zastosowanie
AC (<25 kW)752 340Dom, miejsce pracy, ładowanie nocne
Wolne DC (25-49 kW)19 897Ładowanie docelowe, miejskie huby
Szybkie DC (50-149 kW)93 424Autostrady, szybkie ładowanie miejskie
HPC (150-399 kW)115 143Korytarze transportowe, huby o dużym natężeniu ruchu
Ultra HPC (400+ kW)17 927Autostrady premium, bazy flotowe

Wallboxy AC: 85 chińskich dostawców — i liczba rośnie

Oto liczba, która powinna skłonić każdego europejskiego producenta wallboxów do refleksji: nasza Chargipedia śledzi 85 chińskich firm sprzętowych oferujących produkty na rynku europejskim. Niemcy, historyczne centrum produkcji urządzeń do ładowania, mają ich 74. Chiny nie tylko konkurują — są krajem pochodzenia największej liczby marek sprzętu EVSE.

Same nazwy opowiadają tę historię. Obok uznanych chińskich graczy, takich jak Autel, EN+, BESEN i Sungrow — który przeszedł z falowników solarnych do ładowania EV — działają dziesiątki producentów z Shenzhen, Ningbo i Zhejiang, o których większość Europejczyków nigdy nie słyszała: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING i inni. Wielu sprzedaje wyłącznie przez Alibaba i Amazon. Część produkuje pod markami europejskimi.

Presja cenowa jest realna. Wallboxy produkowane w Chinach ostro konkurują ceną z uznanymi markami, takimi jak Easee i Wallbox. Przy 85 chińskich markach już sprzedających w Europie pytanie brzmi, czy europejskie normy certyfikacyjne (CE, TUV, opomiarowanie MID) nadążą za tą falą.

Konwergencja fotowoltaiki i ładowania

Warto obserwować firmy produkujące falowniki solarne. Sungrow, Growatt, Huawei i Enphase wchodzą w zintegrowane systemy energii domowej, łączące fotowoltaikę, magazyny energii i ładowanie EV. Growatt właśnie ogłosił komercyjną ładowarkę 100 kW. Enphase będzie prezentować się w przyszłym tygodniu na Intersolar Munich. Wallbox staje się tylko jednym węzłem systemu zarządzania energią w domu — a to całkowicie zmienia dynamikę konkurencji.

Nadchodzi filtr regulacyjny

AFIR nakazuje stosowanie ISO 15118-2 we wszystkich nowych publicznych ładowarkach AC od stycznia 2026 oraz ISO 15118-20 we wszystkich nowych publicznych i prywatnych ładowarkach od stycznia 2027. To bariera zgodności, której wielu mniejszych chińskich dostawców może nie pokonać — i potencjalna zapora jakościowa dla europejskiego rynku.


Ładowanie dwukierunkowe: od pilotażu do produktu

Przez lata ładowanie dwukierunkowe (V2G, V2H, V2L) było w branży EV technologią, która miała nadejść „w przyszłym roku”. CHAdeMO wspierało je od pierwszego dnia, w 2010 roku, ale CCS nie poszło tym śladem. To wreszcie się zmienia — a tylko ostatnie dwa tygodnie przyniosły cztery istotne kamienie milowe.

  • Wallbox ChargeLine BiDi (18 czerwca): The Mobility House, EcoG i chiński producent EV-Tech zaprezentowali produkowany masowo dwukierunkowy wallbox DC 11 kW działający przy 800V. Obsługuje ISO 15118-20 i OCPP 2.1 — otwarte standardy, dzięki którym każdy zgodny EV może działać z każdą zgodną ładowarką. Produkcja seryjna, nie prototyp.
  • Rozładowanie V2G Hyundai Ioniq 9 (18 czerwca): Hyundai przeprowadził pierwsze w Australii zgodne ze standardami rozładowanie V2G z użyciem Ioniq 9 i dwukierunkowej ładowarki DC StarCharge Halo 7.4 kW, zgodnie z ISO 15118-20.
  • Aktualizacja oprogramowania GM V2G (9 czerwca): General Motors ogłosił aktualizację firmware'u, która aktywuje pełne możliwości V2G w istniejących systemach vehicle-to-home — bez potrzeby zmiany sprzętu. Rozmowy trwają z dziesięcioma amerykańskimi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, począwszy od Teksasu i Kalifornii.
  • Pakiet produktowy VW/Elli V2G (17 czerwca): Volkswagen i jego marka energetyczna Elli zapowiedziały usługę V2G, która zadebiutuje w Niemczech w Q4 2026. Klienci z EV z rodziny ID., dwukierunkowym wallboxem i taryfą dynamiczną mogliby zaoszczędzić EUR 700-900 rocznie, oddając zmagazynowaną energię z powrotem do sieci.

BMW Neue Klasse trafia na rynek ze sprzętem dwukierunkowym. 15 czerwca — na kilka dni przed Power2Drive — BMW i SOLARWATT ogłosiły wspólną ofertę V2H, integrującą pojazdy Neue Klasse z dwukierunkowym wallboxem i systemem zarządzania energią domową SOLARWATT. Przekaz jest prosty: wykorzystaj BMW 800V jako domowy magazyn energii, maksymalizuj autokonsumpcję z fotowoltaiki i obniż rachunki za energię. Gdy producent OEM o dużej skali wpisuje V2G w swoją bazową platformę i startuje z nazwanym partnerem sprzętowym, dwukierunkowość przestaje być projektem naukowym.

Układanka standardów

Ładowanie dwukierunkowe przez CCS opiera się na ISO 15118-20 — zaktualizowanej wersji standardu Plug & Charge, która dodaje dwukierunkowy transfer energii. Pierwotne złącze CCS nie zostało do tego zaprojektowane, ale protokół już to obsługuje. OCPP 2.1 odpowiada za komunikację z backendem. Razem tworzą otwarty ekosystem, w którym Hyundai może oddawać energię przez ładowarkę StarCharge do backendu zarządzania energią od zewnętrznego dostawcy.

CHAdeMO pozostaje jedynym standardem wtyczki z wieloletnim doświadczeniem V2G w rzeczywistych warunkach — Nissan Leaf wspiera je od 2012 roku. Udział CHAdeMO w europejskim rynku jednak gwałtownie się załamał. Wolumen jest po stronie CCS, a ISO 15118-20 to jego przepustka do dwukierunkowości.

Które samochody faktycznie to potrafią?

V2L (vehicle-to-load — zasilanie urządzeń z samochodu) jest szeroko dostępne. Hyundai Ioniq 5 i 6, Kia EV6 i EV9 oraz kilka modeli chińskich oferują je przez adapter. To przydatne na kempingu; nie jest to magazynowanie energii na skalę sieci.

V2H (vehicle-to-home) jest bardziej zaawansowane. Oparte na platformie Ultium EV od GM już je obsługują w USA. Ford F-150 Lightning robi to od dwóch lat. W Europie spółdzielnia mieszkaniowa w Hudiksvall w Szwecji wykorzystuje już ładowanie dwukierunkowe do zasilania ośmiu domów — obniżając koszty energii dzięki ładowaniu akumulatorów EV poza szczytem i oddawaniu energii w godzinach szczytu.

V2G (vehicle-to-grid — sprzedaż energii z powrotem do przedsiębiorstw energetycznych) pozostaje świętym Graalem. Model biznesowy jest jasny: agregować tysiące EV w wirtualną elektrownię, pobierać energię odnawialną, gdy jest tania, i sprzedawać ją z powrotem w godzinach szczytowych. The Mobility House stawia na to całą firmę — właśnie sprzedało swój biznes flotowy Edenred, aby skoncentrować się wyłącznie na V2G i handlu energią.

Bariera kosztowa

Dwukierunkowy sprzęt do ładowania był historycznie drogi — niektóre komercyjne systemy V2G kosztują ponad EUR 100 000 za złącze. Wallbox ChargeLine BiDi o mocy 11 kW DC to pierwsza poważna próba wprowadzenia sprzętu V2G na poziom cenowy dostępny dla gospodarstw domowych. Jeśli jego cena będzie choć zbliżona do standardowego wallboxa DC, zasady gry się zmienią.


Na co zwrócić uwagę na hali targowej

Power2Drive 2026 nadchodzi w chwili, gdy zderzają się trzy tektoniczne przesunięcia: trend w kierunku architektury 800V sprawia, że ładowarki 150 kW zaczynają wyglądać na segment średni, chińscy dostawcy sprzętu po cichu stali się największą krajową grupą wśród marek EVSE w naszej bazie danych, a ładowanie dwukierunkowe właśnie doczekało się pierwszego masowo produkowanego produktu opartego na otwartych standardach.

Firmy, które liczą się na tych targach, to nie tylko te z największymi stoiskami. KEBA wprowadza nową generację DC z napędzanym AI systemem antykradzieżowym. Schneider Electric prezentuje nową gamę inteligentnego ładowania. HARDHITTER — jedna z 85 chińskich firm sprzętowych w naszej bazie, z siedzibą w Qingdao — prezentuje rozwiązania ładowania, które określa jako światowej klasy. Pytania, na które wszyscy muszą odpowiedzieć, są proste: Czy wasza ładowarka potrafi efektywnie obsłużyć pojazdy 800V? Czy wasz wallbox może cenowo konkurować z Shenzhen? I czy wasz sprzęt obsługuje ładowanie dwukierunkowe?

Nasza Chargipedia zawiera profile większości wystawców. Jeśli chcesz sprawdzić dowolnego producenta, CPO lub model EV wspomniany tutaj, przejdź na chargalytics.com/chargipedia.

Korekta z 6 October 2026: słupek Ioniq 5 na wykresie DC pokazuje teraz 240 kW (wcześniej pokazywał 350 kW, czyli moc znamionową ładowarki), a chińscy dostawcy są opisani jako największa grupa marek EVSE w naszej bazie danych, a nie na rynku EVSE.