I næste uge åbner Power2Drive i München side om side med Intersolar Europe. Messegulvet bliver fyldt med ladehardware fra alle led i værdikæden — DC-hurtigladere, AC-wallbokse, tovejsenheder, kabler, stik og softwareplatforme. Vi har dykket ned i vores Chargipedia-database med 329 hardwareproducenter og 177 aktuelle EV-modeller for at kortlægge, hvad der reelt foregår bag standbannere og messelys.
Vil du hellere se med? Her er versionen på 3 minutter.
DC-opladning: 800V-bølgen bygger sig op
Den vigtigste enkeltfaktor for DC-ladehastigheden er ikke laderen — det er bilen. Og opdelingen mellem 400V- og 800V-batteriarkitekturer er ved at omforme hele samtalen om hardware.
Af de 177 aktuelle EV-modeller i vores database kører 136 på 400V-arkitektur. Kun 26 bruger 800V. Men de 26 modeller lader med en gennemsnitlig spidseffekt på 256 kW — 67% hurtigere end 400V-flådens gennemsnit på 153 kW. Lucid går endnu længere, med over 900V: Air-modellen i vores database og den nye Gravity vist nedenfor. De øvrige 14 modeller har ingen registreret arkitektur. Forskellen i ladehastighed er ikke til at overse.
800V-feltet dækker nu hele markedet. I toppen finder vi Porsche Taycan (320 kW), Audi Q6 og A6 e-tron på PPE-platformen (270 kW) og BMW's iX3 Neue Klasse (400 kW — netop åbnet for bestilling i denne uge). Men den egentlige historie er, at 800V har bevæget sig langt ud over premiumsegmentet. Hyundai og Kia kom først med E-GMP-platformen — Ioniq 5 og 6 samt Kia EV6 og EV9 lader alle ved 240 kW og derover. Kinesiske udfordrere som Zeekr 001/007 (360 kW) og XPeng G9 (300 kW) presser endnu hårdere på. Det her er ikke længere teknologi forbeholdt flagskibsmodeller.
Og skiftet accelererer. Volvo har netop opgraderet EX90 fra 400V til 800V for modelår 2026. BYD har flyttet Atto 3 EVO til 800V med 220 kW-opladning. Mercedes lancerer CLA EQ på 800V med op til 320 kW — dog med en hage: Den kræver en fabriksmonteret konverter for at fungere med 400V-ladere og topper da ved blot 100 kW. Skiftet fra 400V til 800V er ikke længere et premiumtræk. Det er ved at blive standarden for nye platforme.
For lade-OEM'er betyder det, at segmentet på 150-250 kW allerede er ved at blive mellemklassen. På tværs af 15 europæiske lande tæller vi 18 000 ultra-HPC-stik normeret til 400 kW eller derover — og tallet stiger hurtigt. I denne uge, forud for Power2Drive, præsenterede den kinesiske producent XCharge sin næste generation C7 på 480 kW, som EnBW — Tysklands største offentlige hurtigladenetværk — allerede er i gang med at installere. ChargePoint har lanceret en fritstående enhed på 600 kW. Tesla ruller 500 kW V4 Superchargers ud. Og BYD — ja, bilvirksomheden — installerer det, der kaldes verdens hurtigste kommercielle EV-lader, på tværs af Europa.
Imens presser Megawatt Charging System (MCS) sig forbi 1 MW til tunge køretøjer. DAF, MAN og Scania har allerede elektriske lastbiler normeret til 325-375 kW DC-opladning på 400V-arkitektur, men MCS vil muliggøre opladninger på 10-15 minutter for elektrisk fjerntransport. Standarden er færdiggjort; kommerciel udrulning er den næste barriere.
For personbiler er det kun en håndfuld kinesiske modeller, anført af BYD's megawatt Flash Charging-biler på BYD's egne ladere, der kan tage imod over 500 kW — alligevel leverer ChargePoint 600 kW-enheder, og Alpitronics HYC1000 fordeler op til 1 MW på tværs af flere ladepunkter. Strategien er bevidst: Gør hardwaren fremtidssikret, og lad bilerne indhente den. For CPO'er betyder det at købe kapacitet, der ikke bliver fuldt udnyttet i årevis. Lastbilsiden er en helt anden historie. ABB og Kempower leverer 1.2 MW MCS-hardware designet til elektrisk fjerntransport — Mercedes-Benz Trucks har netop gennemført en 2 400 km felttest på tværs af fem lande med MCS-kompatible eActros 600. Her skalerer infrastrukturen og køretøjerne op i takt.
Debatten om langsom DC
En interessant modtrend vokser frem i den lave ende af DC-skalaen. På tværs af Europa ligger næsten 20 000 stik i DC-intervallet 25-49 kW — ikke hurtigt nok til roadtrips, men markant hurtigere end en 11 kW AC-wallbox. Til destinationsopladning ved hoteller, indkøbscentre og arbejdspladser rammer langsom DC et sweet spot: hurtigere end AC, billigere end HPC-hardware og uden behov for de netopgraderinger, som 150+ kW-ladere kræver.
| Effektinterval | Stik (15 EU-lande) | Anvendelse |
|---|---|---|
| AC (<25 kW) | 752 340 | Hjemme, arbejdsplads, natopladning |
| Langsom DC (25-49 kW) | 19 897 | Destination, bynære hubs |
| DC-hurtigladning (50-149 kW) | 93 424 | Motorvej, hurtigladning i byer |
| HPC (150-399 kW) | 115 143 | Korridorer, hubs med høj trafik |
| Ultra-HPC (400+ kW) | 17 927 | Premium-motorveje, flådedepoter |
AC-wallbokse: 85 kinesiske leverandører — og flere på vej
Her er et tal, der bør få enhver europæisk wallbox-producent til at standse op: Vores Chargipedia registrerer 85 kinesiske hardwarevirksomheder med produkter på det europæiske marked. Tyskland, det historiske hjemland for ladeudstyr, har 74. Kina konkurrerer ikke bare — det er det største oprindelsesland for EVSE-hardwarebrands.
Navnene fortæller historien. Ved siden af etablerede kinesiske aktører som Autel, EN+, BESEN og Sungrow (der har bevæget sig fra solcelleinvertere til EV-opladning) findes der snesevis af producenter fra Shenzhen, Ningbo og Zhejiang, som de fleste europæere aldrig har hørt om: UUGreenPower, Gresgying Digital, SETEC Power, Teison Energy, LINKCHARGING og flere endnu. Mange sælger udelukkende gennem Alibaba og Amazon. Nogle producerer white-label for europæiske brands.
Prispres er en realitet. Kinesisk producerede wallbokse konkurrerer hårdt på pris med etablerede mærker som Easee og Wallbox. Med 85 kinesiske brands, der allerede sælger i Europa, er spørgsmålet, om europæiske certificeringsstandarder (CE, TUV, MID-måling) kan følge med strømmen.
Hold øje med producenterne af solcelleinvertere. Sungrow, Growatt, Huawei og Enphase bevæger sig alle ind i integrerede energisystemer til hjemmet, der kombinerer solceller, batterier og EV-opladning. Growatt har netop annonceret en kommerciel lader på 100 kW. Enphase udstiller på Intersolar Munich i næste uge. Wallboksen bliver blot én node i et energistyringssystem til hjemmet — og det ændrer konkurrencevilkårene fundamentalt.
AFIR kræver ISO 15118-2 for alle nye offentlige AC-ladere fra januar 2026 og ISO 15118-20 for alle nye offentlige og private ladere fra januar 2027. Det er en compliance-barriere, som mange mindre kinesiske leverandører muligvis ikke klarer — og en potentiel kvalitetsbarriere for det europæiske marked.
Tovejsopladning: fra pilot til produkt
I årevis har tovejsopladning (V2G, V2H, V2L) været EV-branchens evige "næste år"-teknologi. CHAdeMO understøttede det fra første dag i 2010, men CCS fulgte ikke efter. Det er endelig ved at ændre sig — og alene de seneste to uger har budt på fire markante milepæle.
- ChargeLine BiDi-wallbox (18. juni): The Mobility House, EcoG og den kinesiske producent EV-Tech præsenterede en masseproduceret 11 kW DC-tovejs-wallbox, der kører ved 800V. Den understøtter ISO 15118-20 og OCPP 2.1 — de åbne standarder, der gør det muligt for enhver kompatibel EV at fungere med enhver kompatibel lader. Serieproduktion, ikke en prototype.
- Hyundai Ioniq 9 V2G-afladning (18. juni): Hyundai gennemførte Australiens første standardkompatible V2G-afladning med Ioniq 9 og en StarCharge Halo 7.4 kW tovejs-DC-lader efter ISO 15118-20.
- GM V2G-softwareopdatering (9. juni): General Motors annoncerede en firmwareopdatering, der aktiverer fuld V2G-funktionalitet på eksisterende vehicle-to-home-systemer — uden behov for hardwareændringer. Ti amerikanske forsyningsselskaber er i dialog, med start i Texas og Californien.
- VW/Elli V2G-produktpakke (17. juni): Volkswagen og energibrandet Elli annoncerede en V2G-tjeneste, der lanceres i Tyskland i Q4 2026. Kunder med EV'er fra ID.-familien, en tovejs-wallbox og en dynamisk tarif kan spare EUR 700-900 om året ved at sende lagret strøm tilbage til nettet.
BMW's Neue Klasse leveres med tovejs-hardware. Den 15. juni — få dage før Power2Drive — annoncerede BMW og SOLARWATT et fælles V2H-tilbud, der integrerer Neue Klasse-biler med en tovejs-wallbox og SOLARWATT's energistyringssystem til hjemmet. Budskabet: Brug din 800V BMW som hjemmebatteri, maksimer egetforbruget fra solceller, og skær ned på energiregningen. Når en volumen-OEM bygger V2G ind i sin basisplatform og lancerer med en navngiven hardwarepartner, er tovejsopladning ikke længere et videnskabsprojekt.
Standardpuslespillet
Tovejsopladning via CCS afhænger af ISO 15118-20 — den opdaterede udgave af Plug & Charge-standarden, som tilføjer tovejs energioverførsel. Det oprindelige CCS-stik var ikke designet til dette, men protokollen understøtter det nu. OCPP 2.1 håndterer backend-kommunikationen. Sammen skaber de et åbent økosystem, hvor en Hyundai kan sende strøm tilbage gennem en StarCharge-lader til en energistyringsbackend fra en tredjepartsleverandør.
CHAdeMO er fortsat den eneste stikstandard med mange års erfaring med V2G i den virkelige verden — Nissan Leaf har understøttet det siden 2012. Men CHAdeMO's markedsandel i Europa er styrtdykket. CCS er der, hvor volumen er, og ISO 15118-20 er billetten til tovejsfunktionalitet.
Hvilke biler kan faktisk gøre det?
V2L (vehicle-to-load — strømforsyning af apparater fra bilen) er udbredt. Hyundai Ioniq 5 og 6, Kia EV6 og EV9 samt flere kinesiske modeller tilbyder det via en adapter. Det er nyttigt på campingturen; det er ikke energilagring i netskala.
V2H (vehicle-to-home) er længere fremme. GM's Ultium-baserede EV'er understøtter det nu i USA. Ford F-150 Lightning har kunnet det i to år. I Europa bruger et boligkooperativ i Hudiksvall, Sverige, allerede tovejsopladning til at forsyne otte boliger — og reducerer elomkostningerne ved at flytte EV-batterier til opladning uden for spidsbelastning og afladning i spidsbelastningstimerne.
V2G (vehicle-to-grid — salg af strøm tilbage til forsyningsselskaber) er fortsat den hellige gral. Business casen er klar: Saml tusindvis af EV'er i et virtuelt kraftværk, optag vedvarende energi, når den er billig, og sælg den tilbage ved spidspriser. The Mobility House satser hele virksomheden på dette — selskabet har netop solgt sin flådeforretning til Edenred for udelukkende at fokusere på V2G og energihandel.
Bidirektionel ladehardware har historisk været dyrt — nogle kommercielle V2G-systemer koster over EUR 100 000 pr. stik. ChargeLine BiDi-wallboxen på 11 kW DC er det første seriøse forsøg på at bringe V2G-hardware ned på et prisniveau for private hjem. Hvis den prissættes bare i nærheden af en standard DC-wallbox, ændrer det spillet.
Hvad du skal holde øje med på messegulvet
Power2Drive 2026 kommer på et tidspunkt, hvor tre tektoniske skift støder sammen: Fremmarchen for 800V-arkitekturer får 150 kW-ladere til at føles som mellemklassen, kinesiske hardwareleverandører er stilfærdigt blevet den største nationale gruppe blandt EVSE-brands i vores database, og bidirektionel opladning har netop fået sit første masseproducerede produkt med åbne standarder.
Virksomhederne, der betyder noget på denne messe, er ikke kun dem med de største stande. KEBA lancerer en ny DC-generation med AI-drevet tyverisikring. Schneider Electric viser en ny serie til intelligent opladning. HARDHITTER — et af vores 85 kinesiske hardwareselskaber med base i Qingdao — præsenterer det, virksomheden kalder globalt førende ladeløsninger. De spørgsmål, de alle skal kunne besvare: Kan din lader håndtere 800V-køretøjer effektivt? Kan din wallbox konkurrere på pris med Shenzhen? Og kan din hardware levere bidirektionel opladning?
Vores Chargipedia har profiler af de fleste udstillere. Hvis du vil slå en producent, CPO eller EV-model nævnt her op, så gå til chargalytics.com/chargipedia.Rettet 6 October 2026: Ioniq 5-søjlen i DC-diagrammet viser nu 240 kW (den viste 350 kW, laderens nominelle effekt), og kinesiske leverandører beskrives som den største gruppe af EVSE-brands i vores database frem for på EVSE-markedet.